| TheSecondSoul a întrebat:

Cum ajunge omul la actiunea de a ucide?

5 răspunsuri:
| Maximus a răspuns:

Omul sau chiar animalul, trebuie sa aiba un anumit factor pentru a demara aceasta actiune. Poate fi omor din culpa, prin imprudenta sau factori psihologici, care survin asupra constiintei celor afectati de diferite boli ale mentalitatii si ucid din placere. Un al factor care ar putea contribui la aceasta actiune, ar putea fi un impuls de moment (si aici ma refer la furie exagerata, gelozie etc.), sau chiar instinctul de supravietuire mai rar in cazul oamenilor dar frecvent intalnit la animale.
Maximus

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Bea 1 kil de rachiu si ia sapa pe umar.

| ThePayback a răspuns:

Cred ca totul pleaca de la sentimente. Furie, mandrie, ura, fericire, iubire, invidie, tristete, egoism... etc. Toate cele de mai sus pot fi transformate in justificare pentru crima (desi nu cred ca exista asa ceva).

| whitecrow a răspuns:

1. Poate fi din greseala
2. Poate e o placere (boala psihica)
3. Poate a fost dintr-un sentiment foarte profund(gen furie)

| Mădă0611 a răspuns (pentru whitecrow):

Sau frica. Frica trezeste instinctul de "lupta sau fugi" pentru viata ta, cand te saturi de fugit, incepi sa lupti, sau cand nu ai unde sa fugi.