| anonim_4396 a întrebat:

Cum ajunge un om sa dezvolte multiple personalitati(D.I.D)?

14 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu avand o viață normală, liniștită...

| sabin89 a răspuns:

Dacă începe să o ia razna happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Traume in copilarie ce duc la destramarea personalitatii. Este un sistem de auto-aparare, cand se schimba de la o personalitate la alta se creeaza amnezie, astfel incat sa nu se stocheze toate memoriile negative intr-o "singura persoana". Daca atunci te ajuta, in viata de adult nu mai este de folos ci este o tulburare. Cu multa terapie si consultatie poti totusi sa traiesti o viata ok.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Patricia? Mr. Hyde?

Pur si simplu contiinta de sine o ia razna, afectiuni ale creierului, sau cu alte cuvinte, un refugiu in minte omului, o tulburare disociativa, de "evadare" din realitate.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu care e explicatia medicala dar mie mi se pare foarte dubios. Adica m-am uitat la multe documentare despre asta si sunt practic mai multe persoane in acelasi trup, nu e vorba numai de personalitati ci de oameni diferiti, suflete diferite. Nu stiu cum sa explic dar cred ca e mai mult decat tulburare, eu nu as numi-o asa

| sierra1 a răspuns:

Răspunsul ar fi prea lung, citește aici :

https://www.revistagalenus.ro/......-multipla/

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca am asa ceva, am avut stari psihotice in trecut.Am nevoie de terapie? Cum gasesc un terapeut bun, dupa ce criterii ma ghidez?

| StrongHeart a răspuns (pentru sabin89):

Eu vreau sa cunosc cauzele si cum poti accesa acele "memory gaps", adica sa constientizezi ce ti-a produs manifestarile psihotice care au dus la separarea sinelui in mai multe bucatele.Viata in sine e un puzzle ce trebuie rezolvat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil încercând să se integreze într-un grup și nereușind.

Am răsfoit in Diverta, "Inteligenta emotionala", si am dat peste un pasaj care aborda subiectul abandonului scolar, suna cam asa: "cei care renunță la școală sunt copii care nu se pot integra, sau nu sunt primiți in alte grupuri. In pauze ei nu pot socializa, si de aici și abandonul." in tonul acesta era, si conține mult adevăr zic eu.

Trebuie s-o citesc.

Deci da, adevărul este că vrea să facă prea multora pe plac, uitând de sine. Obositor fiind acest proces de îmbrăcare-dezbrăcare", decide să renunțe la el, poate nu definitiv, dar parțial măcar.

E greu de spus in câteva cuvinte. Nu poți ști cauza acelui om, si in definitiv, nu ai voie să-l judeci.

Câți oameni, atâtea povești!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt multe cazuri printre care a fi abuzat in copilărie, știe chester da e pe lume cealaltă

| wexceptional a răspuns:

Are probleme cu chimicalele in creier altfel nu imi explic din cauza unei predispozitii genetice si o tulburare psihica care il da peste cap si declanseaza fenomenul de multipla personalitate.
ai vreun prieten care are asta?

| StrongHeart a răspuns (pentru wexceptional):

Eu am avut asta.

| wexceptional a răspuns (pentru StrongHeart):

Si cate personalitati ai avut si te-ai imprietenit cu ele? una era mai buna si una era mai rea cum sunt ingerii albi si ingerii negri sau cum era? cum era? sper ca nu ai facut prostii in timpul ala ca ar fi pacat.

| RAY a răspuns:

Sincer nu stiu daca e adevărat asta