| Jay1 a întrebat:

Cum apare ura? Dar este ura o emoţie sau o decizie constientă, raţională?

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ura este o emoție, Nu se bazează pe raționament. Nu poti decide dacă urăști sau nu. Se naște din furie proprie. Persoanele nervoase nu sunt constiente cand urăsc.

| wpetterssone a răspuns:

Ura este sentimentul puternic de ostilitate, atitudine dușmănoasă față de cineva sau de ceva.
„Să-⁠i iubiţi pe duşmanii voştri." — MATEI 5:44.
Scepticii resping ideea de a-⁠ţi iubi duşmanul, considerând-⁠o efectiv o utopie. Însă, dacă oamenii pot învăţa să urască, nu ar fi rezonabil să ne aşteptăm ca ei să poată învăţa şi să nu urască?

| Nevroza a răspuns:

Ura este cel mai sincer sentiment, pana-n prezent.

| IQ156 a răspuns:

Ura este o emotie normala si fireasca. Ce este important este ca tu sa nu fii acaparat de aceasta.

| Jay1 explică (pentru IQ156):

Bine o emoţie, dar cum apare?

| IQ156 a răspuns (pentru Jay1):

Instinctual.