| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea descarca memoria cuiva si sa o pot accesa pe un laptop, oare s-ar putea intampla asta si cum?

https://www.youtube.com/watch?v=DE5e5zF6a-8

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu are cum deocamdata pentru ca totul in creier e rezultatul a unor reactii chimice, deci nu ai ce sa descarci, ca nu stii ce reactii produc ce chestie, plus ca trebuie sa ai un decodor care transforma rezultatele alea (care nu le stii) si sa transformi in informatie pentru calc. Poate in 400 ani s-ar putea asta, vom vedea. Sunt gramada de legaturi neuronale care inseamna memoria dar si informatii acolo, dracu stie care.
De ex daca iei legaturile alea la un prof de mate cu 30 ani experienta, o sa ai experienta aia in 5 minute. Adica sa copiezi tot in starea de chimie si tot in creier, aia ar fi mai usor teoretic. Ca si experienta si faza ca stie, sunt niste lagaturi formate unde scrie clar ce stie intr-un limbaj tot asa dracu stie care.

Vroiau astia sa faca un cip sa poti sa retraiesti ce moment din viata vrei tu, deci sa te trezesti 100 % ca mai ai 15 ani si vii de la liceu, etc, dar e fantezie si asta cel putin inca.
Ptr ca ce ai trait, exista acolo permanent.

Ce zic unii si altii e asa presupunere, or arata ei acolo dar aia e. Daca vom face calculatoare biologice adica practic un creier viu, atunci s-ar putea DACA ai tehnologia de copiere macar, daca nu si de decodare si modificare (de ex profu sa nu mai stie mate, hahaha).
Ca oricum cand se va putea face asta, vom avea si calcuri biologice.

| Bizon95 a răspuns:

1. inerfata cu creierul, suntem departe-departe-DEPARTE de una reala, si nu te uita la implanturi auditive, ca sunt NUMAI cu partea de creier care se ocupa de auz, daca aia nu e (sunt unii nascuti asa) atunci adios muchachos, s-a incercat aceeasi chestie pentru partea de vaz si s-au obtinut lumini si umbre
2. accesarea memoriei, asta nu pare cinestiece, dar in realitate si asta e groasa, EXTREM de putini oameni isi aduc aminte fiecare lucru din fiecare moment, noi restul avem impulsuri de moment declansate de stimuli (imagine, melodie, miros, gust, etc.) sau de problema pe care o avem in fata, ori si asta trebuie rezolvata tehnologic, ca sa poti accesa toata memoria

3. AICI E GROASA, daca reusesti sa copiezi memoria, atunci de ce nu ai putea sa o si modifici, IN CREIER (mai devreme sau mai tarziu tehnologia v-a ajunge si acolo), ori asta inseamna ca produci un individ care are o cu totul alta educatie, experienta de viata SI IDENTITATE, deci in mod CATEGORIC e o forma de mind control!

filmul Total Recall e o glumita mica pe langa aplicatiile practice asupra maselor cu asa o tehnologie

| TheCrusader a răspuns:

Momentan nu. Si sunt sigur ca nici in viitorul apropiat. Nici nu pricepem cum functioneaza creierul pe deplin, dar sa incercam sa il implementam. Cea ce putem face momentam e sa replicam comportamente primitive. Si chiar daca ai avea un asemenea program care sa iti copieze memoria si constiinta, nici nu ai putea sa il folosesti pe computerele noastre primitive.