| Adynanana a întrebat:

Cum asa putea sa rezolv ecuatia : E(x)=x^2-9x-14?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Userul georgesur are dreptate.In enunt este o expresie si nu o ecuatie.Solutia pe care ti-am dat-o eu se obtine in cazul in care egalam acea expresie E(x)=x^2-9x-14 cu zero.Eu imi fac mea culpa.Scuze.

13 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

@Adynanana,@anUcy,@TiesTTo4Pirates,etc, E(x)=x^2-9x-14 este o functie de gr 2 (in nici un caz o ecuatie); pentru a fi o ecuatie de gr 2 ar fi trebuit sa fie de forma: x^2-9x-14 =0, iar radacinile acesteia ar fi reprezentat punctele de intersectie ale functiei E(x) cu axa Ox
P.S. -aveti grije, o sa vina BAC-ul si la voi

| Skylar a răspuns:

Http://www.wolframalpha.com/input/?i=E%28x%29%3Dx^2-9x-14 sper sa fie relevant intereselor tale

| chelstone a răspuns:

Asta este o ecuatie de gradul 2. Este foarte simpla, uneori se da la bac la primele puncte. DELTA = b la puterea a 2a - (minus) 4 X a X c. Apoi afli solutiile x1 si x2.
Totusi cred ca ecuatia este una gresita pentru ca DELTA da 137 si nu este patrat perfect, asta inseamna ca x1 si x2 nu vor fi numere intregi, ceea ce eu nu am intalnit niciodata la astfel de ecuatii, in mod normal astea sunt cele mai simple exercitii.

| aladinbeci a răspuns:

Daca x^2 inseamna x la patrat, ai o ecuatie de gradul al doilea. Este metoda clasica, cu delta =9 la patrat - de 4 ori (1 inmultit cu (-14)) = 81+56 = 137.
Radical din delta = radical din 137. Se obtin atunci solutiile ecuatiei:
x1 = (9+radical din 137)/2.
x2 = (9-radical din 137)/2.
De fapt, metoda de rezolvare ti-a scris-o userul anUcy. Legat de ce a afirmat userul ovidello, intr-adevar daca termenul liber era 14 si nu -14, delta dadea 25, radical din delta era 5, iar solutiile ar fi fost valorile 2 si 7.

| Hikari a răspuns:

Pe TPU nu se rezolva temele!winking
Stii asta, nu?

| anUcy a răspuns:

Din cate cred eu, acolo este x la puterea a doua, deci este o ecuatie de gradul al doilea.In prilum rand trebuie sa calculezi delta=b la puterea a doua - 4ac. si dupa aia il calculezi pe x1 si x2.winking

| anUcy a răspuns:

Ce''pacat'' ca nu dau bacul la mate ca poate asa m-ar fi interesat mai mult.L aprofilul meu, matematica este pe loc secundtongue.Dei bafta, ca cu bac-ul anul asta e praf.happy

| lalabell a răspuns:

Se rezolva la fel ca f(x)=x^2-9x-14

| SquirtleBaby a răspuns:

Get a gun shoot at randon.get a gun FUCKING kill you're self

| ovidello a răspuns:

Nu ai scris bine ecuatia ca sa o rezolvi ca ecuatie de gradul 2 cred.
delta da 137 la ce ai scris tu. cred ca ii +14 sau -x^2 si -14

| TiesTTo4Pirates a răspuns:

E(x)=x^2-9x-14? Ce inseamna x^?laughing

| TiesTTo4Pirates a răspuns:

5x - (2-9x) = 14x + 2(x-10)
5x - 2 + 9x = 14x + 2x - 20
-2 + 14x = 16x - 20
18 = 2x(x=18supra2,si se simplifica)
x = 9 (rezultatul)

| candyman3 a răspuns:

X+2=5