| phineass a întrebat:

Sall stie cineva cum pot sa rezolv ecuatia : ax(la patrat)+bx+c=0 in limbaj pascal? va rog frumos daca stiti sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

Este o ecuatie de gradul 2. se rezolva cu delta care e = cu b la puterea a 2-a - 4ac... iar apoi aflii radacinile : x1 = -b+ radical din delta totul supra 2a. si x2 = b-radical din delta totul supra 2 a...
n ai dat un exercitiu concret deci sper ca ai inteles si asa.

3 răspunsuri:
| phineass explică:

Da. in fine era doar o intrebare daca vroiam sa imi fac tema pe site era scris atat de mult incat nu apucai sa citesti tot crede-ma ca e unul dintre exercitiile usoare si mersi mult"Nimic" pentru ajutor stiam si eu sa o fac pe foaie ma interesa in pascal. oricum ai funda de la mine pentru ca tu ai incercat sa ma ajuti nu sa ma criticibig grin:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se fac temele pe site, TPU te poate suspenda pentru asta (uita-te la lista cu suspendati sa vezi cati sunt suspendati pentru lucrul acesta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un phineass