| tim a întrebat:

Cum ati explica fraza:
,, Speranta moare ultima?"

Răspuns Câştigător
| StilSanatos a răspuns:

Indiferent daca toate posibilitatile dea supravietui ai esuat ceva care sa te salveze tot apare poate chiar si in ultima clipa cand carezi ca nu mai ai nimic de facut, si aceasta salvare vine intotdeauna din bunatatea lui D-zeu.

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Poate ca speranta moare ultima, dar ea ucide primawinking

mira
| mira a răspuns:

Este probabil inscris in codul genetic al omului sa spere in victorie, in rezolvarea favorabila a unei situatii chiar si in cele mai neobisnuite imprejurari cotate cu sanse zero.Multi cred intr-o salvare miraculoasa. Abia dupa ce moare speranta omul abandoneaza lupta, efortul, proiectul pentru care si-a mobilizat intreaga fiinta.

| tarziu a răspuns:

Ar trebui sa moara prima

| miauu a răspuns:

Ati observat oare ca sunt momente in viata cand te ghidezi numai si numai pe inspiratie, numai pe instinct? Te lasi indrumat doar de dorinta, iar singura care iti duce asteptarile la extrem si te incurajeaza constant e speranta? Nu mereu rezultatul este cel asteptat, dar, din nou speranta e cea care iti spune ca: "data viitoare o sa fie mai bine".

Speranta, in fond, e o iluzie, un optimism aproape absurd care te tine in alerta si iti pune mintea in functiune. Minciuna asta e scuzabila, zic eu, pentru ca ea e cea care, de multe ori, te convinge sa duci la capat visul dorit.

Ce mare drepate avea Paler… daca nu mai e speranta, incepe cosmarul. Daca nu mai e nimeni care sa te impinga de la spate si care sa nu te lase sa renunti atunci visul moare. Si atunci incepe nebunia…

| danaalexa a răspuns:

Intotdeauna ai speranta, si daca sti ca nu mai e posibil, speranta moare ultima:cand moare cineva drag, tu sti ca nu o sal mai vezi nciiodata, da tot ai ceva un fel de speranta care iti spune ca o sa-l vezi.Intotdeauna speri sa-ti realizezi visele si atunci cand este imposibil, deci concluziebig grinesi sti sigur ca ceva este imposibil tu tot ai speranta ca e posibil...:*

| NomberOne a răspuns:

Speranta e cu tine pana in ultimul moment, chiar si cand nu mai ai sanse

| LCD a răspuns:

Indiferent de situatie, constrangeri etc... tu tot speri ca se poate schimba ceva.Oricand.si in ultimul moment
Speranta moare ultima

| tim explică:

Crazygirl s-a prins de idee:,, speranta moare ultina" deci omul ar putea muri inaintea ei.

| Diiana232997 a răspuns:

Pai de exemplu tu inveti pentru un examen, si vine vremea sa da`i examenu, il dai, dar dupa ce il dai nu esti prea multumita pentru ca nu prea ai stiut. Te consulti cu mai multi si vezi ca tu ai gresit, dar tu tot ai speranta ca poate il treci. Tu ai mereu o speranta cat de micuta ar fi 1% macar, ca crezi ca o sa treci examenul.Eu am dat doar un exemplu, poti sa dai o infinitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati observat oare ca sunt momente in viata cand te ghidezi numai si numai pe inspiratie, numai pe instinct? Te lasi indrumat doar de dorinta, iar singura care iti duce asteptarile la extrem si te incurajeaza constant e speranta? Nu mereu rezultatul este cel asteptat, dar, din nou speranta e cea care iti spune ca: "data viitoare o sa fie mai bine".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cine a vazut-o murind? daca ea moare ultima! asta inseamna ca nu mai exista nimeni sa o vada murind!

| marrinnaa a răspuns:

Dupa ce depui toate eforturile, incerci absolut orice si chiar nu mai ai nimic de facut...iti ramane speranta.

| Boboc_Viorica_1998 a răspuns:

Un geniu a spus ca speranta moare ultima insa avea creier sec, negindinduse ca viata e un calvar dupa moartea ultimei sperante.

| Tonykara a răspuns:

Atunci cand totul se prabuseste, Totul merge prost, Contra la cum ti-ai dorit sau ti-ai imaginat, Totusi mai speri ca exista o sansa, fara aceea speranta nu am fi asa puternici!