| anonim_4396 a întrebat:

Cum comentati acest citat: "Nu exista nici o razbunare mai completa ca iertarea." Josh Billings...la ce credeti ca se refera Josh Billings?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai e ca in Razvan si Vidra. nu stiu daca nimeresc citatul exact dar e cam asa... cea mai crunta pedepsire, pentru inamicul tau, este de a-i arata ca tu esti bun si dansu-i rau.

7 răspunsuri:
| jedi_7867 a răspuns:

E o simpla demonstrare a unei superioritati. Cum spunea si Gandhi: "Cei slabi nu pot ierta niciodata. Iertarea este atributul celor puternici."

| hândel a răspuns:

Sunt prea limitat sa cuget un asa profund citat. Eu unul nu pot ierta un rau premeditat, facut de o persoana rea. Sunt prost ca prefer razbunarea? Fie atunci.

| ioanaa a răspuns:

Atunci cand iert pe cineva, si nu ma razbun, persoana respectiva simte ca nu ii dau importanta. Se simte si mai prost, si daca are putina contiinta, se simte si mai vinovat. Razbunarea e arma prostului.

| roksyk a răspuns:

Mda... " Rzbunarea cea mai crunta/Este cand dusmanul tau/E silit a recunoaste/Ca esti bun si el e rau" - mi-a zis-o profa de franceza laughing
EU CRED CA happy se refera la starea pe care o provoci unui om atunci cand il ierti, si lui abia atunci ii pare rau cu adevarat de ceea ce a facut, astfel incat se simte fara valoare, se detesta pe el insusi... Si, pana la urma, acest lucru este similar unei razbunari, dar cu efecte pozitive pentru ambele " tabere ".
EU ASTA CRED> happy

| LoveForShania a răspuns:

Daca cineva ti-a gresit, este mai bine sa il ierti decat sa te razbuni pe el. Pentru unele persoane, daca le ierti este o razbunare pentru ei. Unii doresc sa nu ii ierti deoarece vor sa se distreze, tu sa te razbuni, apoi ei...si asa nu ajungi nicaieri. Nu veti termina niciodata acest caz. Si stii cum se spune:,, Trebuie sa inveti sa ierti, nu sa te razbuni''. Daca o persoana ti-a gresit, si tu il ierti, ii demonstrezi ca esti mai matur decat el.,, Razbunarea e arma prostului''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand ierti, este ca si cum te-ai razbuna la maxim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ierti un rau facut intentionat induci celuilalt un sentiment profund de jena, il determini prin atitudine sa se simta stanjenit... e valabil in cazul in care ai de-a face cu oameni moral verticali, caci prostii e bine nu sa-i ierti, ci sa-i ignori!
A pus punctul pe "i" Aminadab!