| LeiAdrian a întrebat:

Cum comentati voi expresia " Iertarea este expresia iubirii? "

Răspuns Câştigător
| yrynica a răspuns:

Atunci cand iubesti pe cineva, il iubesti asa cum este, cu tot cu defectele lui. Iar atunci cand greseste cu ceva, daca il iubesti cu adevarat, il vei intelege si il vei ierta. Se spune ca Dumnezeu inseamna iubire, pentru ca ne iubeste atat de mult incat nu poate sa nu ne ierte. Asa cum se spune si in Tatal nostru : Iarta-ne noua greselile noastre.
Cam atat pot sa scriu. Daca ai vrea sa vorbim mai pe larg ma poti contacta.
Sper ca te-am ajutat.

8 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Te uiti la cei mici cind se lovesc si isi sparg capul dupa 2 zile nu poarta dusmanie unul la altul.Zic in mintea lor a fost o greseala si iar sunt prieteni si totul este uitat.Aici este problema noastra, ca am uitat porunca iubirii, deci trebuie sa ne aducem aminte cite ceva de cind eram copii.

April
| April a răspuns:

Intr-adevar,iertarea este expresia iubirii,dar sensul ei este mai profund decat suntem obisnuiti a judeca, pentru ca ea inseamna:
-iubire pentru celalalt, pe care iertandu-l, dovedesti ca-l crezi un om bun ce a gresit fara intentie;
-iubire de tine insuti, pentru ca atunci cand ierti devii tu insuti un om mai bun si toata tensiunea si supararea dispare.Prin actul iertarii doua suflete isi regasesc linistea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din iubire ierţi sau stergi greşeala cuiva deoarece, în virtutea iubirii, consideri aceea persoană, mult mai valoroasă decât greşeala pe care a făcut-o. Cu alte cuvinte din iubire plasezi o persoană deasupra defectelor pe care le are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandoua sant atributele Dumnezeirii.practicandu-le,tindem catre perfectiune si desavarsire fizica si mai ales spirituala.

| MrsDraguttza a răspuns:

Se spune ca e mare lucru sa ierti pe cineva
doar o persoana puternica emotional o face si apoi sa se simta curata pe dinauntru

| richarddawkins a răspuns:

E dovada iubiri fata de o persoana

| Florisa a răspuns:

Cred ca daca iubesti neconditionat, toate lucrurile iti sunt cu putinta..si poti ierta orice intr-adevar e ceva de genu, uite o mica povestioara.
Era un copil rebel care nu-si asculta parinti, ii nesocotea..de-a lungul timpului tatal sau tot batea niste cuie in perete in fiecare zi la un moment dar copilul a zis..de ce bate cuiele. tatal i-a zis de fiecare data cand bat un cui, m-ai nesocotit, n-ai ascultat, ai pacatuit mai exact..copilul a vazut multe cuie si apoi i-a zis tatalui sau plangand sa-l ierte. apoi tatal a zis ca-l iarta. dupa aceea a scos inapoi cuiele, dar acolo a ramas urmele.
Morala:tot asa si noi oamenii suntem raniti si desi iertam ne va ramane rana, n-o sa putem uita, pentru. ca acest creier ne reaminteste dar macar putem sa evitam sa mai spunem trecutul, sa-i demonstram acelui om ca l-am iertat cu adevarat si desi nu uit nu-i mai aduc aminte.
E frumos sa poti sa ierti din toata inima, Doamne ajuta-ne la toti!

| irinushu a răspuns:

Cand iubesti pe cineva iti este mai usor sa-l ierti