| anonim_4396 a întrebat:

"Nimeni nu te poate face sa te simți inferior fara consimțământul tau" - Eleanor Roosevelt

Cum comentați?
Cât adevăr credeți că există în acest citat?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Cred că este falsă, însă are și un sâmbure de adevăr.
Chestia e că dacă un om are încredere în sine, automat va ignora cuvintele celor din jur și își va vedea de drum, insa cum oamenii sunt niste ființe foarte istețe și știu că atunci când li se oferă un deget, automat ți se va lua toată mâna și dacă dai de niste persoane cu intenții nu foarte bune, automat că vei fi umilit daca nu oferi din ce in ce mai mult, iar prin faptul că le ajuti, înțeleg că îți dai automat consimțământul că vrei sa suferi, chiar daca tu voluntar nu vrei asta.
Cel puțin cam așa vad eu aceasta situație

| Emma30555 a răspuns:

Este adevărat. Sa te simți inferior vine în primul rand de la părerea ta despre tine

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu unul cred ca este adevarat ceea ce spune citatul, pentru ca: Inferioritatea o poti simti numai tu. De exemplu, nimeni nu poate spune ca tu esti inferioara atata timp cat pe tine te doare la basca de parerea lor, si stii prea bine ca excelezi in domeniul tau. Poate lumea sa te faca cu oua si cu otet, ca intr-un final, tot tu iesi cu roadele datorita perseverentei si abillitatilor tale.
Insa daca tu bagi de seama umilintele altora, chiar daca tu ai un talent, sau ai abilitati ce te face superioara lor, faptul ca tu te lasi umilita de ei, te face inferioar ca persoana.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Că doamna Roosevelt avea cam aceleași capacități intelectuale ca ale soțului ei.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Adevărat 100%

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să ştii că are mare dreptate. Atunci când cineva te atacă într-un anumit mod, ceea ce zice persoana respectivă trece prin filtrul percepţiilor tale şi în cele din urmă este fie acceptat, fie respins. E foarte important ca acest procedeu să fie făcut în mod conştient (adică să ne întrebăm dacă e adevărat ce ni se spune, eventual să privim situaţia şi din alte perspective), altfel imaginea pe care o ai tu despre tine însăţi riscă să se degradeze.

Cu alte cuvinte, oamenii nu pot să modifice decât lumea ta exterioară, tu în schimb poţi să modifici şi lumea ta interioară.
Ceea ce vine din exterior nu ar trebui să aibă nicio putere asupra ta. Există un proverb african care zice: "Când în interior nu există niciun duşman, atunci duşmanii din exterior nu te pot răni."