| Nisipeanu a întrebat:

Cum comentati afirmatia lui Jean-Paul Sartre, laureat al premiului nobel pentru literatura "nici un om nu merita sa fie consacrat din timpul vietii"?

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Probabil doar era (/a vrut să pară) modest, deşi cu "niciun", cred că, a cam exagerat (vorbind, practic, în numele tuturor).

Dacă cineva merită cu adevărat, nu văd de ce nu s-ar putea bucura de recunoaştere în timpul vieţii. Mi se pare de bun simţ...deşi multe talente au fost apreciate abia după moarte...dar tot e mai bine mai târziu, decât niciodată.

| TudyCFR a răspuns:

Pai normal pentru ca atunci oamenii s-ar schimba ar fi mai diferiti si mai bine este consacrat dupa ce se stinge pentru ca atunci multa lume o sa sil aminteasca

| floaredecolt03 a răspuns:

Da complicat. cred ca ar trebui apreciata persoana atunci cand este langa tine si nu dupa moarte.in moarte nu mai exista nimic nu bucurie nu tristete nu consacrare...dar aceasta afirmatie a lui Sartre este menita a arata tuturor ca de fapt consacrarea vine abia dupa moarte pentru simplu fapt ca omul nu trebuie sa se creada zeu cand este un simplu om cu calitati deosebite.pentru a nu isi hrani sufletul cu vanitate...

| MissLilith a răspuns:

Pentru ca nimic din ce faci nu faci tu.