| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca am putea reduce atractia sexualitatii in ochii minorilor?

14 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca ascundem subiectul, fascinatia va fi si mai mare. Trebuie discutat cu copilul si raspuns fiecarei intrebari pe intelesul lui. Intr-un fel ii spui ca nu l-a adus barza la 5 ani si in alt fel la 15. Comunicarea parinti-copii e esentiala. Si totul cu tact: intre a-i linisti curiozitatea si a i-o inteti, e o linie fina. Oricum, ascunderea si evitarea subiectului nu face decat sa creasca atractia, sa caute informatii in alta parte, informatii ce pot fi eronate.

assiris
| assiris a răspuns:

Greu de spus, cu atita "poluare" despre sex in media... slabe sperante.

| elena a răspuns:

Sa-i crestem cat mai repede mari...

mlm
| mlm a răspuns:

In primul rand pornografia strica tineretul si orice publicatie de natura sexuala, parerea mea este ca nu e o atractie ci o mare curiozitate.

| alexam a răspuns:

Nu poti reduce atractia sexualitatii minorilor, asa cum nu o poti face fata de nimeni, pentru ca si sexualitatea asta e ceva firesc. Mai bine mi se pare sa fie copilul sau tanarul curios si sa afle din mai multe surse, dar in primul rand de la parinti informatiile de baza, decat doar de la unul si altul, reviste, si prieteni de aceeasi varsta, care va dati seama! ce experienta sa aiba si ei... happy

| claudiarebecca a răspuns:

Libera informare face ca acest subiect sa nu mai para tabu si astfel si atractia (fata de un subiect precum acesta) se reduce substantial... nu vedeti ce intrebari sunt pe site-ul asta... daca s-ar face o informare ca lumea nu ar fi intrebate toate stupizeniile... dar asa. noi le raspundem -ca mai bine intreaba si afla decat sa puna vreo stupizenie in practik.winking

| galileo a răspuns:

Pentru a reduce atractia sexualitatii in ochii minorilor nu trebuie decat sa restrangem pornografia si emisiunile imorale. Eu cred ca minorii vor fii feriti de pornografie cand toti parinti vor supraveghea copii ce fac pe internet, si vor avea antivirusuri cu control parental.

| elinea a răspuns:

Cu credinta mai multa si multa dragoste si inters din partea parintilor pentru. inceput bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea multa expunere de sex si pornografie pe internet, Tv
Cred ca parintii sint in mare parte vinovati. Trebuie sa le vorbeasca copiilor lor despre aceste probleme de mici. Daca aud la gradinita ce fac mami cu tati, apoi in clasele primare, iar parintii nu le spun nimic despre asta vor ajunge sa ii intereseze, sa doresca sa incerce si sa li se para cool sa se laude sau sa aiba experiente in toaleta scolii fiind filmati de colegi. Eu i-am spus baiatului meu tot ce trebuia la toate varstele, l-am rugat sa imi spuna tot ce aude despre acest subiect in curte sau la gradinita, apoi la scoala, pentru ca vreau sa ii spun eu adevarul si sa nu ramana cu discutiile lor in necunostiinta de cauza. De fiecare data, imi spunea (de multe ori ma amuzam de ce si cum puteau interpreta copiii niste informatii insuficiente) si aveam discutii despre aceste subiecte. Il lamuream in functie de varsta lui. Il rugam sa le spuna si celor cu care vorbise, despre discutia noastra si ce i-am spus, ca sa le schimbe ideile. Mai tarziu, colegii, veneau la noi, invitati, si mereu cate unul/a ma intreba si discutam cu ei. Cu majoritatea dintre ei, parintii nu discutau acest subiect fiint tabu surprise Apoi scoala, nu se implica in asa ceva. Normal este sa aiba ore la care sa fie chemat un medic, sa le vorbeasca profesorul de anatomie, diriginta...mai ales ca sunt atatea cazuri nenorocite care se intampla in scoli. Chiar si aici pe TPU, vedeti copii de 12-14 ani care si-au inceput viata sexuala, sau intreaba cate ceva pentru ca nu le spune nimeni nimic. Cum este posibil? Helloooow parinti, profesori, wake up!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Prin educație preventivă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

II CRESTEM CU CONCENTRATE CA PE PUI DE AVICOLA, IN 2 LUNI DEVIN MAJORI

| ramona22 a răspuns:

Eu is minora si sincer cred ca totul vine de la intrenet si de la scoala. dc? pai sa vedem is foarte multe site-uri porno la care merg monirii de curiozitate in special baiatii si vor sa incerce si ei, la scoala pentru ca acum lumea se lauda daca ai facut-o cu ala si cu ala ii ceva bine (chiar daca nu ai facut numa sa te lauzi si sa influntezi pe cineva sa se grabeasca, am citi cazuri din astea )
PAI CA SA REDUCEM AR trebui sa nu mai fie filme despre sex (porno sau nu )sau celputin mai putin si in presa sa nu se mai vb despre aia care au facotu sau vedetele noastre(sexy braileanca, aia pludgaru si etc )

| balaurica a răspuns:

Este multa energie pe care trebuie sa o consume. Nu trebuie redus nimic, poate gasite si alternative. Sport, etc. In rest n-ai ce sa reduci, asa suntem facuti.laughing

| andreea_3766 a răspuns:

Le puneti mana la ochii