| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca s-ar putea face astfel incat interdictia minorilor de a bea alcool sa fie respectata?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Of...asta tine tare mult de educatia de-acasa, nu in sistemul..."nu ai voie, sa bei, nu ai voie, sa fumezi, nu ai voie etc.", pentru ca tot ce este interzis, este o mare curiozitate...in rest, nu mai stiu, ce sa spun...nimeni nu-si va face datoria pe deplin, ca familia... dar ce mai este familia in ziua de azi...doresc, sa primesc "Stupid" si multe palme, daca nu am dreptate...
O lege nescrisa...nu trimite, niciodata, copilul sa-ti cumpere tigari sau bauturi alcoolice...de aici incepe totul...

4 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

S-ar putea marii amenzile la magazinele si restaurante, baruri care servesc batuturi alcoolice minorilor si sa se mediatizeze mai mult efectele nocive a alcoolului, iar parintii sa fie mai atenti la copii lor. Des am intalnit parinti care atunci cand consuma alcool, de obicei bere sau vin, spun sa-i dau si copilului sa guste, nu cred ca e normal, parintii mei nu mi-au dat niciodata sa gust asa ceva si nu am patit nimic din contra pana la 18 ani toate bautura mi s-a parut a fi nociva, chiar si dupa aceea mi s-a parut la fel doar ca aveam libertatea sa gust daca doream.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, cand nu vor consuma nici droguri, nici nu vor fuma... devil

cristian
| cristian a răspuns:

Minorii trebuiesc controlati de parinti si educatori.
Atunci cand sunt incontrolabili sa intervina institutiile statului(scolile de corectie) si sa-i ajute sa se corecteze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand copii trebuiesc educati in acest sens.acasa,in scoli, campanii informative etc. apoi, nu cred ca ar fi prea mare deranjul daca vanzatorii ar fi obligati sa ceara act de identitate la vanzarea de tigari si bauturi alcoolice.