| Dorotheea21 a întrebat:

Cum credeti ca functioneaza negarea?
'Nu exista Coronavirus';
'Nu a existat Holocaustul';
'Oamenii nu au ajuns pe Luna'; si multe altele

Este undeva, ceva defect?
Este o boala?
Un mecanism de aparare?
Altceva?

Sunt constienta ca nu exista pe forum neurologi sau psihologi, dar am sa fiu foarte multumita sa aflu parerea voastra, cat si a celor din tabara 'NU'. happy

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Cei care neaga diferite chestii cum ar fi holocaust, aselenizare, corona v., etc., de obicei sunt "fani" ai teoriilor conspiratiei, care le gasesc mai atractive decat realitatea (nu zic ca nu ar exista nimic dubios in lume), probabil ii face sa para mai rebeli, cei care neaga existenta acerb, hotarat, ceva ce evident s-a intamplat sau se intampla probabil au ceva defect.

Unii nu au pareri prea bune despre cei ce cred in teorii ale conspiratiei.
"Studiu: Ratații sunt mai tentați să creadă în teoriile conspirației"

https://www.digi24.ro/......iei-798095

"CONSPIRACY THEORIES ARE FOR LOSERS | JOSEPH USCINSKI"
https://centerforinquiry.org/......-uscinski/

"Are conspiracy theories 'for losers'?"
https://news.miami.edu/......osers.html

54 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Boala lui calache...

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Incerc sa te ajut happy!
Daca au ramas blocate, inseamna ca, ratia ta (probabil si a celorlalti utilizatori) pe TPU a fost atinsa, dar totodata s-a si buguit, pentru ca nu permite afisarea unui numar format mai mult din 4 cifre.
Poti lua toate notificarile la rand, sau sa le citesti pe toate deodatawinking. Si mie imi ajunsesera la un numar ridicat, doar ca nu imi mergea sa le verific, iar apoi sa dispara.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Nu am ratie, am avut si peste 3000.
Acum imi arata ciudat, 102, si cand le deschid, 1020 reale.
https://imgur.com/3HrCQLP
https://imgur.com/Amyzh8F
Trebuie sa le deschid mereu ca sa vad cine imi scrie.
Multumesc oricum. happy Poate isi revin.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ok, mie tot a bug imi pare. Cu placere happy!

| JicaContra a răspuns (pentru Dorotheea21):

happy unul dintre lucrurile care se deduc e ca nu China si Japonia ACUM ar confirma aselenizarea ci insasi Uniunea Sovietica comuista care era la cutite cu america ar fi tinut cu dintii de un eventual fake, dar nu au facut-o, si au facut propriul lor program dar nu cu oameni ci cu o versiune foarte incipienta de roboti teleghidati de pe pamant si care... (rusii) POT FI CUMPARATI, moment in care toate "dovezile" de pe luna pot sa fi fost plantate de rusi, inclusiv o oglinda plasata nustiuunde si care e perfect paralela cu pamantul, moment in care daca trimiti o raza laser in ea, se v-a intoarce pe pamant, chestie care e folosita deja de ani de zile pentru calibrarea telescoapelor ca sa compenseze distorsiunile pe care le face atmosfera luminii

insa, sunt curios, ai un link cu pozele care confirma aselenizarea, CHIAR sunt curios... TE ROG!

| Dorotheea21 explică (pentru JicaContra):

Nu am un link, am citit pe internet, dar ceva din numele tau happy imi sopteste ca nici cu doua linkuri nu ai crede.Pana la urma, si eu iau informatiile despre aselenizare de pe internet, si tu le iei pe cele care contrazic aselenizarea, tot de pe internet.
O sa ma mai gandesc un pic la ce te face pe tine sa crezi adevarate informatiile tale, si fake, pe celelalte, chiar daca raspunsul lui Relian mi-a luminat necunoasterea. happy
Iti multumesc oricum.

| sabin89 a răspuns:

Se spune că şi-au propus chinezii să ne mai trimită un virus; să-nvăţăm să ne spălăm şi pe picioare. happy

| JicaContra a răspuns (pentru Dorotheea21):

"ceva din numele tau imi sopteste ca nici cu doua linkuri nu ai crede"

recunosc cu mana pe inima ca sunt cam convins total de chestia asta cu aselenizarea, insa daca vad un argument care imi demonstreaza categoric, nu sunt un incuiat, imi schimb punctul de vedere si cu asta basta, si te rog frumos sa ma crezi ca mi s-a mai intamplat asta pana acum, insa dovezile trebuie sa fie irefutabile!

iar la ce spui tu, eram chiar curios, ce poze ar fi facut SI daca intr-adevar sunt urme de pasi, pe luna nu exista atmosfera, deci daca lasi o urma de pas, aia ramane asa pana la sfantul asteapta, ori asta e o chestie foarte greu de fake-uit

| Dorotheea21 explică (pentru JicaContra):

Ai grija.
Mergi pe un fir subtire.

| Monzon a răspuns:

Nu exista negare. Exista libertate în gandire. Negare e pentru cei care nu suporta că lumea nu gandeste ca ei. Sunt lucruri care există, sunt dovezi clare în acest sens, persoanele care le neaga se inspira din propaganda altora, propaganda ce are câteva fundamente care sprijină lipsa de încredere în anumite realități existente. Persoanele enumerate de către tine sunt mai degrabă nonconformiste, nu vor sa ia parte la spiritul de turma. Poate și tu ai vrut să faci un lucru, insa vazand ce tip de persoane îl mai fac, ai renunțat la idee. Așa este și cu negarea acesta aparenta, multi cunosc adevărul, insa nu suporta sa fie pe aceeași lungime de unda cu restul.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Jus7t):

Ce bine ma imiti jur...

| mgtow a răspuns:

Se zice ca e mana unei teorii conspirationiste iluminatii fiind responsabili pentru a reduce din populatie si sa controleze mai usor omenia (noi nu apucam vremurile alea) daca e sa se intample. Alta varianta mai e drept motiv pentru criza economica, din 10 in 10 ani se intampla fenomenul numai ca acum a intarziat 2 ani de la ultima criza din 2008.

| 22anirolF a răspuns:

De ce e atata siguranta ca aceste teorii sunt total, 100% false? Prin asta nu ma declar fana a lor, ci pur si simplu (imi) pun o intrebare. Pana la proba contrarie, orice, absolut orice prostie are o mica sansa de a fi adevarata, validata cumva. Ce credeti?

| mgtow a răspuns:

Nu prea inteleg rostul intrebarii dar asta tine de pesimisti, romanii nu cred in multe doar in dumnezeu & infern in rest sant priceputi la orice. In tarile mai dezvoltate nu apar probleme pe negativitatea fiind combinata cu da si nu

| Dorotheea21 explică (pentru mgtow):

Nici eu nu am inteles rostul acesteia, https://www.tpu.ro/......i-nici-nu/
si nici acum nu mi.ai spus ce s-a intamplat atunci, de ce erai suparat. :)

| Mosotti a răspuns:

Lasa ca eu am facut psihologia chiar daca a fost secundar pe langa informatica unde am facut si masteru. Este un mecanism de aparere psihologic trecut in lista mecanismelor de aparare, omul se apara de realitatea care i-ar face rau, de nervi, depresie si anxietate, asa ca la nivel inconstient se face smecheria si e convins ca acel lucru nu s-a intamplat.

Dupa mine este o psihoza pana la urma, psihoza aranjata de creier pentru protectie, cum dracu sa zic ca n-a fost cand am probe ca a fost?

Exista mai multe tipuri de negare:
1 - Negarea per se care inseamna negarea, dezaprobarea unui fapt real in ciuda evidentelor, adica cantaru arata ca au cu 20 kile mai mult si tu zici ca nu te-ai ingrasat.
2 - Negarea prin act: pur si simplu zici ca acel lucru nu s-a intamplat chiar fara nici o dovada.
3 - Negarea prin fantasma, negi o chestie avand niste convingeri iluzorii gen "aaa nu m-am ingrasat draga ca eu am un corp mai special, sau nu ma lasa dumnezeu pe mine sa patesc asa, asa ca n-are cum".
4 - Negarea prin cuvant, asta cumva ca ai folosi niste cuvinte aiurea ca sa-ti mentii convingerea, dar aici nu prea imi e clar.

Asta este, eu unu nu am inteles cum se poate asa ceva, dar uite ca se poate.
De fapt apare doar la cei ca nu pot suporta adevarul, e si asta adaptata chestia.
La aia care suporta nu apare ca nu e necesar.
Gen "m-am ingrasat, aia e domne, voi munci si voi slabi", la asta n-are sens sa apara.
Era un rus care a pilotat un avion militar si a omorat degeaba 200 insi parca tragand aiurea in avion de oameni, neaga si acum ca a facut asta, desi e clar ca a facut-o.

Uite tu de ex folosesti negarea prin fantasma:
E clar ca eu nu te iubesc dar tu pe mine da ca na, sunt iubirea iubirii vietii tale, si ca sa nu suferi, zici "ba daa, el ma iubeste dar zice ca nu pentru ca s-ar fi intamplat asa, si asa, are nu stiu ce probleme, nu-l lasa ma-sa, il influenteaza prietenii, dar cand o reusit sa iasa din asta vine la mine".
Na, exemplu. SI normal ca te simti mai bine crezand asta.

| Dorotheea21 explică (pentru Mosotti):

De unde ai tras concluzia ca eu folosesc astfel de fantasme legate de dragoste? laughing
De ce sa fac ceva atat de prostesc si inutil?

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu te-ai prins ca am glumit la faza asta?

| Dorotheea21 explică (pentru Mosotti):

Nu! tongue
Cu tine nu stiu niciodata cand glumesti, am crezut ca este o analiza de a ta si am ramas mirata.
Nu am nevoie sa fac astfel de scenarii sau fantasme cum le spui tu. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Eu nu sunt omu sa fac o analiza aiurea fara sa cunosc omul, ar fi o idiotenie, nu e de mirare ca ai crezut ca as face asa, ca multi se baga fara sa cunoasca omu, la ei este fantasma, au impresia ca stiu ce gandeste ala, ce am zis am zis la general cum functioneaza foarte multe psihisme, ca de aia mecanismele-s listate, ca se aplica generalizat la cei care le au.

Aici nu este ca la legea atractiei care e aceiasi la toti, mecanismul, ala pot sa-l invoc la toti, mecanismele de aparare nu apar la toti.
Unii au unele mecanisme sau doar unul, altii nu au deloc, asa ca nu poti zice de cineva care poate nu are sau nu are nevoie de ele (cum zici tu la tine).
Si tu nu ai nevoie pentru ca esti mai rezistenta, accepti chestii chiar daca nu-ti convin, nu te darama, treci ok peste ele.
Bine, unii n-au si ii face si praf, si asa se intampla.

Si oricum ai zis putin ceva eronat, nu conteaza ce consideri tu la nivel constient, aceste mecanisme apar la nivel inconstient fara ca tu sau altul sa-si dea seama si nu le putem controla noi! Poate asta am omis sa zic. Stie creieru tau daca are nevoie de ele, nu ne bagam noi, sau al meu, sau al altuia.
Si le aplica fara sa vrem insa nu ne prindem, vom gandi asa convinsi ca asa e.
Pai da, nu ma iubeste aia, aia e, mergem inainte, m-o iubi alta, cam asa precis si tu gandesti.

| Dorotheea21 explică (pentru Mosotti):

M.ai pierdut.
Intotdeauna ma pierzi cu raspunsurile astea.hee hee

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Lasa ca te gasesc acu daca te-am pierdut, pe scurt am zis ca nu pot sa zic cum gandeste un om daca nu-l cunosc, deci la genul de chestii care pot fi diferite de la om la om.
Adica nu pot zice "tie iti plac rosiile", ca nu stiu daca e asa, dat fiind ca poate sa-ti placa altceva.

Insa la chestii care sunt la toata lumea la fel, atunci pot zice cum esti, de ex "si tie iti e foame", sau "si tie iti plac barbatii frumusei", ca asta e la fel la toti, nu poate fi altul altfel aici.

| troleibuz a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cine e in poza ta de profil?

| Mosotti a răspuns:

Si de unde stii asta "Sunt constienta ca nu exista pe forum neurologi sau psihologi"? De unde esti asa sigura? Neurologii nu au treaba cu intrebarea ta, a doua categorie are.
Pe forumuri pot intra de la elevi pana la politicieni, doar ca 99 % nu zic cine sunt si ce fac, deci pot fi si medici, psihologi, profesori, chiar am eu un prieten prof de liceu care sta pe forumuri, doar ca normal ca nu spune ca e prof, altul e doctor dar ala sta pe FB doar, cel putin asa cred ca sta doar acolo.