| Dorotheea21 a întrebat:

Cum credeti ca functioneaza negarea?
'Nu exista Coronavirus';
'Nu a existat Holocaustul';
'Oamenii nu au ajuns pe Luna'; si multe altele

Este undeva, ceva defect?
Este o boala?
Un mecanism de aparare?
Altceva?

Sunt constienta ca nu exista pe forum neurologi sau psihologi, dar am sa fiu foarte multumita sa aflu parerea voastra, cat si a celor din tabara 'NU'. happy

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Cei care neaga diferite chestii cum ar fi holocaust, aselenizare, corona v., etc., de obicei sunt "fani" ai teoriilor conspiratiei, care le gasesc mai atractive decat realitatea (nu zic ca nu ar exista nimic dubios in lume), probabil ii face sa para mai rebeli, cei care neaga existenta acerb, hotarat, ceva ce evident s-a intamplat sau se intampla probabil au ceva defect.

Unii nu au pareri prea bune despre cei ce cred in teorii ale conspiratiei.
"Studiu: Ratații sunt mai tentați să creadă în teoriile conspirației"

https://www.digi24.ro/......iei-798095

"CONSPIRACY THEORIES ARE FOR LOSERS | JOSEPH USCINSKI"
https://centerforinquiry.org/......-uscinski/

"Are conspiracy theories 'for losers'?"
https://news.miami.edu/......osers.html

54 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se zice ca e mana unei teorii conspirationiste iluminatii fiind responsabili pentru a reduce din populatie si sa controleze mai usor omenia (noi nu apucam vremurile alea) daca e sa se intample. Alta varianta mai e drept motiv pentru criza economica, din 10 in 10 ani se intampla fenomenul numai ca acum a intarziat 2 ani de la ultima criza din 2008.

| mgtow a răspuns:

Nu prea inteleg rostul intrebarii dar asta tine de pesimisti, romanii nu cred in multe doar in dumnezeu & infern in rest sant priceputi la orice. In tarile mai dezvoltate nu apar probleme pe negativitatea fiind combinata cu da si nu

| Dorotheea21 explică (pentru mgtow):

Nici eu nu am inteles rostul acesteia, https://www.tpu.ro/......i-nici-nu/
si nici acum nu mi.ai spus ce s-a intamplat atunci, de ce erai suparat. :)

Bula
| Bula a răspuns:

Omul, daca nu are experienta (tactila, vizuala, auditiva etc.) atunci este tentat sa creada ce aude des sau ce este mai plauzibil conform inteligentei lui.

Unui copil mic degeaba i se spuna ca (soba, cratita etc.) e fierbinte, el NU stie ce inseamna acest lucru, pana ce nu simte pe propria lui piele.
La fel sunt si adultii, dar au mai multa experienta cumulata. Insa, daca ceva li se pare imposibil, atunci au tendinta de negare - mai ales daca cineva le da "explicatii" pe "intelesul" lor.

| sabin89 a răspuns:

Se spune că şi-au propus chinezii să ne mai trimită un virus; să-nvăţăm să ne spălăm şi pe picioare. happy

| Simpatic a răspuns:

Pai cei care neaga ca omul ar fi ajuns pe Luna sunt sanatosi parerea mea, toate cercetarile o neaga noi de ce sa nu o negam?
Cat despre coronavirus si alte lucruri palplabile cum a fost Holocaustul, acestia au probleme serioase!

| sierra1 a răspuns (pentru Simpatic):

"omul ar fi ajuns pe Luna ...parerea mea, toate cercetarile o neaga "

da, e părerea ta: activitatea de pe lună e vizibilă (optic) de pe Terra

| Dragosdoar a răspuns (pentru Simpatic):

De ce sunt santosi cei care neaga aselenizarea? Americanii pur si simplu au fost mai buni decat toti in acest domeniu. Sunt o groaza de dovezi ca au ajuns pe luna, nu trebuie decat sa cercetezi evidentele.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu as numi-o atata negare cat predispozitia de a crede in conspiratii.

Exista mai multe explicatii in functie de ce paradigma alegi ca sa analizezi situatia.

In primul rand stiinta din ultimii ani nu mai e ca acum 100 de ani cand oricine putea intelege cat de cat conceptul, acum, pentru multe concepte mare parte din dovezi sunt pur matematice...si nu matematica din aia usoara ci din aia care epuizeaza tot alfabetul grecesc pana la finalul randului. Asta face dovezile greu de inteles pentru omul de rand si aproape esoterice.

Mai departe, abundenta de informatii din ziua de azi ofera o multime de oportunitati de a selecta informatia, practic sa pui cap la cap bucatile de informatie care iti sustin teoria si le respingi pe cele care ti-o contrazic.

Acum, un alt fenomen care ajuta la nasterea conspirationistilor e celebreul efect dunning-kruger care spune o chestie relativ simpla. Oamenii mai incompetenti se auto evalueaza ca fiind mai competenti intr-un domeniu chiar de cat se autoevalueaza expertii in acel domediu. In practica, se traduce ca daca esti prost ai impresia ca esti mai destept decat esti de fapt. Vad zilnic mesaje pe grupurile de vaccinisti cum ca o mama informata stie mai multe despre vaccinuri decat un medic.

Daca pui toate conceptele de mai sus la un loc, vezi ca de fapt, dovezile care sustin o teorie sunt greu de inteles asa ca oamenii, care se considera destepti desi nu sunt selecteaza chestiile care par ca le inteleg si le pun intr-o ordine care le sustine teoria, oricare ar fi ea.

In plus, ca amator de grupuri de conspirationisti pe Facebook (ca sunt cam pe toate) happy am mai observat o tendinta. Exista printre ei (dupa o taxonomie a mea proprie si personala) 2 tipuri de conspirationisti. Exista conspirationistii "stiintifici" care fac ce am zis mai sus. Si exista conspirationistii credinciosi care nu cred in conspiiratiile alea ca ar avea ceva cu stiinta sau pentru ca ar fi incercat sa calculeze ceva ci pentru simplul motiv ca dovezile stiintifice le contrazic biblia. Antivaxxerii religiosi cred ca dumnezeu i-a facut perfecti si imuni la toate si ca prin vaccinuri te insemneaza cu semul fiarei, platistii religiosi se iau de diferite citate din biblie care zic ca nu stiu cine l-a ridicat pe nu stiu cine pe un munte de pe care a vazut toata lumea (chestie imposibila pe un glob) si aia care nu cred in dinozauri nu cred ca nu zice in biblie de ei si pamantul ar avea doar vreo 6000 de ani.

E unul din subiectele mele preferate. laughing

| RAY a răspuns:

Intrebarea chiar e buna, parerea mea personala, in primul rand putem discuta despre sistemul de gandire, perceptie a fiecaruia, omul fiind o fiinta emotionala, el iti foloseste mai mult sistemul 1 de gandire -ala rapid =cel emotional, e sistemul doi de gandire 2 se educa, il dobandesti prin maturizare, educatie stiintifica, logica, metoda stiintifica, de asta majoritatea din Romania sunt pers supertitioase de fel

https://www.scientia.ro/......iinta.html

sa mai obs faptul ca pe diete high carb,low protein oameni au tendinta sa creada in teori de astea, e desigur si nesiguranta omului de a se minte ca el stie mai bine,sunt credinte oarbe,mecanisme de aparare,acum sa fim seriosi nici nu mai stii ce sa crezi,bine nu trebuie sa crezi trebuie sa stii,stim ca virusl asta ucide oameni,cum sa negi asa ceva, cat despre luna nu stiu, holocoastul a existat, cati au fost arsi nu stim exact, faza cu holocoastul este trist, dramatic daca se neaga asa ceva, in Germania anual elevi merg sa viziteze lagare de concentrare sa vada si ei, il neaga uni dusi cu pluta

| sierra1 a răspuns:

A nega ceva JUSTIFICAT și ARGUMENTAT e un act de inteligență

https://medium.com/......72657b16ef

| Mosotti a răspuns:

Lasa ca eu am facut psihologia chiar daca a fost secundar pe langa informatica unde am facut si masteru. Este un mecanism de aparere psihologic trecut in lista mecanismelor de aparare, omul se apara de realitatea care i-ar face rau, de nervi, depresie si anxietate, asa ca la nivel inconstient se face smecheria si e convins ca acel lucru nu s-a intamplat.

Dupa mine este o psihoza pana la urma, psihoza aranjata de creier pentru protectie, cum dracu sa zic ca n-a fost cand am probe ca a fost?

Exista mai multe tipuri de negare:
1 - Negarea per se care inseamna negarea, dezaprobarea unui fapt real in ciuda evidentelor, adica cantaru arata ca au cu 20 kile mai mult si tu zici ca nu te-ai ingrasat.
2 - Negarea prin act: pur si simplu zici ca acel lucru nu s-a intamplat chiar fara nici o dovada.
3 - Negarea prin fantasma, negi o chestie avand niste convingeri iluzorii gen "aaa nu m-am ingrasat draga ca eu am un corp mai special, sau nu ma lasa dumnezeu pe mine sa patesc asa, asa ca n-are cum".
4 - Negarea prin cuvant, asta cumva ca ai folosi niste cuvinte aiurea ca sa-ti mentii convingerea, dar aici nu prea imi e clar.

Asta este, eu unu nu am inteles cum se poate asa ceva, dar uite ca se poate.
De fapt apare doar la cei ca nu pot suporta adevarul, e si asta adaptata chestia.
La aia care suporta nu apare ca nu e necesar.
Gen "m-am ingrasat, aia e domne, voi munci si voi slabi", la asta n-are sens sa apara.
Era un rus care a pilotat un avion militar si a omorat degeaba 200 insi parca tragand aiurea in avion de oameni, neaga si acum ca a facut asta, desi e clar ca a facut-o.

Uite tu de ex folosesti negarea prin fantasma:
E clar ca eu nu te iubesc dar tu pe mine da ca na, sunt iubirea iubirii vietii tale, si ca sa nu suferi, zici "ba daa, el ma iubeste dar zice ca nu pentru ca s-ar fi intamplat asa, si asa, are nu stiu ce probleme, nu-l lasa ma-sa, il influenteaza prietenii, dar cand o reusit sa iasa din asta vine la mine".
Na, exemplu. SI normal ca te simti mai bine crezand asta.

| Dorotheea21 explică (pentru Mosotti):

De unde ai tras concluzia ca eu folosesc astfel de fantasme legate de dragoste? laughing
De ce sa fac ceva atat de prostesc si inutil?

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu te-ai prins ca am glumit la faza asta?

| Dorotheea21 explică (pentru Mosotti):

Nu! tongue
Cu tine nu stiu niciodata cand glumesti, am crezut ca este o analiza de a ta si am ramas mirata.
Nu am nevoie sa fac astfel de scenarii sau fantasme cum le spui tu. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Eu nu sunt omu sa fac o analiza aiurea fara sa cunosc omul, ar fi o idiotenie, nu e de mirare ca ai crezut ca as face asa, ca multi se baga fara sa cunoasca omu, la ei este fantasma, au impresia ca stiu ce gandeste ala, ce am zis am zis la general cum functioneaza foarte multe psihisme, ca de aia mecanismele-s listate, ca se aplica generalizat la cei care le au.

Aici nu este ca la legea atractiei care e aceiasi la toti, mecanismul, ala pot sa-l invoc la toti, mecanismele de aparare nu apar la toti.
Unii au unele mecanisme sau doar unul, altii nu au deloc, asa ca nu poti zice de cineva care poate nu are sau nu are nevoie de ele (cum zici tu la tine).
Si tu nu ai nevoie pentru ca esti mai rezistenta, accepti chestii chiar daca nu-ti convin, nu te darama, treci ok peste ele.
Bine, unii n-au si ii face si praf, si asa se intampla.

Si oricum ai zis putin ceva eronat, nu conteaza ce consideri tu la nivel constient, aceste mecanisme apar la nivel inconstient fara ca tu sau altul sa-si dea seama si nu le putem controla noi! Poate asta am omis sa zic. Stie creieru tau daca are nevoie de ele, nu ne bagam noi, sau al meu, sau al altuia.
Si le aplica fara sa vrem insa nu ne prindem, vom gandi asa convinsi ca asa e.
Pai da, nu ma iubeste aia, aia e, mergem inainte, m-o iubi alta, cam asa precis si tu gandesti.

| Dorotheea21 explică (pentru Mosotti):

M.ai pierdut.
Intotdeauna ma pierzi cu raspunsurile astea.hee hee

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Lasa ca te gasesc acu daca te-am pierdut, pe scurt am zis ca nu pot sa zic cum gandeste un om daca nu-l cunosc, deci la genul de chestii care pot fi diferite de la om la om.
Adica nu pot zice "tie iti plac rosiile", ca nu stiu daca e asa, dat fiind ca poate sa-ti placa altceva.

Insa la chestii care sunt la toata lumea la fel, atunci pot zice cum esti, de ex "si tie iti e foame", sau "si tie iti plac barbatii frumusei", ca asta e la fel la toti, nu poate fi altul altfel aici.

| troleibuz a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cine e in poza ta de profil?

| Mosotti a răspuns:

Si de unde stii asta "Sunt constienta ca nu exista pe forum neurologi sau psihologi"? De unde esti asa sigura? Neurologii nu au treaba cu intrebarea ta, a doua categorie are.
Pe forumuri pot intra de la elevi pana la politicieni, doar ca 99 % nu zic cine sunt si ce fac, deci pot fi si medici, psihologi, profesori, chiar am eu un prieten prof de liceu care sta pe forumuri, doar ca normal ca nu spune ca e prof, altul e doctor dar ala sta pe FB doar, cel putin asa cred ca sta doar acolo.

| relian a răspuns:

Unii oamenii nu pot spune Da pana cand nu vad o dovada ceva,dar dovada palpabila,iar mie mi se pare normal sa fie asa.Dar uite ca multora,a celor care spun Da nu li se pare normal,cei care spun da accepta orice li se baga sub gusa de catre cei care conduc,de catre media in general,care sa fim realisti numai basme arunca oamenilor pentru bani.
Deci ti se spune ce vrei sa auzi nu neaparat adevarul.Tu daca accepti e fix problema ta,altii care nu accepota ci cer dovezi is luati de nesataosi asa cum spui si tu.
Atunci cand se vine cu dovezi clare nu cred ca ar fi careva sa nege acel lucru.
Dar acum trebuie sa stii si cei aia o dovada,pentru unia dovada este si ce scrie nu stiu ce ziar laughing
Deci cei care spun NU nu-s lamuriti, nu-s siguri pentru ca nu sunt dovezi.
Ce spui de tribunal? Apare un criminal sau posibil criminal, poate fi achitat sau nu, depinxde ce dovezi se aduc, dar dovezile trebuie sa fie clare ca lumina zilei, altfel este eliberat.Si or sa fie doua tabere unia cu da alti cu nu. Undei adevaru?
Au vazut chinezii ce anume? Au vazut chinezii ca nu stiu cine a pus picioru pe Luna? Eu nu stiam asta.Asa ca pe Luna sunt aparatura si alte chestii prabusite nu a zis nimeni ca n-ar fi.Si indienii sau prabusit cu sonda lor sau sonda s-a pabusit.
Hai sa iti mai spun ceva.Tu ai cap, cineva ti la pus acolo sa poti gandi cu el, de ce no faci?

Sa zicem esti martora la ce se intampla astazi.Ai vazut acu cativa ani erau telefoane analoage, simple vorbeai dai un mesaj si atat.Ce s-a intamplat mai departe? Au regresat cumva telefoanele? Nici vorba, au avansat/
Acum, au ajuns oamenii pe luna cu o tehnologie nu de cativa ani de 50 si acu deodata brusc nu o mai pot face.De ce? Tu nu te intrebi? Astazi cu ce avem ar fi trebuit sa fie floare la urehce chestia asta nu crezi?
Trikit indienii o sonda care nu-i capabila sa aselenizeze oare de ce? Nu mai aveam tehnologia de acum 50 de ani laughing asta da raspuns.
Virusii, tu personal ai privit vreodata la un microscop electronic? Eu da si te asigur ca nu vezi nimic.vezi doara ce ti se arata, adica chestii fara forma, la mic electronic nu vezi ca la cel optic,

Ai privit vreodata intr-un microscop optic? Sa vezi celule sa vezi ciuperci, bacterii etc? Sa vezi ce f rumos le vezi, vezi celula intreaga ba si cu componentele celulare, vezi si bacteria daca e una pe acolo.
Ei la virusuri nu mai vezi nimic.De ce? Intreabai pe ei si credei pe ei.
Oamenii au reusit sa fotografieze electronii dintr-un atom,au inghetat atomu si asa au putut fotografia,dar al dracu virus nu-i vizibil laughing
Aai facut vreodata un test de HIV? Mergi si fa si o sa ramai surprinsa de rezultat, nu o sa apara pe nicaeri ceva despre HIV, deci nu scrie nimic in rezultat ca ai avea sau nai avea hiv.
Stii ce scrie asa ca idee? Ca sistemu tau iminitar este ok sau daca nu esti, atunci scrie ca sistemul imunitar este la pamant, ceea ce inseamna ca ai SIDA deci ai virusul ala hiv, povesti
De ce nu vede nimeni un virus? A trebuie sa ii credem pe ei? Uite ca sunt destui care vor sa vada nu doar sa creada ce spun unia.

Holocaust cei ala? Deci oamenii trebuie sa stie despre cei vorba.Ca erau niste nebuni care faceau experiente pe oameni da este adevarat,dar poate o faceau din nebunie,poate nici nu stiau multi ce fac aia acolo.
In ziua de azi este la fel,ca au existat lagare si oamenii au murit acolo da este adevarat pentru ca acele lagare exista,sunt si martori care au fost acolo,deci ce e de aprobat se probeaza cu dovezi clare.

Concluzia este ca cineva ti-a pus capu acolo si ceva in el, iar tu trebuie sa mai si gandesti singura, oamenii trebuie sa isi puna intrebati singuri, nu sa mearga cu turma asa cum merg religiosii.
Apropoo virusurile alea stii cum sunt? Nici o diferenta intre ele si religie, dar trebuie sa spui da mai ales daca lucrezi in domeniu, altfel risti sa fii dat afara.

| Dorotheea21 explică (pentru relian):

Multumesc.
Acum am vazut cum functioneaza mintea aflata in negare. happy

| Celcestietot a răspuns:

Nu le includem toate tipurile de negare în această conversație, pentru că nu orice intră în adevărul universal. Consider că, întrebarea este mai mult cu scopul de a întreba : „Dar cum poți să nu crezi în Coronavirus?" și dacă nu, tot același răspuns o să primești de la mine, pentru că este unul cu valoare generală. Voi spune că aceștia care neagă sunt niste conspiraționiști, dar, foarte bine, ne interesează și alte puncte de vedere față de cele originale, DAR dacă putem dovedi într-un procent uriaș, foarte aproape de procentajul la % (cel de la limită), toată această teorie a conspirației devine o amintire, care spun să nu fie ștearsă de pe fața pământului, ci doar trimisă într-o stare de veghe. Și nu, negarea nu este vreo boală, un mecanism de apărare sau vreun defect, este doar un portal care te poate duce către o altă lume, fie adevărată sau falsă.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Ajuta'ma!
Am notificarile blocate. Au sarit ieri de la 999 la 101, si asa au ramas, chiar daca primesc continuu altele. De ce?
Trebuie sa iau toate raspunsurile la rand. sad

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Incerc sa te ajut happy!
Daca au ramas blocate, inseamna ca, ratia ta (probabil si a celorlalti utilizatori) pe TPU a fost atinsa, dar totodata s-a si buguit, pentru ca nu permite afisarea unui numar format mai mult din 4 cifre.
Poti lua toate notificarile la rand, sau sa le citesti pe toate deodatawinking. Si mie imi ajunsesera la un numar ridicat, doar ca nu imi mergea sa le verific, iar apoi sa dispara.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Nu am ratie, am avut si peste 3000.
Acum imi arata ciudat, 102, si cand le deschid, 1020 reale.
https://imgur.com/3HrCQLP
https://imgur.com/Amyzh8F
Trebuie sa le deschid mereu ca sa vad cine imi scrie.
Multumesc oricum. happy Poate isi revin.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ok, mie tot a bug imi pare. Cu placere happy!

| Frank51 a răspuns:

Boala lui calache...

| gemeni6226 a răspuns:

Sa negi situatia actuala este un mecanism de autoaparare dar sa negi restul lucrurilor este lipsa de cultura generala.

| gemeni6226 a răspuns:

De altfel in filozofie exista si negarea negatiei, in filozofia lui Hegel si al lui Spinoza, dar o iei razna nu altceva daca prea te adincesti in toate.

| Dorotheea21 explică (pentru gemeni6226):

Am luat'o razna. sad
Nu am mai stat niciodata atat de mult in casa si pe internet.
Cred ca daca are virusul acesta ceva bun in el, are invatarea de minte.
O sa ne faca sa pretuim libertatea mai mult decat detinutii de drept comun.

| JicaContra a răspuns:

Negarea este cand cineva ignora evidentul si cred cu intreaga constiinta, opusul evidentului

si eu am auzit chestii cum ca nu ar exista corona virus ci ca ar fi gaze in aer, contra-argumentul e clar, cum dracu poate afecta atatea continente si cei care stau in casa de ce nu se intoxica cu "gazele alea"

insa mai sunt si chestii care au argumente contra, cum ar fi aterizarea pe luna, la asta sunt MULTE argumente care spun ca nu s-a aterizat, cum ar fi: e MULT mai scump sa aterizezi pe luna decat sa faci fake, pozele care 1. erau EVIDENT trucate, si care 2. pozele oficiale au fost "pierdute" acum cativa ani (deci nu mai pot sa spuna ca uite poza aia e oficiala si e evident trucata pentru ca nu mai exista... OFICIAL), vantul solar format numai din radiatie letala continua i-ar fi ucis (pe pamant si in apropierea pamantului suntem protejati de campul magnetic al pamantului), iar cel mai dur argument e FAPTUL ca nici o misiune cu oameni la bord, in afara de programul Apollo care cica, ca ar fi aterizat pe luna, nu a iesit VREODATA din campul magnetic al pamantului, iar in ziua de azi NU mai pot sa faca fake din cauza ca sunt prea multi observatori independenti cu telescoape destul de puternice care sa nu poata fi controlati de statele unite

iar holocaustul NU e negare, e pur si simplu minciuna pe fata, din partea nazistilor si neo-nazistilor

| Dorotheea21 explică (pentru JicaContra):

Inseamna ca si China si Japonia au trucat poze.
Fotografii trimise de sondele lor, care aratau in 2008 si 2012 locul aselenizarii din 1968.
Sa confirme chinezii ca americanii au ajuns pe Luna pare destul de lèse-majesté. happy

| JicaContra a răspuns (pentru Dorotheea21):

happy unul dintre lucrurile care se deduc e ca nu China si Japonia ACUM ar confirma aselenizarea ci insasi Uniunea Sovietica comuista care era la cutite cu america ar fi tinut cu dintii de un eventual fake, dar nu au facut-o, si au facut propriul lor program dar nu cu oameni ci cu o versiune foarte incipienta de roboti teleghidati de pe pamant si care... (rusii) POT FI CUMPARATI, moment in care toate "dovezile" de pe luna pot sa fi fost plantate de rusi, inclusiv o oglinda plasata nustiuunde si care e perfect paralela cu pamantul, moment in care daca trimiti o raza laser in ea, se v-a intoarce pe pamant, chestie care e folosita deja de ani de zile pentru calibrarea telescoapelor ca sa compenseze distorsiunile pe care le face atmosfera luminii

insa, sunt curios, ai un link cu pozele care confirma aselenizarea, CHIAR sunt curios... TE ROG!

| Dorotheea21 explică (pentru JicaContra):

Nu am un link, am citit pe internet, dar ceva din numele tau happy imi sopteste ca nici cu doua linkuri nu ai crede.Pana la urma, si eu iau informatiile despre aselenizare de pe internet, si tu le iei pe cele care contrazic aselenizarea, tot de pe internet.
O sa ma mai gandesc un pic la ce te face pe tine sa crezi adevarate informatiile tale, si fake, pe celelalte, chiar daca raspunsul lui Relian mi-a luminat necunoasterea. happy
Iti multumesc oricum.

| JicaContra a răspuns (pentru Dorotheea21):

"ceva din numele tau imi sopteste ca nici cu doua linkuri nu ai crede"

recunosc cu mana pe inima ca sunt cam convins total de chestia asta cu aselenizarea, insa daca vad un argument care imi demonstreaza categoric, nu sunt un incuiat, imi schimb punctul de vedere si cu asta basta, si te rog frumos sa ma crezi ca mi s-a mai intamplat asta pana acum, insa dovezile trebuie sa fie irefutabile!

iar la ce spui tu, eram chiar curios, ce poze ar fi facut SI daca intr-adevar sunt urme de pasi, pe luna nu exista atmosfera, deci daca lasi o urma de pas, aia ramane asa pana la sfantul asteapta, ori asta e o chestie foarte greu de fake-uit

| Dorotheea21 explică (pentru JicaContra):

Ai grija.
Mergi pe un fir subtire.

| Nilsson a răspuns:

Nu există nicio negare laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți fac un exemplu, într-un interviu făcut unui lider al partidului fascist italian "Casa Pound" la întrebarea:
Nici holocaustul nu a existat?
El, era absolut convins că nu are cum să fi existat așa ceva.
Într-un sondaj făcut în Italia despre holocaust, 15% dintre italieni cred că nu a existat. De menționat că în Italia vrei nu vrei o să dai peste un bătrânel sau o bătrânică care a fost la Auschwitz.
În 27 ianuarie, ziua comemorării holocaustului fiecare școală din Italia organizează anumite excursii în anumite locuri din Italia unde naziștii au făcut masacre în masă șamd.
Dacă ceva, orice este complet contrariu credințelor tale intervine negarea, cu atât este mai important pentru tine acel lucru cu atât negarea o să fie mai mare, și se poate ajunge în extrema în care cineva neagă evidența.

| Jus7t a răspuns:

Sunt neurolog, j.tiu i.o.
Oamenii sunt și ei acolo ca să fie că dacă nu erau ei erau dinozaurii da nu înțeleg ke problemă ai tu de nu mă lași să beau cu băieții că ești invidioasa că noi știm masonerii și mânării și tu nu și de aia faci de astea lasă ne te rog în pace că mi se termina semințele și se încălzește berea ca îți scriu ție.
Mai ușor cu invidia și mainpune mana pe o crte de psihologie și neurologie ca să fii cammine.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Jus7t):

Ce bine ma imiti jur...

| Eugen80 a răspuns:

Negarea este mana in mana cu pesimismul si functioneaza foarte bine pentru cei care traiesc cu ea in sange.

| JulyDreams a răspuns:

Problema de adaptare. Daca eu pot sa stau pe canapea, sa ragai a bere toata ziua si sa bag la pariuri, ce-mi pasa de virusi si altele din astea care nu le vad. Eu imi duc viata inainte la fel ca pana acum.

| UnderPressure a răspuns:

Poate așa se apără unii oameni de lucrurile aflate departe de puterea lor de înțelegere.
Ești superbă in poza asta.
De unde e?

| Dorotheea21 explică (pentru UnderPressure):

Puterea lor de intelegere vad ca se duce imediat spre Illuminati si masonerie, lucruri mai greu de inteles si acceptat decat faptul ca exista un virus care ne schimba modul de viata.
Este de anul trecut, la bucharestcharityfashionshow. Probele de lumina si ce isi mai reglau ei acolo. happy
Parca a fost acum o suta de ani.

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

Unde pot sa le văd? Ai mai fost?
Nu mai lucrează nici industria voastră de când a apărut gândacul ăsta din China, nu?

| Dorotheea21 explică (pentru UnderPressure):

Nu stiu unde poti, setul de pe cat il are numai Calafeteanu.
Trebuia sa mai am o prezentare in decembrie, dar am fost plecata, acum nu mai lucreaza nimeni.
Am sa iti dau eu probele un pic mai tarziu, acum am de citit ceva dragut. happy Mi.a trimis cineva o carticica. happy

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

Carte pe TPU? laughing
Cui i-ai mai luat mințile?

| Dorotheea21 explică (pentru UnderPressure):

Pe Watt. tongue Am raspuns la o intrebare ieri.
Acum vad ca nu mai pot intra acolo, imi cere autentificare.
Si nu i; au nimanui nimic, nu ma mai enerva.
Uite tongue
https://imgur.com/14NdQfX
https://imgur.com/XCer8lF
https://imgur.com/wUQQkZp
Exact acum un an, in aprilie.
De acum incolo cred ca vor fi prezentari cu masti chirurgicale.

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ce pot să mai spun.
Să te țină soarta asa Ev. Mă zăpăcești.

| Dorotheea21 explică (pentru UnderPressure):

Data viitoare am sa pun una cu o carte. happy
Noapte buna.

| 22anirolF a răspuns:

De ce e atata siguranta ca aceste teorii sunt total, 100% false? Prin asta nu ma declar fana a lor, ci pur si simplu (imi) pun o intrebare. Pana la proba contrarie, orice, absolut orice prostie are o mica sansa de a fi adevarata, validata cumva. Ce credeti?

| Monzon a răspuns:

Nu exista negare. Exista libertate în gandire. Negare e pentru cei care nu suporta că lumea nu gandeste ca ei. Sunt lucruri care există, sunt dovezi clare în acest sens, persoanele care le neaga se inspira din propaganda altora, propaganda ce are câteva fundamente care sprijină lipsa de încredere în anumite realități existente. Persoanele enumerate de către tine sunt mai degrabă nonconformiste, nu vor sa ia parte la spiritul de turma. Poate și tu ai vrut să faci un lucru, insa vazand ce tip de persoane îl mai fac, ai renunțat la idee. Așa este și cu negarea acesta aparenta, multi cunosc adevărul, insa nu suporta sa fie pe aceeași lungime de unda cu restul.