| S1mplu a întrebat:

Am si eu o intrebare :

De ce oamenii (baietii/barbatii in general) beau alcool pana pica jos sau pana fac pe ei de bautura? adica frate, de ce nu puteti sa beti doar 1 pahar 2 de bere sau vin sau ce o fi si dupa aia dati cu suc sau apa minerala? Adica sa fim seriosi,chiar credeti ca sunteti smecheri sau de astea daca beti atata? mi se pare o aberatie. Nu zic ca nu beau deloc, beau si eu, 1 - 2 pahare de alcool pe luna/an, nici nu-mi amintesc cand am baut ultima oara alcool De ce cred unii ca daca beau 50 de pahare de nu stiu ce si se imbata,devin mai interesanti? Eu unu cred ca alcoolul e un drog mai rau decat tigarea sau altele,adica nici nu gantesti cand esti beat,e ca si cum ar fi altcineva si nu tu,tu ai dormii undeva in tine si ti-ar lua cineva locul cat dormi.

E doar conversatie nu vreau sa jignesc pe nimeni Dar mi sa urat de unii care beau frate pana se "pisa" pe ei,sa nu ma exprim altfel si put a betie si toate alea.

De-as putea,as da la toti care ati face conversatie cu mine pe aceasta tema, dar din pacate nu merge asa.In fine, care-i parerea voastra?

Au ajuns aia de 20 de ani sa bea mai rau decat altii la 40.
Daca crezi ca esti smecher si tare din cauza ca ai baut si te-ai imbatat, atunci ai o gandire de toata stima

Răspuns Câştigător
| nda a răspuns:

Pai unii beau pentru ca le place senzatia aia, euforia aia. n-au nicio grija, dezinvolti, fara rusine, fara teama; da' unii intrec masura si merg mai departe cu bautu, iar apoi nu mai judeca si beau ca porcii.
Altii beau doar ca le place taria, asa cum era tata-meo; ala putea sa bea tuica d'aia de-o aprindeai cu chibritu.
Astia de care spui tu sunt smecherasii aia de ii auzi ca se lauda "ba aseara am fost muci".

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Handicapati, ei au viciul ala vechi de alcoolemie, ei se autodistrug fumand si cu bautura dupa aia bat femeile acasa laughing

| S1mplu explică:

Toti aveti dreptate,unii beau mai mult de suparare si ca sa se izoleze undeva in ei,sa uite de lumea exterioara,sa isi creeze propria lor existenta dupa propriul plac,dar cand vezi pe unu care pute a beat si pisat pe el, nu prea il mai intelegilaughing oricum eu am un motiv pentru care nu beau, daca as bea, as putea devenii dependent si nu vreau ca atunci cand voi avea o familie sa fiu genu de barbat care sa vina sa-si ia nevasta la ciondeala pentru nici un motiv, asa va sfatuiesc si pe voi sa va mai retineti de la baut, ca dupa dauneaza si toate cele.

| dannyel86 a răspuns:

Cu dependenta nu e de gluma, fie ea alcool sau alte vicii. Si nu numai barbatii fac pe ei si dorm prin santuri, ci si femeile (vino la tara sa le vezi!) happy
Gandeste-te ca exista si persoane care, desi beau cantitati mari, nu se ametesc deloc (ce sa mai vorbim de imbatat?), dar exista si exceptii. Am un amic ce bea multa bere, vin, tarie, dar, daca ii dai un pahar de sampanie, se face muci. laughing Nu cunosc fenomenul. Il apuca rasul din senin si pe urma la somn, dupa care isi revine, ca si cum n-ar fi baut strop de sampanie. La "spectacolul" asta asist de Revelion. Desi ma amuza, nu-l judec deloc. Fiecare avem slabiciunile noastre. Si da, asa este, dupa un pahar, cu care iti faci curaj, mai intra 2-3 partide, iar daca mai ai si companie, sa vezi atunci sticle goale pe langa ei! laughing Unii se imbata pentru ca isi imagineaza ca viata e mai frumoasa, ca scapa de probleme, ca vor sa se izoleze in universul lor (la fel cu drogurile) si cand se trezesc, realitatea ii pocneste in figura. Moderatia e cuvantul pe care l-am abordat de ceva timp si am observat ca e mai bine asa. Apreciez persoanele care, desi se imbata, nu fac scandal, ci se culca linistite pana se trezesc din betie. Nu agreez scandalul la bautura, caci am copilarit in astfel de mediu si mi-a daunat.
Fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata lui, atat timp cat nu se pisa pe mine sau nu cade in santul meu. laughing Amin! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aşa consideră ei că se distrează. Triste vremuri, sincer vorbind...

| Carmen100 a răspuns:

Probabil ei vad ceva tare in asta, o fi o senzatie "jmekerah"... Oricum ei pierd

| CMarian a răspuns:

Dupa mine acesti oameni sunt tapiti le lipsesc o bucatica din creierul lor destul de mic si asa ei cred ca daca te imbeti esti barbat nu asa se dovedeste barbatia trebuie sa fii inteligent nu nebun si haotic prin ceea ce faci trebuie sa fii calculat si obiectiv.
Asta e parerea mea funda?

| S1mplu explică (pentru CMarian):

E doar conversionala, funda o dau peste 2-3 zile, mai astept pareri laughing si ai dreptate si nu neaparat tampiti, dupa ce apuci sa bei 2-3 pahare, mai zici ca, hai inca 1, dar hai inca 1, inca mai e timp de 1 pahar si tot asa.

| CMarian a răspuns (pentru S1mplu):

Ok e bine si asa am mai baut si eu dar nici chiar ca nebunul dar sincer mam imbatat si eu de 2-3 ori prima data pe la 6 ani happy si ultima data pe la 13 anihappy

| Vaculin_Andreea_1984 a răspuns:

E ca un drog, daca bei un pahar, mai vrei inca unul tot asa pina se ajunge sa se inbete.Altii beau cind au ceva pe suflet.

| cartofiorce a răspuns:

E alegerea lor să se-mbete până fac pe ei și să stea permanent în baie să vomite. Inteligenții ăștia care pe la 20 de ani se-mbată vor să pară mai interesanți, cu toate că nu e așa. Adică cine dracu și-ar dori un bețiv ca bărbat. Stai așa, că faza cu alcool-ul începe de la 14 ani în sus, de ăia ce să mai vorbim? E o societate de căcat, ce pot spune.