| Meme10Meme a întrebat:

Oare ce s-ar fi intamplat daca nu exista Hitler? Sa va zic parerea mea: Daca nu ar fi existat Hitler, cel mai probabil nu exista WW2 [in felul acela] si holocaustul. Deci, prin urmare Romania Mare ar fi ramas pana in zilele noastre caci occidentul s-ar fi axat in lupta cu bolsevicii. WW2 ar fi existat, sa va zic de ce. Americanii si occidentalii s-ar fi luptat cu comunismul din URSS. Probabil ca Israelul ar fi avut o populatie de 16 mil de locuitori dotata faptului ca nu a existat holocaustul. Germania nu ar mai fi ajuns o putere mondiala in ziua de azi. De ce? Chiar daca WW2 a destramat mai mult Germania,sa stiti ca a fost benefic. Daca nu era WW2, nu exista planul Marshall,deci Germania nu ar mai fi fost asa de dezvoltata. Plus ca Hitler a modernizat Germania din multe puncte de vedere. Apropo,daca nu era Hitler si miscarea nazista, Germania ajungea cel mai probabil comunista. Putea sa ajunga chiar din 1933 caci puteau face comunistii coalitie cu social democratii,dar nu au facut. Dar comunismul ar fi avut o sustinere mult mai mare avand in vedere ca in Germania erau multi someri dominati de ideea natioanlismului. Deci, Germania ar fi luptat alaturi de URSS in respectivul WW2. De asemenea,Bulgaria ar fi luptat alaturi de rusi,la fel si Ungaria. De Iugoslavia nu stiu ce sa zic,ca este complicat. Dar cred eu ca ar fi ajuns comunista si ea caci era o tara slava, deci mai apropiata de rusi. Voi ce credeti? Eu cred ca comunismul ar fi avut o mai mare glorie.

6 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Inainte de a insira...
macar ai citit de la ce a pornit al doilea razboi mondial?

| Meme10Meme explică (pentru NunuNini):

De la ce? Ba ce prosti sunteti. Datorita lui Hitler.

| NunuNini a răspuns (pentru Meme10Meme):

Cand spui "datorita", e ceva meritoriu. In acest caz, nu este. Deci, "din cauza". Dar nu strict din cauza lui Hitler.
Si inainte de a ne prosti pe noi, desteapta-te tu citind cate ceva. Incepe cu Wikipedia, continua cu Historia, dar pe acolo vei gasi si o lista de documentare.

| Meme10Meme explică (pentru NunuNini):

De ce a inceput razboiul ma intrebi? Auzi, nu din cauza lui Hitler a inceput. Block, nu se poate sa fi asa de retard.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

În realitate, și Stalin a pornit Al Doilea Război Mondial, nu doar Hitler! Stalin a semnat Pactul de neagresiune Ribentripp-Molotov, la 23 August 1939, cu Hitler. Deci și el e devină deoarece și el a planificat împărțirea Poloniei!

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Adevarat,dar Hitler a inceput si el a fost in proportie de 60% vinovat pentru razboi. Doar de ce crezi ca l-am blocat pe tipul de mai sus? Sa studiez istorialaughing Am studiat-o si din cauza lui Hitler a inceput razboiul. Daca o iei asa, si din cauza Angliei si Frantei a inceput caci ele au declarat razboi primele. Dar era clar ce intentii avea Hitler, deci... Si am zis deja ca probabil ar fi fost un WW2 intre URSS si SUA.