| wizard_cristi a întrebat:

Credeti ca in Romania a avut loc holocaustul? Care este parerea voastra? Au fost si romanii implicati in omorarea evreilor?

Răspuns Câştigător
| unuzero a răspuns:

Si daca au fost... ce vrei sa faci?

12 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Depinde de ce intelegi prin holocaust. Lumea cind vorbeste despre holocaust, nu se gandeste (si statul evreu pretinde asta) decit la ceea ce s-a intimplat cu evreii in timpul nazismului. Ori daca holocaust, prin extindete inseamna omorarea populatiei nevinovate atunci si tiganii, si evreii, si polonezii, si rusii, si amerindienii, si palestinienii si libanezii si irakienii si... etc. au avut parte de cite un holocaust mai mic sau mai mare. Nu am nimic cu evreii dar nu trebuie victimizati numai ei. Pentru mine orice fiinta fie ea umana sau nu, are aceeasi importanta. Este o fiinta creata de Dumnezeu si are dreptul la viata.

carla
| carla a răspuns:

Cristi, din cate stiu eu, dap ar fi fost si pe teritoriul Romaniei. Acum cateva zile am vazut un documetar despre Hitler. Foarte interesant. Am vazut si cateva filme cu suferintele evreilor. Ii multumesc lui D-zeu ca n-am trait pe vremea aceea ca sa auzim in detaliu despre ororile respective. Sper ca omenirea nu mai aiba parte de asa atrocitati. Il acuz pe Hittler, dar cel mai mult pe cei care i-au executat ordinele. Daca unul este nebun nu trebuie sa fii si tu la fel. Oricum, m-a surprins ca desi au fost tentative de asasinarea lui Hitler, a scapat printr-un noroc fantastic. Oribil razboi... oribile amintiri pentru cei scapti din lagare.

| wizard_cristi explică:

Pai, mi s-a parut interesant sa aflu ce cred si ceilalti. Referitor la intrebarea ta, poate ca ar fi bine sa constientizam ce s-a intamplat. Intrebarea ramane deschisa, a fost sau nu?

| wizard_cristi explică:

Eu imi aduc aminte de o discutie la un moment dat despre Transnistria si deportarea rromilor acolo. In Transnistria a avut loc o exterminare a rromilor despre care se vorbeste prea putin. Daca vrei sa cauti pe internet gasesti cateva titluri de carti si vreo doua articole despre retributii financiare pe care le primesc cativa rromi care au trecut prin acele orori. Am gasit aici cateva informatii:,, Deceniul al patrulea al secolului trecut avea sa fie insa cumplit pentru foarte multi ţigani. In noiembrie 1940, Ministerul de Interne, la recomandarea Ministerului Sanatatii, interzisese ţiganilor "nomazi" deplasarea, pe motivul ca transmit tifos. Anul urmator, un recensamânt secret recenza 208.700 de ţigani, despre care se spunea ca ar contamina "rasa româneasca". Un decret regal din 1942 trasa liniile spolierii si desemna criteriile de deportare pentru ţigani. S-a inceput prin confiscarea bunurilor, prin Centrul national de românizare. Apoi s-au rationalizat alimentele iar ţiganii "amorali" au fost expediati la munci publice in Transnistria. Ţiganii "nomazi" au fost primii atinsi de persecutii. Presedintele Consiliului de Ministri a ordonat deportarea lor in Transnistria, pe satre. O alta categorie, "semi-nomazii", au fost si ei selectati pentru deportare. La 11 august, inspectorul general scria ministrului de interne ca deportarea ţiganilor nomazi, decretata la 1 mai, era aproape terminata, prin faptul ca 84% dintre ei ajunsesera in Transnistria. Au urmat ţiganii "sedentari". Unul din criteriile de deportare era absenta bunurilor, dar proprietatea unui teren sau a unei case nu i-a putut dispensa pe multi de deportare.
Evacuarea a inceput la 12 septembrie 1942. Un comandant insotea fiecare tren, iar garzile primisera instructiuni sa traga in caz de nevoie. Au fost pregatite noua trenuri pentru a-i transporta, din diferite regiuni. Nu s-a permis decit un bagaj de mâna. Ceea ce ramânea in urma, era confiscat. In opt zile, 30.176 de ţigani sedentari au fost plasati in Transnistria. Alti 18.260 de ţigani "mai putin periculosi", recenzati pentru urmatorul transport, ar fi trebuit sa soseasca in primavara anului 1943, dar, neasteptata inaintare a frontului a zadarnicit acest plan. Sosirea "sedentarilor" a amplificat dezastrul. La 25 noiembrie 1942, 309 ţigani decedasera. Decesul prin inanitie nu era rar, distributia alimentara fiind insuficienta. Tifosul i-a atins pe mii dintre deportati. In timpul iernii 1942 - 1943, 3-4.000 de ţigani au murit de tifos. Unii au murit de frig, fiind sarac imbracati sau goi. Altii, aici datele sunt inca contradictorii, au fost impuscati. Comisia româna pentru victimele Holocaustului a estimat ca circa 36.000 ţigani ar fi murit in Transnistria, dar alte estimari propun o cifra cu mult mai mare." (sursa: http://moldova.go.ro/pagini/minoritati/tigani.htm)

| monicaclaudia a răspuns:

Unuzero a răspuns:
si daca au fost... ce vrei sa faci?
mai mai (( curios mod de a raspunde la o intrebare care e legata de istorie ( o perioada destul de neagra ( care de multe ori ar trebui sa ne aminteasca ca suntem norocosi, in epoca in care neam nascut avem toate libertatile posibile dar se pare ca facem orice ca sa ne autodistrugem
OK.
Cit despre holocaust, se pare ca Comunitatea ebraica era numeroasa in Romania din 1859, 135.000 persoane. In1878, cind cica Romania sa proclamat un Stat Indipendent s-a dat posibilitatea multor ebrei de a avea aceleas drepturi ca si noua romanilor.Doar ca 240.000 de Ebrei numarati in 1914 doar 2.000 au avut privilegiul cetateniei. La sfirsitul 1800 sau numarat mii de ebrei masacrati (. Se pare ca Jorga si Alexandru Cuza in 1910 cei doi au creat Partidul Nazional Democratic si in programul partidului se cerea segregatiunea evreilor.In 22 ianuaria 1938 partidul lui Alexandru Goga care sa aleeat cu germania si cu bani avuti partidul a prins putere si creeat o lege care cere a mai mult de 120.000 Evrei sa "renuntze ""la citadinantza romana. Dar nici guvernul care a fost inainte de Goga nu au fost mai milosi cu evrei.In L'8 august 1940 ies doua legi: prima care era definit un Evreu nu doar cei care profesau religia lor dar si copii care au fost botezati dupa aceea religie, pina si sotiile care sau convertit la religia ebraica .si a doua care impunea o groaza de restrictzii evreilor ca de exemplu : casatori miste, nu mai puteau lucra in sectorul public, ziare, sau consiliul de administratzie din orice fabrica.
In1 iulie 1940 unitati din armata romane, inspirata de propaganda legionara au initziat un program contro evreilor din Dorohoi, inclusiv a soldatilor evrei din armata romana. Un raport official roman se zice ca au fost masacrati 53 de evrei, dar dupa un recensiment facut de evrei se declara ca au fost omoritzi 165-207 evrei.Multi evrei au fost torturati, batutzi.jefuiti,dar nimeni nu a fost pedepsit pentru aceste fapte.
DEci daca intr-un sat asa de mic au fost omoritzi atitea persoane ( in orasele mari? nu o sa stim niciodata adevarul ((, desi au murit fara nici o vina

| rael a răspuns:

Sunt dintr-o localitate mica din nordul tarii, chiar la noi a existat un ghetto de concentrare pentru evrei, am aflat acest lucru cu stupoare abia acum 3-4 ani cand in zona respectiva afost pusa o pancarta care precizeaza acest lucru; avem si o sinagoga veche, unde tot cam de atunci, functioneaza un muzeu al holocaustului, unde spre rusinea mea, nu am intrat inca.
Cred ca problemele cotidiene ne fac mai nepasatori, mai indiferenti la ce a fost, cu toate ca fiind o specie evoluata( caci asa ne consideram, nu? ), nu ar trebui sa permitem ca astfel de lucruri sa se intample.

| catalinten a răspuns:

Da, mii de evrei au fost ucisi pe teritoriul Romaniei si zeci de mii in teritoriile ocupate de armata romana, indeosebi in zona Odessa.
Iar masacrele nu au fost incidente izolate, ci politia de stat sanctionata de Antonescu. Au esitat ordine scrise date armatei in aceasta privinta (chiar cote: X evrei morti oentru fiecare soldat, Y evrei ucisi pentru fiecare ofiter).
Au fost arsi de vii oameni fara nici o vina.
Mai multe detalii aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/1941_Odessa_massacre

Nu mai stiu cum sunt acum facute manualele, insa pe vremea mea (acum 10-15 ani) manualele de liceu nu spuneau nimic despre asta.

| catalinten a răspuns:

@unuzero Cu cat constientizam mai bine drama acelor oameni (sau a celor din gulag), cu cat ne gandim la ei ca la fiinte care nu au apucat sa-si traiasca intreaga viata cum ar fi fost normal, care au trait si murit in chinuri, cu atat e mai putin probabil sa se intample in viitor.
Si cu atat suntem mai atenti la nevoile celor din jurul nostru.

| catalinten a răspuns:

@unuzero Sunt de acord cu tine. Trebuie sa incercam sa tinem cat mai bine minte toate dramele si macelurile etnice, indiferent de etnie sau de religie.

| unuzero a răspuns:

eu cred ca a fost peste tot in europa ocupata de nazisti. acum ca am constientizat, ce rezolvam?

| unuzero a răspuns:

@catalin< daca constientizam drama acelor oamenii, de ce nu o consitentizam si pe cea a copiilor vietnamezi ucisi de americani, sau a indienilor ucisi de conquistadori, sau a maimutelor ucise de dragul experimentelor, sau a vulpilor jupuit de vii pentru blana, sau a tuturor oamenilor ucisi nevinovati in primul si al doilea Razboi Mondial....si tot asa mai departe.
si mai este un lucru, am invatat ceva pana acum? priveste fasia gaza, priveste in belgrad, mergi in harghita si covasna, priveste lumea. ti se pare ca s-a schimbat ceva?
suntem o rasa care se autoextermina. toata discutia aceasta cu "romi, evrei, musulmani...etc" este de prisos. ne exterminam singuri, iar cale de intoarcere nu exista.

| yael a răspuns:

Normalstraight face
o gramada de evrei din romania au murit in timpu la holocaust