| sabin89 a întrebat:

Cum credeţi că s-ar putea rezolva problema asta?
P.s. Nu e temă happy
https://ibb.co/SBPCT9g

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Cal C4, regina la E8, E5 sau A3, turn H4 mat.

46 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu stiu daca imi scapa ceva, dar pare destul de simpla treaba.
Tura vine cu sah la H4. Negrul este fortat sa o captureze cu dama.
Dama albului captureaza dama negrului cu sah la H4.
Iar aici negrul nu are decat doua variante:
RG2 sau RG1.
Daca RG2, atunci albul are +NE4 urmat de ++DG3.
Iar daca negrul alege RG1, atunci nu trebuie decat sa schimbam ordinea mutarilor: +DG3 urmat de ++NE4.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Aici nu ţii cont de condiţia impusă de problemă: matul trebuie să survină în maximum două mutări.

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Nu vazusem conditia.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Ok.
Problema asta m-a fascinat de două ori. O dată, observând frumuseţea ei; şi a doua oară, gândindu-mă la ingeniozitatea autorului ei.

| sabin89 explică:

Scuze, am omis să pun enunţul. Deci,
Alb: Rb1, Dg3, Te4, Nf5, Cd2
Negru: Rh1, De7, pion b2
Albul la mutare, dă mat în două mutări.

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Te rog sa fii mai atent pe viitor.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Cal la F3, functie de cum muta negrul: mat fie cu tura la E1, fie cu dama la H2. Negrul poate bloca una dintre cele doua variante, dar numai una, iar pe cea neblocata albul da mat.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

Nu merge, că negrul ia turnul şi dă şah

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Si atunci tura la E1, mat.

Dupa cum am spus, negrul poate bloca doar una dintre variante.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Ok, atunci cal la F1. Daca dama ia tura, nebunul ia dama, mat.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

Stai că n-am înţeles. Care e prima mutare a albului, calul la f3 sau tura la e1?

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

Nu merge nici Cf1, din cauza lui...Dh7

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Sau cal la B3, daca dama ia tura, nebunul ia dama, mat. Daca daca nu ia tura, tura la E1, mat.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

"Daca daca nu ia tura, tura la E1, mat." - Serios? Păi dacă nu ia tura, ci se deplasează undeva pe coloana "e", mai merge matul pe e1?

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Ok, dama H3, rege G1, cal F3, mat.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

"Ok, dama H3, rege G1, cal F3, mat." - Nu e mat, că mută la f2

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

"Cal la F3, functie de cum muta negrul: mat fie cu tura la E1, fie cu dama la H2. Negrul poate bloca una dintre cele doua variante, dar numai una, iar pe cea neblocata albul da mat."

Daca negrul reuseste sa captureze tura de la H4 cu sah, atunci patul este inevitabil.
Regele nu poate iesi din sah, deci albul este fortat sa captureze dama, singura piesa pe care negrul o poate muta. Pionul de la E2 nu se duce nicaieri, iar regele este blocat.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

"Daca negrul reuseste sa captureze tura de la H4 " - Tura nu e la h4, ci la e4. Bun, să zicem că negrul capturează tura de la e4 cu şah. Albul nu e forţat să captureze dama; poate muta regele la a2, sau să ia pionul.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Dama H3 sah, rege G1, cal F3 mat.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Ok, atunci cal F3, regina la E8 sau E5, regina G1, mat.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

"Dama H3 sah, rege G1, cal F3 mat."
Nu e mat, că mută la f2

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

"Ok, atunci cal F3, regina la E8 sau E5, regina G1, mat." - La Cf3, negrul nu mută nici la e8, nici la e5, ci capturează tura cu şah. Albul e obligat să-şi mute regele la a2 sau b2 şi matul nu s-a obţinut în două mutări.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Sau daca regina muta la D8, turn E1 mat.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Dupa cal C4 negrul este in zugzwang. Daca ar exista pas la sah, n-ar fi mat cu tura.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Iar daca ia tura, este mat cu nebunul care ia dama.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

Şi cu ce diferă mutarea Cc4 de Cb3, pe care ai mai încercat-o?

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

In primul rand lasa libere celelalte piese (nebunul, tura) sa dea sah la rege. In al doilea rand protejeaza tura sa nu fie luata la cand da mat la H4.

Deci dupa cal C4 negrul nu poate muta decat regina si oricum ar muta-o primeste mat la mutarea albului.

Incearca sa muti regina negrului unde vrei tu (si poate merge ea) dupa cal C4 si vei constata ca negrul a pierdut partida.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Tura obtine doua variante de a da mat, negrul poate bloca numai una dintre ele, deoarece este obligat sa faca o mutare. Iar daca negrul ia tura, nebunul ia regina si iar e mat.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

Să nu spui că n-a fost frumoasă problema. Da, asta era mişcarea, calul la c4. Şi e interesant că nicio altă soluţie nu există. Chiar aşa, ia gândeşte-te de ce nu ar merge prima mutare Df2? - o încercare de a pierde un tempo, să-l determine pe negru să urnească din loc dama de pe câmpul e7, de unde supraveghează el întreaga poziţie.

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Ar avea regina E5 si n-ar mai fi mat in doua mutari ale albului.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

Dar dacă prima mutare ar fi fost Ng6?

| doctorandus a răspuns (pentru sabin89):

Cal C4, regina la E8, E5 sau A3, turn H4 mat.

| doctorandus a răspuns:

Tura G4, negrul muta, regina la G2, mat.

| sabin89 explică (pentru doctorandus):

"Tura G4, negrul muta, regina la G2, mat." - Nu merge. După Tg4 urmează De1 şah

| aXy99 a răspuns:

Nu joc table.

| sabin89 explică (pentru aXy99):

Aici nu jucăm table, jucăm şah happy

| Zuzu1991 a răspuns:

Albul ia regina, si apoi mi se rupe in cate mutari da mat, e mat CLAR, negru nu mai are ce muta in afara de rege, si apoi i se ia si pionu' care nu e aparat de ninic, deci alb 5 pise, negru, rege si prafu' de pe toba
iar daca intrebarea era ce poate face negru, negru poate sa puna acatiste la biserica, si... CAM ATAT

| sabin89 explică (pentru Zuzu1991):

Regulile le impune autorul problemei. Dacă el a zis în două mutări, apăi în două! happy

| Zuzu1991 a răspuns (pentru sabin89):

Deci doua mutari sau vin zombiiiiiiiii
inteleg... pe dracu' inteneg tongue

| Meme10Meme a răspuns:

Nu exista teme la șah deci nu copiază.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Meme):

Da, da... parca vad ca-l lasa repetent la ce raspunsuri ii dam laughing.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Apokales):

Repetent la șah... Asta n am mai auzit rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru Apokales):

Tura ia dama la E7 nu merge, ar fi direct pat.

| DonEduardo a răspuns:

E deja mat.

| sabin89 explică (pentru DonEduardo):

Nu e mat. Nu e nici măcar în şah.

| DonEduardo a răspuns (pentru sabin89):

Regina, G1.

| sabin89 explică (pentru DonEduardo):

Glumeşti. Păi acolo nu e apărată. Negrul o capturează, cu regele.