| sabin89 a întrebat:

Pentru cine cunoaşte cum mută piesele la şah, cum aţi rezolva asta?
Nu e temă happy
https://ibb.co/LCw8CPC

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

1.Nf6, gf6
2.Rf8, f5
3.Cf7++

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In pozitia actuala, negru nu are unde sa mute.
Noroc ca, albul e la mutare si ii poate deschide o "portita" de scapare, pentru mutarea urmatoare.
Acest lucru este posibil doar daca albul isi muta calul...

Restul mutarilor sunt de studiat, pentru fiecare posibilitate.winking

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

De fapt nu trebuie sa mute calul. Daca muta calul, negrul scapa cu regele la h7 si dupa ce muta pionul de acolo si adio mat in 3 mutari. Albul trebuie sa ramana neaparat cu calul acolo, dar trebuie sa-i dea negrului posibilitatea sa mute. Vezi mai sus rezolvarea.

| raMLesS a răspuns (pentru Holiday):

Daca te crezi bombardier hai 1 meci

| Holiday a răspuns (pentru raMLesS):

Nu ma cred, e doar o problema de sah, care are solutie. Dar totusi, care tura?!?laughing

| sabin89 explică (pentru Holiday):

Chiar aşa, care tură?

| raMLesS a răspuns (pentru Holiday):

Nebunu nu tura... M-am luat dupa pala de mai sus.

| sabin89 explică:

Scuze, am uitat enunţul happy
Deci,
Alb: Re7, Ch6, Na1
Negru: Rh8, pioni la g7 şi h7
Albul la mutare, mat în 3 mutări

| DonEduardo a răspuns (pentru sabin89):

E pat. Ce mat visezI?

| sabin89 explică:

Pentru Holiday trebuie să vin cu una mai grea happy

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

Vezi ca este o problema foaaaarte misto, cu multe piese pe tabla, unde sacrifici vreo 4-5 piese, apoi dai mat cu ultimul pion pe care il ai si cu regele. Doar ca n-am mai gasit-o. Am vazut-o inainte sa apara internetul pe aici intr-o carte de sah. Aia chiar e misto. Daca o gasesti pe undeva, pune-o aici.happy

| sabin89 explică (pentru Holiday):

Nu ştiu, n-am auzit de ea. Dacă o găsesc...
Dar pe asta cum de ai rezolvat-o aşa repede? Ai găsit-o în vreo carte? Sau pe net? Sau o ştiai?

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

N-o stiam, dar am vazut repede ca daca muti calul (mutare logica), deschide imediat campul h7 pentru rege si acolo nu mai ai cum sa-i dai mat sub nici o forma. Asa ca trebuia sa fie alta smecherie. In general problemele de genul asta implica mutari neasteptate, asa ca mai degraba incepi studiul cu ele, nu cu cele "logice".

| raMLesS a răspuns:

Nu ai cum sa dai mat in acea ipostaza.
Jucam un meci?

| Holiday a răspuns (pentru raMLesS):

Bineinteles ca ai cum

| raMLesS a răspuns (pentru Holiday):

Nu ai cum, jucam un meci?

| Holiday a răspuns (pentru raMLesS):

Vezi ca am scris mai sus cum.

| raMLesS a răspuns (pentru raMLesS):

Actually ai cum, nu am vazut tura rolling on the floor
Pai e simplu, muti tura apoi iti ia tura si negru mai are 1 singura mutare, muti regele pe f8 apoi muti calul si ia sah mat.

| sabin89 explică (pentru raMLesS):

Nu joc, pentru că ştiu că pierd. Nu sunt bun şahist.

| Meme10Meme a răspuns:

Nu exista teme la șah, cred.

| DonEduardo a răspuns:

Stiu ce e mat. Insa nu vad ce legatura are cu ce am zis eu.

| Meme10Meme a răspuns (pentru DonEduardo):

Ai zis pat.

| DonEduardo a răspuns (pentru Meme10Meme):

Copile(da, ti-am vazut data de nastere) te dai cel mai mare si cel mai tare m-ai facut pola, insa tu comentezi fara sa stii nimic. Mat si pat sunt 2 concepte diferite in sah. Vai de capul tau! (acum, presupun c-o sa primesc ignore).

| Meme10Meme a răspuns (pentru DonEduardo):

Dacă e asa, greșeala mea.

| Mlarisa58 a răspuns:

Iei pionul cu tura, apoi pionul celalalt cu regele si de acolo te descurci.

| Babacunene a răspuns:

Numai copiii joaca sah.