| sabin89 a întrebat:

Cum ați rezolva voi asta?
https://ibb.co/PFXR33v

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu cred ca este posibil intr-o mutare. Doar in doua mutari.
Albul poate da 9 sahuri, dar nici unul nu este mat.

Sunt doua Sah-uri posibile cu tura - in ambele regele poate fugi la h8.
Sunt trei Sah-uri posibile cu calul - in toate trei regele are acces la h8.
Mai exista trei Sah-uri cu dama - in doua din ele dama poate fi capturata de un pion, iar in cazul Df6+, regele poate captura pur si simplu calul de la f8.
Nebunul de alb are si el o mutare cu sah, dar va fi capturat de pionul negrului.

| Inferno a răspuns:

Poate doar daca tabla este de fapt inversata, iar sahul nebunului este de fapt mat Nxd4#, pentru ca pionii merg in sens invers si acesta nu poate fi capturat de nimic. laughing

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Eu te întrebasem altceva, cum ar răspunde ChatGPT sau altul similar dacă pui o întrebare ca asta (o problemă de șah). Dacă știi să le pui întrebarea, ceva de genul: Cum poate albul să dea mat într-o mutare în poziția din diagramă? Ce răspuns ar da ei?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

ChatGPT nu este chiar atat de avansat.
Tot comunicand cu el am reusit sa-l fac sa spuna destul de multe perle.

Parafrazand, una dintre ele suna in felul urmator:

"Faptul ca vacile pasc iarba dovedeste ca Pamantul este rotund, deoarece daca pamantul ar fi plat iarba nu ar mai creste uniform datorita distributiei neuniforme a radiatiei solare pe suprafata terrestra. Iarba s-ar gasi mai rar. Acest lucru ar implica ca vacile sa parcurga distantele lungi pentru a gasi iarba. Din observatii se arata ca vacile parcurg distante lungi pentru a paste, ceea ce implica faptul ca Pamantul este intr-adevar rotund."

Am incercat sa joc sah cu ChatGPT. Pare sa inteleaga notatiile. Cu toate acestea mutarile pe care le face sunt efectiv imposibile. Deci nu are capacitatea de a juca sah nici la nivel elementar.

In cazul de fata raspunsul dat de ChatGPT ar fi probabil gresit si lipsit de orice logica.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Hai să-ți zic de problema de față. E cam cu șmecherie. E mai mult o problemă de observație. Ai auzit de mutarea "en passant"? Ei, aici observația care trebuia făcută, cu alte cuvinte răspunsul pentru această problemă era următorul: matul dintr-o mutare este posibil pentru că mutarea precedentă a negrului a fost pion de la e7 la e5 pentru a împiedica șahul de la nebun. Și acest pion se capturează prin en passant.
E hoață rău problema. Mie mi-a plăcut tare mult.

| sabin89 explică:

Enunț: Mat într-o mutare.
Evident, albul e la mutare.

| sabin89 explică:

Mai las puțin, poate mai are cineva vreo idee, eventual Holiday. Dacă nu, o să spun răspunsul.

| mihai69 a răspuns:

Turn b7-:f7

| sabin89 explică (pentru mihai69):

Nu e mat, că se duce pe h8.

| mihai69 a răspuns (pentru sabin89):

Mda... N-am fost prea atent.
Dar h8 rămâne disponibil la mai multe variante: cal g3-h5 (șah) sau nebun de negru :e5 (șah - mă rog, aici fuge în g8). Mă mai gândesc...

| sabin89 explică (pentru mihai69):

Sau nebun de negru :e5 (șah - mă rog, aici fuge în g8). Mă mai gândesc...
Nu fuge la g8, că acolo e șah de la cal

| mihai69 a răspuns (pentru sabin89):

winking
Se vede că eram somnoros. Corect, dar nebunul e luat de pionul din d6. Urmează damă :e5 mat. Dar e tot din 2 mutări.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu știu dacă e bine, dar:
Albul ia pionul negru folosindu-se de nebun. Regele nu poate fugi pentru că e înconjurat de propriile piese, mai puțin într-un colț unde e un pion alb (doar că pionul ăla e apărat de regină).

| sabin89 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

"mai puțin într-un colț unde e un pion alb" - De care pion alb vorbești? În jurul regelui negru nu este niciun pion alb.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru sabin89):

Pardon! Am vrut să zic cal!

| sabin89 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Totuși nu e mat, pentru că negrul capturează nebunul cu pionul.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru sabin89):

Asta n-am văzut. Da, ai dreptate!

| SingleForOne a răspuns:

Eu aș zice că ar fi în 2 mutări cu tura de lângă rege.

| sabin89 explică (pentru SingleForOne):

Și care ar fi cele două?

| SingleForOne a răspuns (pentru sabin89):

Am crezut că este evident, nu ar mai fi fost de menționat. Tura de lângă rege fură pionul din linia cu tura cealaltă. Regele este obligat să se mute în colț, și se fură celălalt pion, fiind sah mat.

| sabin89 explică (pentru SingleForOne):

Ai dreptate. Acum să revenim la enunț. Mat într-una, nu în două.