| a3e6u9 a întrebat:

Cum deosebim adevărul de minciuni?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Simplu. Daca vrei sa stii adevarul, intrebi niste useri de pe categoria religie si il afli mintenaș. Restul iti vor spune minciuni. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Ce vrei sa stii, fiule? devil

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Adevarul...

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

M-am prins, dar ziceai ca cei de la religie il stiu, eu sunt de pe acolo, de asta intrebam ce vrei sa stii. devil

29 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Raportandu-l la realitate.

| bleakk a răspuns (pentru Inferno):

Adevarul trebuie raportat? Asta nu e doar o -valoare- deja atribuita?

| Inferno a răspuns (pentru bleakk):

Corect,am formulat gresit.
Raportezi afirmatia, nu adevarul.

| Wehrmacht a răspuns:

Dai peste un mincinos prost sau daca intrebarea este "esti beat?".
Serios, eu sunt destul de obisnuit cu minciuna.Am observat ca pe unu' ca mine sunt slabe sanse spre inexistente sa il prinzi ca minte iar alea cu privitul in ochi sau nu stiu ce gesturi nu sunt sigure deoarece oamenii pot face diferite gesturi sau sa se plictiseasca de tine si sa se uite in alta parte cand ii acuzi ca mint iar ei stiu ca nu este asa.
Totusi, daca vrei sa-ti incerci norocul uite niste sfaturi:

1.Inceperea conversatiei:

-Nu incepe cu ceva ce da de banuit ca urmeaza o discutie "serioasa".Da timp persoanei sa gandeasca deoarece stie ca urmeaza sa trebuiasca sa minta.
-Nu acuza persoana ca minte. Daca spune adevarul poate sa fie enervata de aceasta acuzatie si sa faca gesturi spontane sau sa fie plictisita de tine in scurt timp.
2.In timpul conversatiei:

-Intrebarea "de ce" sau un "stai ca n-am inteles" sau "da' parca ai zis ca *ceva ce a spus dar putin modificat, PUTIN*. Astea-s foarte enervante, mai ales "de ce".
-Ai grija la ce spune. Daca tu intrebi ceva iar persoana respectiva iti raspunde danda din idee in idee, incercand sa-si bazeze raspunsul pe o serie de argumente fara sa fi fost intrebat ceva complicat s-ar putea sa incerce sa te conviga de ceva.

Astia-s posibili indicatori ai unei minciuni, nu este neaparat 100% sigur ca persoana respectiva minte.
Oricum, evita tot ce se bazeaza pe ticuri.

| Musique a răspuns:

Detaliile fac de cele mai multe ori diferența.În lipsa lor însă, trebuie să apelăm la intuiție (raționament).

| a3e6u9 explică (pentru Musique):

Cred că există o mică diferență între intuiție și raționament.

| Musique a răspuns (pentru a3e6u9):

Probabil există, dar eu am preferat să pun raționamentul în paranteză.
Intuitiv, acționezi după cum te taie primul gând, rațional însă... îți ia ceva până să acționezi.

| LaLaura a răspuns:

In general nu poti, dar uneori poti sa o deosebesti.
Creierul este destul de complex, in general memoreaza greu o minciuna, adica minciuna nu este pastrata in creier si poti sa iti dai seama daca o persoana minte daca spuna lucruri diferite despre acelasi lucru. Adica pune de 10 ori aceeasi intrebare si daca raspunsul este la fel, este adevarata, daca nu, e doar o minciuna deoarece nu a exista o actiune in trecut pe care creierul sa il poata memorea.
Poti sa te uiti si la serialul lie to me, te invata foarte multe.

| T0T a răspuns:

Trebuie sa stii sa citesti persoana, daca exista o persoana care sa iti spuna ceva, sa legi logic unele fapte, sa judeci. In unele cazuri nu ai cum sa iti dai seama, in unele da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul coincide cu realitatea.
Minciuna nu coincide cu realitatea.

| a3e6u9 explică (pentru anonim_4396):

Cum verificăm dacă coincide cu realitatea? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru a3e6u9):

Pai, depinde. Daca sunt vorbe, sau fapte sau oameni.
Nu prea am ce raspuns sa-ti dau.

| a3e6u9 explică (pentru anonim_4396):

Bănuiesc că în toate cazurile ai nevoie de dovezi sau măcar de argumente convingătoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru a3e6u9):

Nu chiar. Uneori poti simti daca ceva este adevarat sau fals si nu iti mai trebuiesc nici argumente sau dovezi.

| a3e6u9 explică (pentru anonim_4396):

Dar dacă cineva simte că un răspuns e adevărat și altcineva simte că același răspuns e fals?

| anonim_4396 a răspuns (pentru a3e6u9):

Raspunsurile au cuvinte, aici trebuie sa stai sa analizezi.
Eu ma refeream la lucrurile strict adevarate sau false care nu au cuvinte.
Ca un fel de impuls.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai simplu e sa urmaresti intrebarile tale si raspunsurile castigatoare care sunt numai in concordanta cu ce crezi tu sau ce iti place tie sa auzi.

| a3e6u9 explică (pentru anonim_4396):

Când pun întrebări nu știu ce răspuns voi alege și am ales deseori răspunsuri care contrazic părerea mea, doar fiindcă sunt interesante.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Oamenii intampina des problema asta. ei afla adevarul colaborand in domeniul stiintific. adica. formuleaza teorii. le dau share in comunitatea stiintifica. apoi le testeaza mai multi membri ai comunitatii. si in acest fel isi dau seama impreuna daca teoria e adevarata si valida sau nu. chiar si dupa ce e testata si dovedita valida. tot se mai testeaza in diferite conditii. pentru ca se mai intampla sa apara rasturnari de situatie in care se afla ca teoria validata era incompleta.

| a3e6u9 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Ai dreptate, o teorie e un model al realității până la urmă și uneori modele complet diferite pot duce la rezultate similare. Trebuie să testăm ca să aflăm care model e cel mai apropiat de realitate. happy

| cristinela4 a răspuns:

Analizăm totul la rece!

| maria14142 a răspuns:

Acest lucru se poate citi pe fata acelei persoane, voce, iar eu simt cand sunt mintita, adica exista ceva in aer...nu stiu, dar cred ca ne putem da seama din caracter si fapte!

| mititelumarius a răspuns:

Sunt greu de identificat anumite diferente, mai ales d.p.d.v. filosofic.
Daca incercam totusi sa explicam putem spune ca adevarul este ca o panã care pluteste mereu deasupra apei, iar minciuna, o piatra ce se va scufunda mereu.
Viata ne arata ca adevarul este cel pe care il cautam, nu pe cel care vrem sa ni-l imaginam. Mintind, ajungem la final sa fim chiar noi deziluzionati si captivi in propria gandire.

| RedRose1 a răspuns:

Sunt anumite expresi faciale, dar sunt destul de greu de observat. de exemplu : o persoana care minte se va uita usor spre stanga ( in cazul in care persoana este un mincinos foarte bun si are deja in minte ce vrea sa spuna e posibil sa nu faca acest gest, dar in cele mai multe cazuri asa e ). daca vrei sa stii mai multe poti citi cartea limbajul trupului ( acolo explica totul)

| AliceTeo a răspuns:

Cand cineva spune minciuni, ii creste pulsul

| Pop_Ruxandra_1979 a răspuns:

Poate te ajuta asta:
https://www.youtube.com/watch?v=TAV4ujmdgXA

Funda :D?