| sabin89 a întrebat:

Cum e mai bine: să fii sau să nu fii? happy

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Un nene, Nagel pe numele lui, spune in subsidiarul lui "What Is It Like to Be a Bat?" ca intrebarea este inutila, si in spate, are un batalion de filosofi, incolonati de pe la 1600 incoace...
Filosofia a nascut o dilema si mai puternica: "Ma iubeste / nu ma iubeste?", si asta ma face sa te intreb, cum naiba se scrie: prietenie, sau prietaniae?
P.S.: In 30 de minute pe TPU am vazut ca thread-ul S&F s-a dus direct in cap, asa ca trebuia sa scrijelesc ceva pe aici, sa nu fiu degeaba. happy
P.S.2: Vino te rog cu mai multe intrebari, ca daca si maine gasesc aici specimene ca: unde eram pe 11 septembrie si interpretari la ursul pacalit de vulpe, parca imi vine sa nu mai fiu.
Spor. happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

"cum naiba se scrie: prietenie, sau prietaniae?" - poate petrecanie happy

16 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Îți dai seama când ești pe cale să încetezi în a mai fi.

| LPCTSTR a răspuns:

Sa nu fii, ca asa esti scutit de a fi.

| Goete a răspuns:

Asta depinde de cum esti cand estiwinking
Ca unii sunt ca eu de-as fi ca ei as prefera sa nu fiu

| ReddY25 a răspuns:

Depinde de context

| DonEduardo a răspuns:

Sa fii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi pare bine ca sunt happy

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Ce ne-am fi făcut noi dacă nu erai...happy

| EliLeli a răspuns:

Mai bine pentru cine?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Cel mai ok e sã nu încerci sã pari ceva ce nu ești.

| SelenaTpu a răspuns:

Sa fii (om bun) :-D

| Robert160 a răspuns:

Sa nu fii.

| ShadowLoleris a răspuns:

La ce te referi, că sunt curios! happy

| Sure14 a răspuns:

La conjunctiv simplu mereu e fii, chiar daca e negativ.
La conjunctiv perfect (sa fi fost/ sa nu fi fost) e mereu cu un singur i, deoarece se formeaza cu infinitivul.
La imperativ depinde dupa cum e negativ sau nu. Corect este: Fii atent!, iar la negativ imperativ este Nu fi atent!

| sabin89 explică (pentru Sure14):

Fiindcă tot ai adus vorba, câți i ai pune dacă ai zice: "E bine să nu fii/fi rău"?

| Sure14 a răspuns (pentru sabin89):

Sa nu fii