| Maryna98 a întrebat:

Cum explicati ca dupa un zbor lung porumbelul nu este obosit?

Răspuns Câştigător
| addyy a răspuns:

Porumbelul are oasele aripirilor foarte usoere deoarece sunt goale in interior, nu contin maduva.Astfel nu depune mult efort in a-si mentine propria greutatea in timpul zborului si probabil asta duce la un ridm cardiac echilibrat.Cam asta ar fi marele mister si de obosit mai oboseste dar nu atat de mult.

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Se explica prin simplul fapt ca, fiecare vietuitoare este adaptata la habitatul sau de viata. Cum pasesti tu pe pamant, la fel zboara porumbelul deasupra pamantului. Cum tu faci pauza de un suc dupa un timp de mers, porumbelul, in aer, planeaza. Nu schiteaza niciun gest, decat tine aripile intinse.

regis
| regis a răspuns:

Dar ce te face sa crezi ca nu este?

| NoChanceForUs a răspuns:

Dar de unde știi tu că nu obosește? Ai vorbit cu vreun porumbel personal și ți-a zis?

| dexro a răspuns:

Gandeste-te la zborul porumbelului ca la bataiile inimii, el nu da ca nebunul din aripi ca sa scoata limba, el face pauze in zbor, momente in care doar pluteste asa ca un planor.

| costis a răspuns:

Antrenamentu! Oricum, buna intrebare, mai ales ca manaca doar cateva firimituri intr-o zi. Ma gandesc cat baga un om in el intr-o zi si dupa cateva scari sufla greu (e si cazul subsemnatului).

| WR104 a răspuns:

Pentru majoritatea pasarilor zborul e ca si cum ai sta tu in pat as aintins si ai dormi linistit si mai cred ca ele obosesc mai mult stand pe pamant decat in aer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu stie, asa ca nu mai intreba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca in timpul zborului nu el nu respira ca noi ci aerul intra in plamini singur pe gura iar expiratia se face tot fara efort din partea lui dar, de data asta pe nas.Dar e totusi mic copil pe linga pasarile care migreaza.