| Lizzu a întrebat:

--Cum explicati voi visele in care ne apar persoane decedate care ne spun lucruri sau care ne fac sa simtim ceva diferit? Ori care ne atentioneaza in legatura cu vreun aspect negativ al vietii?
De ce se intampla asa ceva?
De ce visam oameni plecati dintre cei vii daca nimic dincolo nu ar exista?

Nu am stiut unde sa incadrez mai bine intrebarea.

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"De ce visam oameni plecati dintre cei vii daca nimic dincolo nu ar exista?"

Pentru că acei oameni, deşi mor, rămân în inconştientul nostru, în memoria noastră (iar pe tema "ce sunt visele?" parcă am mai vorbit o dată).
Nu e nimic supranatural (cel puţin, nu din punctul meu de vedere de moment).

| Shammal a răspuns:

Uite o carte ce iti raspunde mai pe larg la intrebare: Pretending to be a Human - Steave Rother ( http://www.paths2empowerment.com/? cat=4 );
visul e un "loc de joaca" unde poti sa faci ce vrei cu o mai mare usurinta fata de realitate datorita lipsei de infuenta a mintii, ea in vis fiind adormita; crezi ca eu exist fizic, ai vreo dovara? :P asa cum crezi despre mine ca exist, tot asa exista si cei care au "plecat dintre cei vii"

| Miauti a răspuns:

De obicei moartea in sine sau decedatul ne traumatizeaza. Iar entitatea care ne da mesajul are infatisarea celui decedat (persoana care ne atasem pe parcursul vietii)

| eliaclodia a răspuns:

De ce? Pentru ca e posibil. Nici macar un singur fenomen sau eveniment nu s-ar intampla daca nu ar fi posibil sa se intample.Si poti critica universul, dar nu are sens.:}

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele sunt aleatorii, ele provin din anumite preocuparii.
Din cauza faptului ca poate ne e dor de ei sau din alte cauze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La prima intrebare nu pot sa-ti zic decat ca, mortii si vii din vise spun lucruri trasnite.
"De ce?" pentru ca ti-au spus si ceilalti, ori ne este dor de momentele petrecute cu acele persoane, ori n-avem altceva mai bun de facut decat sa ne gandim la ei, bagand fortat amintiri cu ei in subconstient.Automat visele se formeaza din amintirile cele mai recente si te pricopsesti cu ei pe timpul noptii. tongue
"De ce visam oameni plecati dintre cei vii daca nimic dincolo nu ar exista?"
Asociere faina, si eu as vrea sa traiesc cu gandul ca exista "ceva", dar la mine nu functioneaza.
Hai ca ai incadrat bine intrebarea, doar nu erai s-o pui la dragoste si sex.N-am vazut pe nimeni sa doarma in timpul actului sexual, cu mici exceptii.
Casa &Gradina, la fel, nu cred ca ar fi mers, cu toate ca vara mai dorm prin iarba.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

laughing multumesc pentru raspunsul tau ca de obicei incantator happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu spui lucruri trasniste si nici macar nu esti in vis. Misca din iarba si treci in vis.
P.s. habar n-am mai Liza, tt ce stiu este ca visam atunci cand ne mor neuronii pentiu a pastra informatia respectiva sau bucati din ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e vorba de visul tau, trebuie sa te gandesti mult la mine ca sa ti se indeplineasca dorinta.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

laughing thinking eu rad, dar tu glumesti?

A, si bine ai revenit. Ti-am simtit lipsa

happy

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine te-ai întors, 'Cucu.

La cât am visat, cred că nu mi-a mai rămas niciun neuron întreg.

| Lizzu explică (pentru NOname):

laughing laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Bine te-am regasit, chiar si pentru 5 minute (mai trag cu ochiul pe TPU). te pupic! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Bine te-am regasit! nu vreau sa ma gandesc ce iesea daca tineam numele dinainte rolling on the floor. mai revin asa, din cand in cand, atunci cand berea devine o pacoste (rar, dar mare pacoste atunci happy ). pupici!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

La cât de rar apari, cam multă bere consumi.
Pupicucu! : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Cate-un pic pic pic/ pana n-o mai fi nimic. Cate-un strop, strop, strop/ pana n-o mai fi deloc (virgula si la prima varianta, dar zic eu ca mai important e cat de repede curge pic-ul alawinking ).

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai spus ceva hot sau sunt doar eu?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

laughing esti intr-o petrecere continua

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Te aleg pe tine. din doua variante hot, o aleg pe aia cea mai... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

M-am antrenat foarte bine pentru clipele astea de cotitura din viata mea. aveam probleme cu curbele inainte, ca sa zic mai pe sleau rolling on the floor

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

happy sper sa fie de bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer,nu am visat niciodată o persoană decedată.Dar aș vrea laughing
Acum doi ani, mama a visat-o pe străbunica mea.I-a cerut apă.
Ce-o fi însemnând asta, o fi în iad?

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Multi viseaza persoanele decedate ca le cer apa... sad
Oare chiar mai ai nevoie de apa atunci?

Habar nu am!

| hummmer a răspuns:

Subconştientul nostru trebuie să facă şi el ceva noaptea, aşa că ne proiectează filme de astea cu morţi.Nu le băga în seamă prea tare, rămân doar vise.
Morţii cu morţii şi vii cu vii.

| contαbαndonαt a răspuns:

Acele vise, care n-au nici o treaba cu realitatea, provin strict din influentele interne (din subconstient mai exact, cel ne `afecteaza` atat modul de gandire, perceptie cat si modul de (auto)sugestionare) si nu din influentele exterioare.Stai linistita, n-o sa vina nici o fantoma la tine sa te atentioneze in legatura cu nu stiu ce dezastru ce urmeaza sa apara ori mai stiu eu ce...
Ca sa poti crede ca astfel de vise iau `nastere` din fenomene ce tin de activitatea paranormala mai mult, ar trebui mai intai sa socotesti ideea de `Spirit` (de spirite, la pl.) ca fiind una bazata pe arg. logice.Dar spiritul nu este empiric, acesta reprezinta o conceptie ce tine de credinta, bazat numai pe crezurile si trairile tale interioare.
Visele (in acest caz) nu prezinta decat 5% din totalul argumentelor, ce pot fi aduse in acest tip de discutie, menite sa intareasca aceasta conceptie ce, dupa cum am mai spus, tine mai mult de modul in care te autosugestionezi, de multe ori fara sa realizezi acest lucru decat foarte tarziu ori deloc.
Ex.: Multi apuca sa moara cu credinta inca bine inradacinata in mintea lor.

| SoundTHeWave a răspuns:

Te gandesti la acea persoana, sau o ai in subcponstient si de aceea o visezi. Uita-te pe youtube la Keith Barry sa vezi ce poate face un mentalist cu mintea umana si apoi sa-ti pui intrebarea dc visezi (toate acestea sunt reale deoarece sunt difuzate pe discovery chanel ) : http://www.youtube.com/watch?v=Sm0yixBY1y0 E greu de explicat de ce le visezi dar stai linistit ca nu este vorba de paranormal.