| TheVintageReckless a întrebat:

Stiinta ar putea avansa in asa fel incat putem seta ce viitor dorim sa visam? deja stim ca visele sunt extrem de utile, si ca deja vu ul (desi nu suntem constienti, uitam visele/ce viitor visam, abia cand traim in realitate o situatie din vis realizam asta), demonstreaza ca visele sunt genuine si ne pot indica viitorul, iar asta tine si de destin.

partile alea de viitor visate indica faptul ca pe de o parte, avem un viitor setat, si ca destinul exista.

vorbesc de stiinta, pentru ca deja vu ul nu este un fenomen ce tine de stiinta, pur si simplu visam, si se intampla sa visam viitorul cu creierul, unde intra si subconstientul.

stiinta nu are de-a face cu aceasta situatie cu deja vu ul.
setarea visarii unui anumit viitor ar putea fi mana stiintei, sau de ce nu, lucrarea/rezultatul unui creier mai avansat.

de ce spun de aflarea unui anumit viitor? pentru ca asta ne-ar rezolva cam toate problemele vietii.
desigur, problemele dau si ele farmec vietii, dar fiecare poate alege sa traiasca cu aceasta avansare a stiintei/creierului si sa traiasca viata free of any issue/problem.

de exemplu unu poate vrea sa vada ce numere ies la loto (isi seteaza sa viseze fix momentul afisarii numerelor la loto), poate altul doreste sa vada daca moare in timp ce zboara catre nu stiu ce destinatie, si asa mai departe, in functie de nevoile/dorintele fiecarui individ.

dar daca stiinta ar avea de-aface cu aceasta avansare, ei bine, aici s-ar crea niste turbulente, sa le zic asa.
poate toti vor vrea sa viseze numerele la loto, sau sa foloseasca acest dar avansat pentru niste interese evil care ar deregla un anumit sistem si o armonie a universului sa spunem asa, care ar influenta negativ omenirea.

totusi, punand aceasta problema la urma, raman la intrebarea mea initiala.
ce spuneti, am putea ajunge la o astfel de dezvoltate a creierului sau a stiintei?

si daca ma gandesc mai bine, asta se aseamana cu calatoria in timp/in viitor, care poate exista, nu stiu, dar na, nu dispunem toti de masini ale timpului.
iar calatoria in timp se diferentiaza de visarea viitorului pentru ca masina timpului ar fi folosita sa rezolvi sau sa eviti anumite probleme, si cu ea poti calatori in trecut.

visand un anumit viitor ar putea fi mai comod decat sa ajungi sa calatoresti cu o masina a timpului, zic eu.
de aici se naste alta intrebare, care ar fi mai greu de realizat, o masina a timpului sa sa setam ce viitor dorim sa visam?

si pentru ca ati citit atat din balariile evocate de mine, uitati o poza cu sanii Milei Kunis.

http://examineropinion.files.wordpress.com/2012/12/mila- kunis-tits.jpg

6 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Viitor aleator fata de ceea ce alegi.

Psihometria locului este in stransa legatura cu fenomenul de deja vu. Evenimentele in special cele marcate puternic de sentimente, lasa deseori urme, care se imprima in locul unde apar, iar acestea pot fi citite si deslusite.

| Mussette a răspuns:

Ce sa fac eu cu poza ei?! laughing
Daca te gandesti la ceva foarte mult timp, vei visa la un moment dat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea mea e daca se mai da funda, din moment ce am dat click doar pe link fara sa citesc intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca-mi dadeai o poza cu sanii tai ma chinuiam sa cac un raspuns inteligent. Cu sanii uratei aleia nu pot sa cac mai mult de atat.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Controlul-viselor.blogspot.com aici poti invata cum sa visezi ce vrei.
Cat despre deja-vu este exact invers. Visam ce s-ar putea intampla. Cu alte cuvinte, deoarece in vise fluxul inconstient este mai intens, noi vedem ceea ce deduce subconstientul ca s-ar putea intampla.
Acum sa iti explic cum face el asta: subconstientul este calculatorul perfect -poate inregistra si analiza cantitati infinite de informatie. In felul asta el trimite si primeste impulsturi de la mediul inconjurator.

Primirea informatiei din partea unui obiect e foarte simpla: legile fizicii sunt mereu aceleasi, ca se mai schimba din cand in cand ceea ce e scris in manual, asta e altceva. Adevaratele legi ale fizicii(or fi sau nu diferite de ceea ce stim noi, habar n-am) sunt intiparite adanc in subconstient. Urmeaza deductie logica de clasa I: Daca Ana da drumul marului ei, acesta cade. Daca acel mar din copac este de marimea x, copacul este de varsta y, factorii externi sunt abc, inseamna ca imi va cadea in cap pe data z.

Trimiterea informatiei: un limbaj inconstient mult mai avansat decat acel 0100101 poate fi alcatuit din miscarile, tonul, pauzele dintre cuvinte, ezitarile noastre, apucaturile noastre, de cate ori dam din maini si din picioare in timpul unei discutii, de cate ori ne apuca foamea pe parcursul unei zile. Toate acestea alcatuiesc limbajul non-verbal care transmite aproape instantaneu absolut orice informatie despre propria noastra persoana(ce bine e ca aproape nimeni nu poate scormoni atat de adanc in subconstient incat sa gaseasca ceea ce transmitem).

Primirea informatiei din partea unei persoane(mai bine zis a unei vietuitoare cu sistem nervos deoarece subconstientul se manifesta odata cu legaturile neuronale): nu cred ca mai trebuie sa explic ceva. In momentul in care cineva ti-a transmis(inconstient) toata informatia pe care o detine, tu deja ai o copie perfecta a realitatii acelei persoane.

In felul asta, un simulator (fara sa pun ghilimele) al realitatii poate fi si este creeat in capusorul tau.

In anumite momente obtinem(cu sau fara voia noastra) acces la informatii de o importanta enorma cum ar fi ceea ce se intampla in acel simulator.

| UnDezaxat a răspuns:

Ai gresit categoria, tu vorbesti de fantasme p-aici. Visele sunt inutile, de fapt. Atat de inutile incat daca visezi ceva frumos si te trezesti, ai o oarecare dezamagire de ceea ce vezi.
Gandeste-te cum ar fi sa existe imbecilitatea sa-ti programezi visul. Ar fii o lume plina de depresivi care ar astepta somnul ca sa poata sa traiasca. Fericirea e cea mai mare dependenta, in cazul de fata ar fi al dracu' de nasol.
Stii, postul tau tocmai m-a adus cu gandul la o metoda de depopulare (ca si asa avem nevoie, e demonstrat ca suntem prea multi pentru planeta asta). Se pune pe raft ideea asta geniala a ta si in acelasi timp se mai baga si niste anti-depresive destul de bune cat sa te faca sa te sinucizi sau pur si simplu te omoara. Si cum 90% ar fi atat de cretini incat sa accepte de buna-voie sa se afunde in vise, bam. Happy ending.