| Alex3210 a întrebat:

Cum fac profesorii media la note incluzand tezele? Se face ca orce medie aritmetica simpla sau nu daca nu cum?

Răspuns Câştigător
| Rikudou a răspuns:

Aduni toate notele pe care le-ai obţinut, le împarţi la câte sunt, apoi înmulţeşti cu 3, adaugi şi nota care ai luat-o la teză şi apoi împarţi toată suma la 4.Astfel nota pe care o ai in teza valoreaza 25% din medie.

4 răspunsuri:
| DianaScorpio a răspuns:

(Media aritmetica a notelor inmultita cu 3 + teza)/4

| wintage a răspuns:

Nu...
Intai faci media la notele primite in oral.
Inmultesti aceasta medie cu 3, aduni teza si imparti la 4.
Deci ca si o formula :
(ma*3+t)/4
ma=media aritmetica a notelor primite in afara tezei
t=teza

| Hydrangeaceae a răspuns:

Aduni toate notele pe care le-ai obţinut, le împarţi la câte sunt, apoi înmulţeşti cu 3, adaugi şi nota care ai luat-o la teză şi apoi împarţi toată suma la 4.

| Rhee a răspuns:

Din cate stiu eu media la o materie la care dai si teza se face in felul urmator : aduni toate notele( fara teza ) le imparti la cate sunt, inmultesti rezultatul cu 3 aduni cu teza si imparti la 4.