| lolec a întrebat:

Cum imi dau seama ce valenta are un element din tabelul lui Mendelev?

6 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Metalele au valenta pozitiva iar nemetalele au valenta negativa.

| Konata a răspuns:

Pai la unele elemente scrie in dreapta sus ce valenta are, dar nu la toate si este notata cu numere romane.

| adutzz a răspuns:

Depinde de grupa in care se afla, de exemplu O este in grupa principala VI sau in grupa 16, si este primul in grupa deci, valentia lui este 16, sau daca iti este mai usor si ai tabelul in fata poti sa le numeri pe rand H are valenta1, He are 2, Li are 3, Be 4 si tot asa. dar nu se aplica pentru toate elementele, unele sunt exceptii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mendvedev.nu cum i-ai spus tu.il stiu si pe wolfgang amadeus wolfram care are si el un element in tabelul lui medvedev.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tristan, E Mendeleevhttp://ro.wikipedia.org/wiki/Dimitri_Mendeleev

| marialuana a răspuns:

Dupa grupa in care se afla. daca imi amintesc. cele care se afla in grupele 1 2 3 au valenta pozitiva (+1e, +2e, +3e,) iar elementele din grupele 6 7 8 au valenta negativa (-2e, -1e,)