| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dau seama de numarul de oxidare al fierului in situatia : Fe2(SO4)3

4 răspunsuri:
| Irinaaaaaaa a răspuns:

Gruparea SO4 are mereu nr de oxidare -2, inmultit cu 3 rezulta -6, iar in total, Fe2SO4 are 0. doi atomi de fier, deci -6/2. Fierul are -3 aici big grin

| Larryy a răspuns (pentru Irinaaaaaaa):

Multuwinking

| Irinaaaaaaa a răspuns (pentru Larryy):

+3, scuza-ma :v

| relian a răspuns (pentru Irinaaaaaaa):

Ce arati tu cu -3 sau + 3 arata STAREA DE OXIDARE adica nr de electroni cedati sau acceptati de un atom care formeaza un anume compus.NUMARUL DE OXIDARE arata starea de oxidare a unui element intr-un compussi se noteaza cu litere romana si se trece in paranteza in cazul in care elementul are doar o singura stare de oxidare.doar daca elementul are mai mult de o stare de oxidare atunci se include in numele compusului.Deci cind e cu - sau cu + avem un atom care accepta sau cedeaza electroni-STARE DE OXIDARE. Daca avem un ELEMENT asta arata ca un element este alcatuit din mai multi atomi deci avem-NUMAR DE OXIDARE care se scrie cu cifre romane puse in paranteza. Pina aici am inteles, dar nu am inteles cazul in care ELEMENTUL (MAI MULTI ATOMI) are mai multe stari de oxidare.Cum poate un elemet sa aiba mai multe stari de oxidare? Si atunci acest numar este inclus in numele compusului.Intreb daca te pricepi, sa pot pricepe si eu.Scuze ca ma bagai in discutie, sper sa nu te supere.