| CVM99 a întrebat:

Cum intra un cuvânt în DEX?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Procesul este demarat de lexicografi.
Acestia monitorizeaza aparitia cuvintelor noi in vorbire, tipar si online, colecteaza informatii despre locul in care cuvantul a fost auzit, tiparit sau scris, alaturi de un inteles contextual, se creaza o baza de cercetare iar lexicografii cauta gradul de utilizare al cuvantului in diferite medii, si odata gasit un inteles solid, cuvantul poate sa fie propus Academiei pentru publicarea in cea mai recenta editie a Dictionarului.
In unele state dictionarele se actualizeaza anual, de doua ori, de trei ori, sau de patru ori pe an, iar sarcina lexicografilor nu inceteaza niciodata.
Pe langa cautarea cuvintelor noi, care poate dura ani de zile, acestia decid si gradul de utilizare curenta a unor cuvinte, iar cele care se constata ca sunt depasite, ca sensul acestora s-a schimbat, etc, vor fi catalogate ca invechite, si notate ca atare in dictionar, cu extensia (inv.)

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă trece prin gura lumii, ajunge și-n dex

| Dragobeta a răspuns:

DEX nu este TPU. Un cuvant nou care sa intre in dictionar este stabilit de Academia Romana.

| CVM99 explică (pentru Dragobeta):

Da, eu eram curios ce criterii sunt luate în considerare/procesul în sine