| Cosmin9 a întrebat:

Cum iti poti controla visele? Ce trebuie sa faci ca sa visezi lucid?

Răspuns Câştigător
| petruclaudiu78 a răspuns:

Larix,cei care neaga existenta calatoriilor astrale (adica a fenomenelor de decorporalizare) sustin ca acestea sunt cel mult vise lucide.
Aceasta este singura legatura intre calatoriile astrale si visele lucide.
La urma urmei, ai dreptate. Fiecare intelege ce vrea si ce poate.
Nu are niciun rost sa ne contrazicem cu privire la ceva ce nu am experimentat niciunul dintre noi doi (calatorii astrale si/sau vise lucide).

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pai ori esti lucid, ori visator. Nu prea merg amindoua impreuna. Ori esti treaz cu picoarele pe pamint, ori visezi cite-n luna si-n stele.

| Angel0 a răspuns:

Pe site vei gasi persoane care sa conteste existenta oricarui lucru de care ei nu au auzit sau pe care nu-l inteleg.Cauta pe net "Tehnici de calatorie astrala" si daca ai aptitudinile necesare reusesti din prima. Dpdv al evolutiei spirituale calatoria astrala se poate numi distractia incepatorului. Oricum TPU e un site pentru blonde.

| Angel0 a răspuns:

Si eu ce am zis? Daca tu nu poti, nimeni nu poate.Corect nu?

| Angel0 a răspuns:

Petruclaudiu78
Fiecare intelege ce ii convine sau ce poate.
Calatorie astrala este un termen larg folosit si pentru visele lucide, si marcheaza inceputul evolutiei spirituale al unei persoane.Multi se lasa dusi de entuziasm si de orgoliu si se apuca sa scrie carti, sa povesteasca in stanga si in dreapta, si sa se creada cine stie cine.Dar este doar inceputul unui drum lung si anevoios.De aceea am zis ca este distractia incepatorului in ale spiritualitatii.

| thealchemist a răspuns:

Trebuie sa fii lucid in somn iar pentru asta e nevoie de un control al mintii de care putini sunt capabili.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Ori visezi, ori esti lucid. Somn usor!

| petruclaudiu78 a răspuns:

Larix, cand o sa te intorci tu din prima ta calatorie astrala (apropo, calatoria astrala nu e tot una cu visul), mai stam de vorba despre brunetele (brunetii) care s-au nimerit pe TPU. Vezi numai sa nu te ratacesti pe drumul de intoarcere. Pace!

| petruclaudiu78 a răspuns:

Nu, larix, tu ai zis : "calatoria astrala se poate numi distractia incepatorului".
Cosmin9, uite un link, daca tot esti interesat de subiect:
http://www.scribd.com/......lor-Lucide
Nu stiu daca este valid, dar gasesti tu site-ul.
Mie mi se descarca foarte greu, dar din ce am vazut, pare sa fie ceea ce cauti.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus Cosmine!
Visul- Succesiune de fenomene psihice (imagini, reprezentări, idei) care se manifestă involuntar în timpul somnului (păstrându-se uneori şi după trezire). Dacă pornești de la definiția aceasta, după logica mea, nu poți visa lucid.
Ceea ce-ți dorești tu, a visa lucid, mi se pare a fi un paradox, un vis dacă vrei...
O zi cu zâmbet să ai!

| Bogdanux a răspuns:

Dupa mine, eu zic ca e imposibil.

| AG a răspuns:

Buna,
Eu am gasit cu ceva timp in urma cateva detalii despre visele lucide, visele in care esti constient de faptul ca visezi. De constientizat ca visezi, e usor, dar de mentinut aceasta stare si de controlat visul, e mai greu. Uite ceva ce te poate ajuta:)
http://endtorture.net/dream-control-how-to-dream-lucid/

| Rapplex a răspuns:

Sincer,am reusit doar o data in viata sa constientizez ca sunt intr-un vis.nu stiu cum si nu pot sa dau explicatii.Creierul e inca greu de inteles. Oricum, creierul stie cand e vis si de aceea acesta instaleaza o stare de paralizie a membrelor pentru e evita punerea in practica a activitatilor din vis astfel evitand sa ne ranim.La unii starea ramane cateodata si dupa ce se trezesc si vad anumite lucruri din vis si nu pot sa se miste, dar nu tine mai mult de cateva secunde

| eu17 a răspuns:

Bun. intrebarea asta e obsedanta si pentru mine, evident e clar de nerezolvat. stiu din ce am citit ca exista anumite tehnici de control ale visului nocturn, dar sunt teze, nu cred ca se pot aplica decat in cartile de proza fantastica. imagineaza-ti numai cat de lipsita de sens ar fi realitatea daca ai fi zeul subconstientului tau. visul e nemarginit, este atemporal si aspatial, sper ca te-am ajutat, evident sunt multe de zis. o seara buna.

| Bacteriuță a răspuns:

Mie nu mi se pare ca poti sa-ti controlezi visele. ele sunt ca o extensie a subconstientului, deci daca ti-e frica foarte tare de ceva, sau placi foarte mult pe cineva e foarte posibil sa visezi acele lucruri. poti visa orice, ideea e ca nu poti controla un vis, mai ales cand acesta e de durata a catorva fractiuni de secunda sau cateva secunde.

| UndiscoveredSoul a răspuns:

Visele nu le poti controla. Ele sunt formulate de creierul tau. De obicei visam si ne amintim ultimul lucru la care ne-am gandit imediat cand am adormit dar nu cred ca este neaparat o regula. Nici sa visezi lucid nu prea ai cum, dor daca, de ex, sa zicem te-ai gandi pana cand adormi la un anumit lucru pe care ai vrea sa-l visezi, apoi s-ar putea chiar sa visezi acel lucru dar NU e garantat.

| sixtythree a răspuns:

Nu cred ca le poti controla. Ca sa visezi lucid cred ca poti numai cu ochii deschisi big grin

| castronel a răspuns:

Nu poti, ele vin din subconstient

| EricCartman a răspuns:

Mda.Eu azi am visat ca ma urmarea o nevastuica uriasa cu un ciocan

| Candearomeo a răspuns:

Iata un raspuns de la mine. Tu vrei sa visezi ceva anume? sau pe cineva anume? Sau vrei doar sa ai vise pur frumoase de care cand dimineata cad te trezesti sa te poti intinde si sa simti ca ai venit dintr-o calatorie nu stiu de pe unde prin basme etc. Iata cateva sfaturi inainte sa dormí. Ñu spune rugaciunea cu tatal nostru ñu face cruce nici in gand sau cu limba facand cruce. Pur si simplu vrei sa i spui ceva domnului inainte de somn? Ai putea incepe cu. Te iubesc doamne sau fa-mi maine ziua mai buna.etc. Dar nicidecum tatal nostru si pe urma cruce. Ñu faceti asta