| alexsil05 a întrebat:

Cum oaia, calul, vaca s-a. au fost domesticite? De ce nu se mai practica domesticitul la nivel planetar de 2.000 de ani? (domesticirea unei specii de animale)

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Se mai practica, chiar am vazut o maimuta care a invatat sa foloseasca limbajul semnelor si cunoaste peste 2000 de cuvinte sau elefanti ai uitat de ei? sau lei la circ,tigri, consumam si hrana de iepure, gaina nu uita, plus ca am domestisit lupii, pisicile, ce specie ai vrea tu sa o domesticism?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://gokids.ro/animale/domestice.html
eu spun ca e ok, tu ce spui?

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru RAY):

Ăla dresaj, nu domesticire

| RAY a răspuns (pentru Busila_Andrei_1995):

Se pare ca doar unele animale au putut fi domesticite, de ce nu stiu

| alexsil05 explică (pentru RAY):

Omul happy

| RAY a răspuns (pentru alexsil05):

Femeile te domesticesc cel mai bine, te fac catelusul ei iar apoi profita de tine

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Iti zic eu.
Pentru a fi domesticite animalele trebuie sa indeplineasca mai multe conditii:
- Sa aibe o structura sociala rudimentara, de exemplu cainii urmeaza ordinele pentru ca suntem cei mai puternici din haita. Sau un exemplu mai bun ar fi caii, daca reusesti sa faci calul dominant sa mearga unde vrei tu herghelia il va urma.
-Sa fie usor de tinut in captivitate. De exemplu nu am domesticit elefantii pentru ca nu aveai cum sa ii ti in cusca acum 10.000 de ani.
-Sa ne aduca un beneficiu. Nu am domesticit animale carnivore mari (leii de exemplu) pentru ca mananca mult si pe langa asta sunt foarte periculoase. Un caine poate sa traiasca cu resturile de la un om.

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Multumesc de informatii, dar elefanti sa stii ca chiar sunt sociabili

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Specia umana este cea maigrea de domesticit, se reuseste doar partial sad

| DonEduardo a răspuns:

Se mai poate practica.

| emanuela2005 a răspuns:

Oamenii nu mai sunt asa rezistenti ca pe vremuri, si au ramas de domesticit doar specii puternice, precum crocodili, serpii si rechinii, iar oamenii de acum nu mai au forta.