| DonEduardo a întrebat:

Credeti ca ar mai tebui domesticite animale in afara de cele care sunt acum? Fie ca da sau nu, va rog sa veniti cu argumente. ( Nu confundati domesticirea cu imblanzirea. Imblanzirea inseamna ca il faci pe un individ sa fie tolerant cu oamenii, dar tot animal salbatic e in adancul sau. domesticirea se face pe o intreaga specie si inseamna ca se intampla un proces genetic prin care o specie devine toleranta cu oamenii fiind reprodusa mult timp in captivitate.)

22 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu. Natura este perfecta asa cum este. Trebuie sa lasam fauna asa cum este ea happy

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Pai pe cele din salbaticie le lasam acolo, iar pe cele nascute in captivitate le reproducem din nou. Si, asculta, imi placi. Nu am nimic cu tine. Te-as putea considera un prieten pe acest forum. Dar totus, de ce toata lume are impresia ca lupii si pisicile salbatice au fost reate pentru a le domestici noi?

| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

Pentru ca pisicile absorb si diminueaza energia negativa intr-o familie, mananca soareci si... sunt lenese.

Cainii la fel, au rol de paza si sunt un adevarat prieten pentru om. Fiecare animal are rolul sau in lantul trofic si pe langa acesta.

La fel ca omul.

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Si de ce nu ar putea si alte animale sa faca asta? Si tu chiar crezi ca lupilor le placea sa stea cu oamenii? Nu, erau foarte agresivi si ar fi evadat cu prima ocazie.

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Si tu chiar crezi ca pe lupi si pe pisici salbatice le-a creat Cel de Sus pentru asta? Crede-ma, daca ai fi vazut in ce conditii au fost domesticiti lupii, na-i mai vrea sa se intample asta niciodata.

| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

A... pai am vazut si lupi domesticiti, si pume si alte astfel de animale. Nu este o problema asta.
Insa acestea sunt exceptii, iei un animal din mediul lui si il pui intr-al tau. Dar daca ai face asta cu toate animalele de pe pamant, s-ar duce naiba toata planetawinking

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Ce tot vorbesti acolo? Lupii domesticiti sunt câinii. Si ce pume domestice? Am spus, nu confunda imblanzirea cu domesticirea. Imblanzirea are loc pe un singur individ, dar el, în adâncul lui, e tot un animal sălbatic. Domesticirea este un proces genetic ce se intampla dupa multe generații. Si nu spun că ar trebui să mai luam animale din sălbăticie. Spun doar ca trebuie sa le reproducem pe cele nascute in captivitate până devin domestice.

| ShaOfHatred a răspuns:

Ăm, dacă stai să te gândești, noi de-abia mai avem nevoie de anumite animale pe planeta asta. Nivelul tehnologiei a ajuns atât de sus încât putem să trăim fără multe specii de animale.
Dar ca răspuns la întrebarea ta, nu. Deoarece animalele pe care le-am domesticit până acum, le-am domesticit pentru a ajuta omul în viața de zi cu zi. De ce crezi că nu s-au mai domesticit alte animale pe parcursul timpului? Pentru că efectiv nu ne trebuie mai mult.

| DonEduardo explică (pentru ShaOfHatred):

Fa un exercitiu de imaginatie. Daca tu ai fi o intreaga specie de animale, tu in ce conditii ai vrea sa fii domesticit? De niste oameni rai, care te trateaza ca pe sclavul lor, sau de niste oameni iubitori, care au grija de tine si vor sa fii prietenul lor? Crede-ma, daca ai afla in ce conditii au fost domesticiti cainii, nu ai mai vrea sa se fi intamplat asta niciodata.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru DonEduardo):

Well, by taming wolfs and transforming them into an abominations like a chi huahua, we asserted dominance over all the races.

| DonEduardo explică (pentru ShaOfHatred):

Si de ce asta bine?

| ShaOfHatred a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu e neapărat bine, ziceam doar că suntem peste toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Animalul e facut sa fie salbatic. Cat timp nu ma mananca pe mine, e suficient de "domestic" nu am nevoie sa il fac sa se chișe la toaleta cu mine.

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Spusei tu care ai un caine si o pisica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu inteleg relevanta acestui raspuns happy

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca ori toate animalele ar trebui domesticite, ori niciunul.

| Valentina8 a răspuns:

Cred ca lumea ar trebui lasata asa cum e. Cu animale salbatice si domestice. Unde ar mai fi farmecul naturii? Inteleg ca poate esti pasionat de asta, iti place... Dar mai bine lasi lumea asa cum a fost creata. Deja sunt multi care incearca sa schimbe totul, trist.

| DonEduardo explică (pentru Valentina8):

Nu, sunt o parte sunt lasate in salbaticie si cele care sunt nascute in captivitate reproduse din nou si din nou pana devin domestice. Iar tu chiar crezi ca Dumnezeu a creat lupii si pisicile salbatice pentru a le domestici omul. Nu eu nu cred. Vor ramane si animale salbatice.

| Valentina8 a răspuns (pentru DonEduardo):

Eu spun doar ca lumea ar trebui lasata asa cum elaughing parerea mea personala, fiecare cu parerea lui logic

| DonEduardo explică (pentru Valentina8):

Ceea ce spui tu e oarecum o contradictie. Multe animale deja au inceput drumul spre domesticire, desi nu l-au terminat. Nu le poti lasa in salbaticie.

| Valentina8 a răspuns (pentru DonEduardo):

Ai fost in locul lor sa intelegi sau te bazezi pe niste "studii"?

| DonEduardo explică (pentru Valentina8):

Pe niste studii foarte adevarate.