| CostinAlamariu a întrebat:

Cum poate trăi o persoană o viață autentică? Ce mai exact înseamnă o viață autentic trăită?

14 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Din punctul meu de vedere o viata autentica este acea viata in care esti sincer cu tine insuti si fiind sincer cu tine esti sincer si cu restul, esti asa cum esti, cu bune si cu rele. Mai e si partea in care nu prea poti fi tu insuti pentru ca nu mai stii ca fii deoarece traim acum in moda tehnologiei, a vorbitului pe internet, a sta pe scaun in fata pc-ului sau in fotoliu pe telefon fara a mai interactiona unul cu altul... fara a mai vorbi autentic, normal asa cum suntem noi facut sa traim, in natura, vorbind, gesticuland, jucandu-ne impreuna. O viata autentica e acea viata simpla, linistita, sincera. Fara tehnologie, fara minciuni, fara complexe si multe ganduri.

| DjSannan a răspuns:

Pentru a trăi o viață autentică, trebuie să vă urmați propriul drum, să vă acceptați adevărata identitate și să vă asumați responsabilitatea pentru propriile decizii. Înseamnă să vă asumați ceea ce sunteți și să vă exprimați adevărata voastră natură. Înseamnă să fiți conștienți de nevoile, dorințele și sentimentele voastre și să vă respectați propriile opinii și valori. Înseamnă să îmbrățișați riscul și să vă exprimați creativitatea. Înseamnă să aveți curajul de a vă îndepărta de zona de confort și de a încerca lucruri noi. Înseamnă să vă cunoașteți limitele și să vă luați responsabilitatea pentru acțiunile voastre. Înseamnă să fiți deschiși și să încercați să vă conectați cu ceilalți și să împărtășiți sentimentele voastre. Înseamnă să învățați și să creșteți din experiențele voastre și să vă asumați responsabilitatea pentru propriile greșeli

| Mosotti a răspuns:

Viata autentica inseamna sa te bucuri de orice chestie si sa-ti traiesti prezentul, sa te bucuri, sa ai job bine platit si care iti place, sa fi implinit si pe partea sentimentala, sa fi sanatos, asta e scopul.

Asta e, un om sanatos asa viata are fara sa isi puna probleme, vine de la sine.
Cand iti pui probleme ca ce scop am, ca, cum sa asa si asa, deja nu e in ordine cu acela.

Ca dovada ca oamenii care au sanatate sus si fizica, au aceasta viata, se bucura de chestii fara sa se gandeasca "ma sa ma bucur sau nu? Ignor prezentul, daca nu imi pun nu stiu ce obiective in cap, nu e bine".

| Frank51 a răspuns:

Fiecare persoană are o viață autentică, unică, cu trăire unică și autentică...

| Lioana a răspuns:

O viata fara prefacatorii.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Sa trăiești autentic este să te comporți, sa iei decizii, sa traiesti efectiv, conform convingerilor tale, fără compromisuri.

| helpforyou a răspuns:

Sa ai reguli si principii, care nu incalca normele morale ale societatii.

| CleanHeart a răspuns:

Pentru mine o viață autentică înseamnă sa ai puterea sa fii tu și să trăiești după cum simți.

| DeMicUnCălător a răspuns:

O Viață lipsită de auto-prosteală și minciună de sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O viata autentica inseamna o viata independenta din toate punctele de vedere si acest lucru se poate rezolva numai daca avem dorinta redescoperirii Sinelui superior facand activitati mai putin comune, cum ar fi infiintarea unei firme sau expunerea propriei persoane intr-un mod artistic si frumos happy. Sper ca am fost de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O viață autentică înseamnă să fii tu. happy
Cel mai tu. happy
Ca să-ți poți accesa autenticitatea, va trebui să te cunoști mai întâi pe tine însuți. happy

Altfel, cum naiba să știi cine ești tu autenticul, nu? happy

Deci trebuie să știi : calitățile și defectele tale. Să le explorezi la maxim și să le pictezi pe chipul și trupul tău. Doar așa obții autenticitate. Aici mai intră tot ce deține o persoană vie happy
gânduri
valori
emoții
preferințe
năzuințe
simpatii
antipatii
hobby-uri
atitudini
comportamente

După ce analizezi toate acestea, le știi pe cele pe care le deții, LE ACCEPȚI CLAR, clar ca să fii autentic trebuie să te accepți așa cu toate, altfel, nope, nu ești autentic. După ce le accepți le scrii și pictezi cum mai spuneam pe tine.

Apoi ieși și în lume și te prezinți. happy La fel de autentic, cum te-ai văzut tu, cum te-ai creionat tu. happy

Ai grijă și la condiționarea asta socială și chiar la educație. Uneori prea multă educație, acum nu zic să fii un animal între oameni, ca să fii tu autentic, dar uneori prea multă educație, cizelare, formare, mai distruge din autenticitatea spiritului, omului, deoarece prin condiționare și educație, se urmărește o uniformizare, o îndoctrinare, o formare într-un anume fel a spiritului omului.

Dar aici ar fi multe de dezbătut, deoarece educația are și rolul de a forma ceva mai frumos, un ideal iar asta poate să ajute în fond și la o dezvoltare mai mare a autenticității ci nu o pierdere a ei.