| Marbella188 a întrebat:

Cat poate trai o persoana cu sida?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O persoana infectata cu HIV poate sa traiasca fara tratament chiar si 20 de ani fara sa faca SIDA (de obicei intre 5 si 12 ani). Daca incepe tratamentul in primii ani de la infectare, poate sa nu faca niciodata SIDA sau durata pana la aparitia bolii sa fie foarte mare (35-40 de ani). Din momentul in care apare SIDA, cu tratament, pacientii mai supravietuiesc, in medie, 10-15 ani

| mgtow a răspuns (pentru Brigaela):

Un infectat cu hiv care isi face tratamentul bine traieste si 90 de ani. Oricum vaccin exista numai ca nu vrea industria farmaceutica sa piarda bani pentru tratament

| Brigaela a răspuns (pentru mgtow):

Yeah, right si marmota invelea ciocolata in staniol.

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Dar sex acestia mai pot face? sau femeia sa faca copii?

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Pot face sex, dar cu prezervativ. Pot face copii prin inseminare artificiala, urmand sa nasca prin cezariana. Riscul de a fi HIV + al unui copil nascut din mama HIV+ care face tratament in timpul sarcinii si naste prin cezariana este foarte foarte mic.

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Chiar ambi sunt infectati pot avea un copil sanatos, ce frumos

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Da, chiar daca ambii sunt infectati (ambi nu exista), pot avea un copil sanatos. Medicina a facut niste progrese enorme in acest domeniu.

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Ma bucur de asta, tu tot doctorita esti?

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Da

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Daca ea isi ia pastila bine zi de zi fara sa uite scade infectia virala si ramane indetectabila fara sa o treaca la barbat. Nu prea cred ca e adevarat poate e. De la femeie la barbat trece mai greu hiv-ul prin contact sexual oral sau vaginal asa zic medicii in mare.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cu tratament pana in jurul varstei de 55 de ani.

| lilianaadelina a răspuns:

Mult si bine daca se preocupa de sanatatea si igiena sa.

| mankovskis a răspuns:

Daca face tratament poate ajunge la 50-60 de ani.

| raduraduradutau a răspuns:

Salut.am avut aceeasi problema ca si tine si am folosit crema de galbenele.incepuse sa mi se desprinda o parte din penis dar crema aia m-a salvat.da te cu multa chiar daca nu poti sa faci pipi bine. funda