| 3du4rd a întrebat:

Cum pot sa imi schimb convingerile mele din constient, subconstient si inconstient intr-un timp cat mai scurt?

Răspuns Câştigător
| Shammal a răspuns:

Ia o convingere, observa ce idei stau in spatele ei si schimbale cu ce vrei, acum punete intr-o situatie in care acea convingere sa fie declansata si vezi cum reactionezi pe ideile vechi sau cele noi puse de tine

17 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Cu suficienta rabdare si munca.
Nu exista scurtaturi.

| Dreamer a răspuns:

1) Cand esti inconstient nu poti fi convins de nimic, nici macar nu are sens
2) Nu poti controla subconstientul, d-aia se si numeste asa
3) Daca esti CONVINS de constient nu poti sa faci nimic. Poti sa schimbi un dubiu, o parere, o idee. Nu poti schimba certitudinea, pentru ca daca esti cert, atunci inseamna ca esti absolut sigur de certitudinea constientului tau happy

| doctorandus a răspuns:

Prin electrosocuri.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

In ce sens? Dezvolta putin.

| 3du4rd explică (pentru ViseleSmulgGratii):

De exemplu convingerile negative legate de bani sa le transform in convingeri pozitive, sau convingeri negative legate de oameni, femei, familie sa le transform in convingeri pozitive, sau convingeri legate de mine de sanatatea mea, convingeri legate de mancare etc. Am auzit ca daca crezi ca e bine sa fumezi nu te va afecta deloc, dar daca crezi ca e rau sa fumezi te vei imbolnavi, adica pana la urma totul tine de ceea ce credem noi intr-o oarecare masura.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru 3du4rd):

Da...undeva la 30% e efectul placebo/autosugestia, dar tigarile raman nocive chiar daca te crezi sanatos tun.
Sunt o multime de tehnici in acest sens. Cea mai usoara este sa iti scrii pe o hartie dorintele, iar dupa aceea sa le citesti inainte sa adormi si imediat dupa ce te trezesti, si in timpul zilei sa-ti iei gandul de la foaia ta pentru a lasa mesajul sa ti se imprime in minte.
De exemplu "vreau sa fiu vesel mereu". Nu te gandesti toata ziua ca vei fi vesel, deoarece nu isi mai face efectul. Faci rutina cu cititul, si iti vezi de treburile tale.

| 3du4rd explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Iti spun eu sigur ca tigarile sunt nocive doar daca crezi tu asta, eu am vazut un documentar The Secret tradus in romana legea atractiei si am cititi si cateva carti legate de documentarul asta si autorul cartilor care a participat si in documentar pe nume joe vitale are o viata perfecta, multe masini, casa de vis, o sanatate perfecta, familia pe care si-o doreste, o viata lunga, chiar te poti auto-convinge ca intineresti nu imbatranesti, si el fumeaza mult.

| 3du4rd explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Si trebuie ca tot ce iti doresti sa spui la timpul prezent, ca daca vei spune in viitor va ramane mereu in viitor, deci poti sa spui: "Aleg acum sa fiu vesel mereu sau ceva si mai bun", Albert Eistein spunea: "Trecutul, prezentul si viitorul sunt doar o iluzie puternica de care ne lovim mereu."

| RAY a răspuns (pentru 3du4rd):

Renunta la convingeri negative sau pozitive,banii pot fi folositi si in sens bun si rau nu banii sunt de vina si noi oamenii,cu femeile cand vei gasi o fata sincera isi vei schimba acea convingere, trebuie sa ai idei provizori nu convingeri, acele idei le scimbi in functie de cea ce observi, trebuie sa ai mintea deschisa nu inchisa, fumatul ucide

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru 3du4rd):

Stiu foarte bine despre ce vorbesti, si iti spun sigur, referitor strict la tigari, ca nu e 100% autosugestia cea care te imbolnaveste. Incearca sa misti ceva cu puterea mintii, si apoi spune-mi ca din cauza credintelor tale ti-ai colorat plamanii in negru.

| 3du4rd explică (pentru RAY):

Stiu ca cel mai intelept mod este sa inveti este prin reflecate si nu prin experienta, ca s-ar putea ca prin experienta sa tragi uneori niste concluzii gresite sau sa generalizezi unele lucrui si apoi iti intaresti convingerea, toti putem si e important sa ne schimbam convingerea despre femei inainte sa intalnim o femeie care sa ne-o schimbe, sau despre orice, eu stiu si am mai vorbit si cu un psiholog ca convingerile si valorile ne formeaza viata/realitatea, noi traim simtim si vedem ce credem, nu credem ce traim simtim si vedem, inca de la cele mai fragede varste ni se inoculeaza in subconstient tot felul de convingeri negative si apoi prin intermediul televizorului, lideri ne limiteaza prin tot felul de convingeri si ne prosteste in ultimul hal in frunte cu televizorul. De ce nu mai traim asa mult cu traiau oamenii din biblie ca Metusalah 900 si ceva de ani?!, o foarte mare parte daca nu in totalitate tot din cauza convingerilor. Si cu fumatul, poate nu stiai ca ameridienii aveau obiceiul sa fumeze pipa pacii, sau cum folosesc unele triburi fumatul ca ritual de trecere sau ca mod de a fii in legatura cu familia si prietenii. Unul dintre oamenii care sustin aceste lucru este un psihoterapeut care a vindecat un spital intreg de nebuni fara sa ii vada si fara medicamente si a lucrat pentru UNESCO si Natiunile Unite, se numeste Dr. Hew Len.

| 3du4rd explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Ma bucur ca stii, poate te-am atras cumva si nu e la intamplare ca imi raspunzi si tu la intrebare, cum spunea Einstein: "Dumnezeu nu joaca zaruri!", si mai stiu un lucru, ca absolut tot ce poate sa conceapa mintea unui om poate sa si faca, si ca avem o infinitate de posibilitati, dar depinde acum care posibilitati ni se potrivesc noua, si ca ce iti imaginezi tu(ex: ai 10 masini de lux si in realitate nu ai) poate sa existe asa ceva intr-un alt univers paralel chiar daca in universul asta nu exista, si visurile cica sunt de fapt un alt univers paralel si ca 90% din ce visam uitam, si ca visele au legatura cu subconstientul, si ca suntem constienti doar de 2% din gandurlie noaste si 98% nu suntem constienti de ele.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru 3du4rd):

Si eu la 4 ani credeam ca voi intalni intr-o zi personajele din basme, si nu s-a intamplat. De aici deducem ca exista o serie de exercitii pentru a-ti antrena mintea. Nu uita ca cel mai complex lucru facut in acest sens a fost miscarea unei agrafe cu mintea.
Sa te influentezi pe tine e cu totul altceva, dar si aici apar limite.
Visul nu este o lume paralela, ci doar o stare mai evoluata a constiintei.

| 3du4rd explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Nimeni n-a pomenit ceva de basme sau ceva ireal, si nu vreau sa ma influentez numai pe mine, eu vreau sa imi schimb si perceptia asupra realitatii, realitatea este de fapt oglinda constientului nostru, si daca iti doresti sa te intalnesti cu cineva dorinta nu e suficienta, necesita si actiune, si asta cu visele e o teorie ca ar fi un univers paralel, si visele au legatura cu subconstientul, ceea ce visezi te caracterizeaza pe tine si valorile tale adevarate in viata.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Nu ai cum...de unul singur. Păcat că răspunsul ales de tine este total ERONAT!
Un psihoterapeut cu pregatire intensă în hipnoză îți poate modifica...TOTUL!

| bobbyjah a răspuns:

Prin a avea rabdare laughing

| 3du4rd explică:

De exemplu convingerile negative legate de bani sa le transform in convingeri pozitive, sau convingerile negative legate de oameni, de femei sa le transform in convingeri pozitive, sau convingeri legate de mine, de sanatatea mea, etc.