| Prunela a întrebat:

Cum poti descrie o culoare? Putem sa ne imaginam una noua?

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Una nouă pentru noi? Probabil da.

P.S. Întrebarea ar fi mers mai bine pe un site de nevăzători din naştere.

| Inferno a răspuns:

Da! Moz.

| WR104 a răspuns:

Nu ne putem imagina una noua, in lume sunt milioane de culori, ce vrei sa mai inventezi.

| Musique a răspuns:

Te poți lega de lucruri care au aceasta culoare. De exemplu, albastrul cerului și-al mării, o bluza, o floare sau un creion albastru.
E imposibil să ne imaginăm o culoare nouă.

| suffarstar a răspuns:

Cuoarea este definita de cantitatea de lumina pe care e emite(absoarbe direct de la soare dupa care o emite indirect catre noi sub forma de pigmenti)Culori noi daca exista este greu de explicat sau gandit, daca ar exista ar fi primare de gradul1, mie unu imi vine greu sa ma gandesc la o alta culoare, trebuie imaginatie fantasica.Nu stiu daca din punt de vedere cromatic este posibila existenta unei culori noi in univers, dar stiu ca culorile rosu, galben, albastru sunt culorile principale si din ele se, prina mestecul lor se obtin celelalte.Ar fi fantastic ca cineva sa-si imagineze in profunzime o culoare noua, nu un amestec.

| OOOLEOOO a răspuns:

Probabil ca mai exista culori...insa ochiul nostru nu le vede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot descrie o culoare, sa-mi imaginez una noua nu pot, am si eu limitele mele.
Albastru:
Albastrul este cea mai rece culoare, si cea mai pura. Albastru inchis, cel intunecos, reprezinta o cale a visului. Albastru este cea mai adanca dintre culori. Privind prin ea, nu intalnesti nici un obstacol. Vidul apei, vidul aerului, vidul cristalului, vidul diamantului, toate sunt reprezentate de albastru. Un mediu albastru are puterea sa te linisteasca. Culoarea albastru face sa creasca capacitatea de aparare imunitara si faciliteaza foarte mult regenerarea celulara. Albastrul iti ofera o liniste interioara, iti ofera nostalgie, pace, seriozitate. Albastrul este culoarea mea preferata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una noua, improbabil.

| Deliiiia a răspuns:

Ochiul nostru nu percepe alte culori, numai diferite nuante ale uneia, asa cum unele animale vad numai alb-negru.

| Gogu06 a răspuns:

Exista un numar mic de persoane pe planeta care pot vedea si alte culori fata de noi ceilalalti 99, 99%(nu stiu cati sunt dar sunt foarte putini). Motivul pentru care nu iti poti imagina o alta culoare este acela ca, creierul tau nu iti permite, nu poate, ochiul tau este construit in asa fel incat sa perceapa un numar de culori, tu alte culori fata de alea nu o sa poti sa iti "imaginezi", mai intai trebuie sa le vezi si apoi sa iti amintesti de ele. Orice lucru din imaginatia ta este creat de creier, care face anumite conexiuni intre lucrurile pe care tu le cunosti si creaza altele noi, se inspira, cu alte cuvinte.

| Solsagan a răspuns:

Mai demult, chiar mă întrebam cum aş putea să-i explic unui orb din naştere cum arată verdele.
Nu, nu-ţi poţi imagina una nouă, pentru că nu există acel ceva care să aibă acea culoare nouă. Dar poţi amesteca jumătate din culori şi să numeşti acea culoare galben-negricios-în-dunguţe.

| Iulian922 a răspuns:

Una noua? O amestecatura din toate culorile.

| CichasEmo a răspuns:

Culorile fac parte din lucrurile inexplicabile.Nu o poti descrie.Incearca sa o descri cuiva orb din nastere.Nu te va intelege.

| Cybertron99 a răspuns:

Una noua? Sufletul fiecaruia are o culoare unica, formata de multitudinea culorilor sentimentelor. happy Sper ca te-am ajutat

| Solsagan a răspuns (pentru Cybertron99):

Piei de aici!
Ai scos tu sufletul? Cum arată? Ce culoare are al tău?

| Cybertron99 a răspuns (pentru Solsagan):

laughing Spiritual ma! conteaza spiritual ce suntem, corpul e doar un invelis, dar in fine, unii nu inteleg asta.

| Johanndjmt2 a răspuns:

1. Culorile nu sunt nimic altceva decat o perceptie a creierului nostru, nu exprima intr-adevar realitatea.
Sa nu te mire, deci, daca alte vietuitoare percep culorile altfel decat oamenii (spre exemplu in loc de verde rosu sau doar alb-negru sau pur si simplu nu percep unele nuante )
Spre exemplu, o pisica nu poate vedea nuantele : rosu, Orange, maro, le confunda cu gri-uri sau roz-uri). Nu este gresit! Ochii si creierul ei functioneaza perfect normal. Numai ca asa a evoluat.
2. Noi ca oameni sigur ca nu putem sa ne imaginam o culoare noua, la fel cum un caine (care vede alb-negru) nu isi poate imagina o lume in culori. Nu e ceva ce tine de imaginatie, e ceva ce tine de evolutie. Ca o specie sa vada o culoare noua trebuie sa evolueze pe parcursul milioane de ani, si numai in anumite imprejurari.

| AngelBlue15 a răspuns:

Jur ca am incercat si in trecut cand eram mai micuta sa descopar o culoare noua dar a fost in zadar.Ori ce amestec faceam iesea o alta culore care exista deja.Deci nu cred ca exista o alta culoare in afara de cele pe care le stim deja.