| Shnitzy1324 a întrebat:

Cum puteti sa dati o definitie pentru religia "penticostala" care sunt diferentele si asemanarile dintre ei si crestini ortodocsi?

Răspuns Câştigător
| InsaneDoll a răspuns:

Religia penticostala este o religie neoprotestantă. Printre mișcările de redeșteptare a credinței care au avut loc în secolul al XIX-lea apar, către anul 1900, și penticostalii. Predicatorul american Charles F. Parham a început să susțină, bazându-se pe mai multe versete din Noul Testament, că asupra celor credincioși încă mai coboară Duhul Sfânt. Aceștia dobândesc astfel darul vorbirii în limbi, numit glosolalie - făcând trimitere la evenimentul petrecut de Rusalii (a cincizecea zi de la Înălțarea lui Isus, de aici și denumirea de "penticostali", luată de adepții noii mișcări - Fapte cap. 2).

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E mai simplu să studiezi diferenţele căci sunt mult mai puţine decât asemănările.
Diferenţele majore sunt că ei nu au cultul moaştelor, nu venerează obiecte (icoane, crucifixuri, etc.) şi nu ţin post.
În plus, unele grupuri de penticostali sunt convinşi că pământul are 6000 de ani pe baza unor calcule făcute de un "savant creaţionist" (oricât de ciudat ar părea, există şi din ăştia).
De asemenea, la penticostali se pune mare accent pe comunitatea din jurul bisericii, ei considerându-se "fraţi" între ei.

În plus, în bisericile lor (ca de altfel la mai toate bisericile neoprotestante) se practică bucuria. Pe bune! Se cântă, uneori chiar şi cu o dâră de talent.

Însă, la nivel dogmatic, sunt la fel de creştinopaţi ca şi celelalte secte creştine: catolică, ortodoxă, presbyteriană, evanghelică, luterană, etc. etc.

Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ema, clar. Vladimir Putin scrie pe mine.
Apropo, ştiai că Vladimir Putin este divinizat?

| EmaS a răspuns:

Credinta penticostala are la baza acelasi fundament ca si religia ortodoxa.Cred in Dumnezeu ca Tata,in Domnul Isus ca Fiu, si in Duhul Sfant. Diferenta este ca la penticostali nu se inchina la icoane, ci se inchina in Duh si Adevar.Ei incearca sa traiasca cu strictete dupa Cuvantul lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

Kongeriket
Incep sa cred ca te pasioneaza religiile.Si aici ai dreptate, dar nu in totalitate.Ma bucur ca cercetezi Cuvantul lui Dumnezeu, chiar daca cu alte scopuri.(acela de a-l lua in deradere). Cine stie, poate o sa faci si tu ca si Apostolul Pavel.

Apache
| Apache a răspuns:

A mai fost o intrebare de genul asta!
uite aici. cred ca iti explica destul de bine!
http://www.tpu.ro/......igia-asta/

| Filip23 a răspuns:

Surprize, surprize...

| crysstyann a răspuns:

Diferenta este ca penticostalii nu cinstesc icoanele nici pe maica domnului si nu isi fac semnul crucii pentru ca Iisus a suferit pe cruce Dar tu sa nu te ei dupa ei sau sa treci la religia lor daca esti ortodoxa ramai asa ca asta este credinta cea dreapta