| BiiBiis a întrebat:

Care sunt diferentele si asemanarile intre tulpina si radacina?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Deosebiri:*referitoare la rolul/functiile lor:1. radacina FIXEAZA si SUSTINE planta /tulpina SUSTINE frunze, flori, fructe 2.radacina ABSOARBE din sol apa+saruri minerale/tulpina CONDUCE ascendent seva bruta si descendent seva elaborata

Deosebiri : * referitoare la structura interna:1. In tulpina, fasciculele lemnoase si cele liberiene nu sunt asezate alternativ ca la radacina, ci formeaza fascicule comune libero-lemnoase. 2. Tulpina are scoarta secundara si suberul sunt mai groase.3.La unele plante (la cereale, cucuta etc. ) parenchimul medular (maduva) se resoarbe, iar tulpina devine goala.

Deosebiri ref. la geotropism:Radacina are geotropism pozitiv ( creste in acelasi sens in care actioneaza forta de gravitatie). Tulpina are geotropism negativ

Deosebiri ref. la originea embrionara : in urma germinarii unei seminte din tigela si gemula embrionului senaste tulpina; radacina ia nastere din radicula embrionului-radacina embrionara normala; pe langa radacina normala, la multe plante se formeaza radacini pe tulpini, frunze sau muguri numite radacini adventive.

Asemanari :1. atat una cat si cealalalta pot suferii METAMORFOZE( prezinta forme si structuri modificate datorita faptului ca indplinesc si alte functii decat cele specifice de ex. spinii si carceii la tulpina, tulpini asimilatoare la Cactaceae,Equisetum, rizomii la iris Germanica, tuberculii la Solanum tuberosum si bulbii la Allium cepa; radacinile tuberizate de la morcov, sfecla sau radacinile simbiotice cu nodozitati -umflaturi in care traiesc bacteriile fixatoare de azot molecular si radacinile simbiotice cu micorize-radacini lipsite de perisori absorbanti care extrag subst.din sol cu ajutorul unor ciuperci din sol cu care intra in simbioza).

Asemanari 2. structura secundara a rad si tulpinii sezulta din activitatea cambiului si a felogenului

| GenetiX a răspuns:

Corect AleX TPU este pentru a raspunde intrebarilor tale. Dar adevarat este si ca este tema la biologie. Si tot adevar este ca nu se rezolva temele. Si nu te pune cu burta pe carte ca nu o sa vezi ce scrie.
Uite un raspuns stupid: Dieferenta intre tulpina fata de radacina este ca tulpina e mai sus decat radacina in plan vertical, iar asemanarile ar fi ca sunt ambele incluse in componenta unei plante.
@katy: nu degeaba stai tu prin pomi toata ziua. iar le coci happy

| katy a răspuns:

Tupina prezinta perisori iar radacina ramificatii.radacinile preiau apa si saruri minerale din sol si prin tulpina le conduce spre frunze si restul florii

| BiiBiis explică:

@Byanka: ca sa iti raspund cu aceeasi moneda, pune mana pe gramatica si sa stii ca "Pune`te" se scrie cu cratima, iar "," nu se pune INAINTE sau DUPA "si", iar dupa ce ai terminat propozitia, se pune PUNCT!winking

2 la mana: aceasta intrebare nu este pentru mine.

3 la mana: TPU exista pentru a-ti raspunde la intrebari nu pentru a da astfel de raspunsuri stupide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind difera functiile.Radacina absoarbe seva iar tulpina nu are decit rol conductor, dupa aia difera mediul in care se afla fiecare, dupa care pune la socoteala ramificatiile radacinii in contrast cu tulpina si mai sint iar ca asemanare as pune fibra indreptata in aceeasi directie adeca in sus.

| Byanka_5046 a răspuns:

Pune`te cu burta pe carte, si nu mai corupe lumea sa iti faca temelewinking