| Pitic a întrebat:

Ce este religia penticostala?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Diferente:
1 nu au cruce
2 nu au icoane
3 au cor de tineri din instrumente, vocal
4 vorbesc in limbii
5 aparitie din america
raspandire in europa, africa, america de sud
6 nu exista sfintii, sarbatorii decat nastere, inviere lui isus
7 fetele sunt virgine cand se marita
8 fac botezul la 18 ani
9 religia este neoprotestanta adica nu-i luterana
10 au vedeni, clarviziunii
11 vb cu dumnezeu
12 cred in miracole
13 e interzis baututra, muzica
14 platesc cotizatie de 10 % lunar

Mai vrei sa afli ceva?
Nu o recunoste pe Fecioara, nu recunoaste nici macar pe Petru.

| BUBULINA a răspuns (pentru RAY):

In majoritatea bisericilor penticostale gasesti o cruce
si in bisericile ortodoxe exista cor, doar ca nu se accepta instrumentele (citeste PS 151)
la 6 ai uitat de rusali si de inaltare
botezul se poate face si la 16- 17 ani
la 13 cum sa fie interzisa muzica?laughing te contrazi cu punctul 3
cotizatia sau zeciuiala cum se numeste o plateste doar cine vrea

| RAY a răspuns (pentru BUBULINA):

Ei nu asculta muzica la o nunta, nu fac chefuri, la asta m-am referit, ei au Rusalii?

| BUBULINA a răspuns (pentru RAY):

Si restul?

| RAY a răspuns (pentru BUBULINA):

Care restul?

| dariusbocos a răspuns (pentru RAY):

laughing) Scuza-ma ai zis ca nu cunoastem pe Petru sau pe Maria? laughing) Scz dar noi cunoastem toata Biblia. Si sarbatori crezi ca numai Invierea? Crezi ca noi nu avem Craciun sau mai stiu eu ce? Aia sunt martorii lui Iehova care nu au sarbatori si muzica nu e interzisa, doar dansul.

| RAY a răspuns (pentru dariusbocos):

Ambii

| dariusbocos a răspuns (pentru RAY):

Ambii ce?

| RAY a răspuns (pentru dariusbocos):

Petru si pe Maria

| BUBULINA a răspuns (pentru RAY):

N majoritatea bisericilor penticostale gasesti o cruce
si in bisericile ortodoxe exista cor, doar ca nu se accepta instrumentele (citeste PS 151)
la 6 ai uitat de rusali si de inaltare.
Botezul se poate face si la 16- 17 ani.
La 13 cum sa fie interzisa muzica? Laughing te contrazi cu punctul 3.
Cotizatia sau zeciuiala cum se numeste o plateste doar cine doreste, nu este obligatorie.

| morningstar a răspuns (pentru RAY):

E aproape corect ce scrii tu; numai ca avem si noi sarbatori ( dar nu si cele care se refera la sfinti) si sarbatorim Invierea lui Isus. Cat despre recunoasterea fecioarei Maria si lui Petru, ii recunoastem ca mama Domnului respectiv ucenicul Sau, dar nu ca sfinti pentru ca nu scrie nicaieri in Biblie ca ei au fost sfinti.

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este o religie neoprotestanta care crede in lucrarea Duhului Sfant.

| popm3 a răspuns (pentru EmaS):

Este o erezie, fiindca nu se numeste crestinism si nu recunoaste lucrarea Lui Dumnezeu prin sfinti sau Cruce, zicand ca ei sunt doar niste ''chipuri cioplite''

| BUBULINA a răspuns (pentru popm3):

Nu doar zic ca sunt chipuri cioplite. Chiar sunt.

| EmaS a răspuns (pentru popm3):

Credinta care a fost data sfintilor o data pentru totdeauna este credinta pe care au primit-o ucenicii de la Domnul Isus. Ortodoxismul a aparut prin anul 290 cand au introdus botezul la copiii mici. Sunt multe datini si obiceiuri contrare Cuvantului lui Dumnezeu, dar fiecare face ce vrea.

| 5a a răspuns (pentru popm3):

Bine punctat, respect!

| popm3 a răspuns (pentru BUBULINA):

Tu nu trebuie sa te inchini materialului din care e facuta icoana sau crucea ci ce reprezinta.

| popm3 a răspuns (pentru 5a):

Mersi

| morningstar a răspuns (pentru popm3):

Pentru ca chiar SUNT niste chipuri cioplite! Faptul ca numesti erezie o religie doar din cauza ca un anumit aspect te calca pe nervi, asta dovedeste slabiciune, nu demnitate.

| morningstar a răspuns (pentru popm3):

Si atunci de ce mai am nevoie de reprezentarea ei daca in fond nu asta conteaza, asa cum spui tu? Nu pot sa ma rog lui Dumnezeu si fara sa am reprezentarea Lui? Bineinteles ca da, Dumnezeu trebuie sa fie in inima mea, in minte cand ma rog, nu infatisat in chip material. Niciodata in Bblie Domnul Isus cand S-a rugat Tatalui Sau nu a avut o icoana cu Acesta, ci El a rostit pur si simplu o rugaciune pentru ca Tatal era cu El.

| Esperança a răspuns:

Eşti sigur că aceia sunt penticostali?
Sunt multe videoclipuri făcute de oameni răufăcători pentru a scoate rău pe alţii, când de fapt râul este la ei, dar e mai bine să vezi paiul din ochiul vecinului, decât bârna dintre al tău!
Eu aşa ceva nu am văzut în nici o biserică penticostală şi am fost în multe.
Te invit să arunci o privire aici şi data viitoare să nu mai înghiţi tot ce ţi se dă:
1.http://www.youtube.com/watch?v=AbajecHGLLg

2.http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=j4LQYL8_Jz8&NR=1

3.http://www.youtube.com/watch?v=hV-fj6jxJ5E&feature=related

Pentru @Pitic pentru mine nu contează religia,ci credinţ si faptele,dar religia penticostală se apropie de Cuvântul lui Dumnezeu cât de cât,faţă de celelalte.
Nu trebuie să mă crezi pe mine,trebuie doar să iei Biblia şi să compari.
Că ceilalţi ne vorbesc de rău,o fac din necunoştinţă de cauză pentru că aşa au fost învăţaţi de către preoţi!

Dar eu am întâlnit multe persoane practicante ortodoxe cu aceleaşi convingeri ca şi puştii ăştia de pe aici,iar când au intrat odată în Biserica Penticostală Betel Bucuresti s-au simţit total schimbati şi au recunoscut că ceea ce lipseşte în religia lor,ortodoxă,este puterea în rugăciune care s-a simţit la noi.
Dacă la început, un barbat, a avut inima impietrita, căci nevasta sa s-a botezat aici şi a fost f împotrivitor a spus că el nu acceptă că copii lui să între in religia aceasta, fata lor suferind de o boală care poartă numele de "Autism", cu timpul a lăsat ca soţia sa să îşi aducă copii spre binecuvântare şi la rugăciune Dumnezeu s-a atins de fata aceea bolnavă, iar azi este mult mai bine. A început să vorbească, să se joace, să meargă este cu totul şi cu totul alt copil, iar acum atât el, cât şi mama sa care se ocupa cu vrăji, dar şi tatăl lui care era ateu vor să îl urmeze pe Dumnezeu şi sunt hotărâţi să facă lucrul acesta prin apa botezeului!
Dumnezeu lucrează în bisericile penticostale, dar oamenii nu vin să vadă, ci doar comentează aiurea!

| dariusbocos a răspuns:

Este religia pe care o am eu, este o religie foarte credincioasa care crede in Dumnezeu in Duhul Sfant si in lucrarile Lui. Noi nu credem in cruci in Sfintenie in Icoane facatoare de minuni. Noi credem in Dumnezeu care este calea dreapta si sfanta! De aceea ne rugam si cantam in orice slujba de la biserca si il laudam din toata inima pentru ca doar prin mila si ocrotirea lui putem sa avem o viata pasnica si linistita

| gabriel31 a răspuns (pentru dariusbocos):

Iata ce hotaraste Sinodul VII Ecumenic (787) privitor la sfintele icoane: "Urmind dumnezeiestile invataturi ale Sfintilor Parintilor nostri si ale Traditiei bisericesti universale, rinduim ca chipul Cinstitei si de fata facatoarei Cruci sa se puna in sfintele biserici ale lui Dumnezeu, pe vasele si pe vesmintele cele sfinte, pe pereti si pe scinduri, in case si la drum, asa si cinstitele si sfintele icoane, zugravite in culori din pietre scumpe si din alta materie potrivita, facute precum icoana Domnului si Dumnezeului si Mintuitorului nostru Iisus Hristos si a Stapinei noastre Nascatoare de Dumnezeu, precum si ale sfintilor ingeri si ale noastre Nascatoare de Dumnezeu, precum si ale sfintilor ingeri si ale tuturor sfintilor si a prea cuviosilor barbati. Caci de cite ori ei ni se fac vazuti prin inchipuirea in icoane, de atitea ori se vor indemna cei ce privesc la ele sa pomeneasca si sa iubeasca pe cei inchipuiti pe dinsele si sa-I cinsteasca cu sarutare si cu inchinaciune respectuoasa, nu cu adevarata inchinaciune dumnezeiasca (latria) care se cuvine numai unicei fiinte dumnezeiesti, ci cu cinstire dupa acel mod dupa care se da ea chipului cinstitei cruci si prin tamiiere si prin aprinderea de luminari precum era pioasa datina veche. Ca cinstirea care se da chipului, trece la prototip si cel ce se inchina icoanei se inchina fiintei celei inchipuite pe ea. Astfel se intareste invatatura Sfintilor Parintilor nostri, aceasta este traditia Bisericii Universale, care a primit Evanghelia de la o margine la alta a pamintului".

| Alexandra_Maria_1996_w3eS a răspuns (pentru dariusbocos):

Nu o sa inteleg niciodata religia asta ...nu am nimic cu nici o religie, nu sunt impotriva lor ..eu nu cred in Dumnezeu ..sunt atee imi e mai bine asa...pana nu vad o minune orice pan atunci asta e.

| dariusbocos a răspuns:

IDEM Ahava

| popm3 a răspuns:

Cand faci o novena(sper ca sti ce e aceea)tu ceri unui sfant sa te ajute, ca de exemplu sf. Anton de Padova te poate ajuta sa iti gasesti un loc de munca, el fiind protectorul muncitorilor, iar el este si un fel de mijlocitor pentru Dumnezeu.

| morningstar a răspuns (pentru popm3):

Nu sfintii ne ajuta in viata; ci Unul Singur care este Singurul sfant in fond. Toti cei care au trait pe pamant au fost si sunt pacatosi, toti in afara de Dmnul Isus.

| gabriel31 a răspuns:

Este o secta, care s-a indepartat de la adevarurile de credinta.

| morningstar a răspuns (pentru gabriel31):

Si care ti se par a fi acele adevaruri de care penticostalii s-au indepartat? Cele pe care le-a nascocit ortodoxismul din lipsa de ocupatie?

| gabriel31 a răspuns (pentru morningstar):

Care este anul aparitiei voastre? Ai auzit de sinoadele ecumenice?

| morningstar a răspuns (pentru gabriel31):

Dintotdeauna v-ati laudat cu un aspect care nu va apartine: faptul ca religia voastra este mai veche decat altele. Atunci iti spun ceva: prostia e de cand a aparut lumea. De ce nu am lua-o pe ea in brate ca doar e mai dinaintea tuturor religiilor. Stii de ce puteti sa va laudati cu vechime si cu multi credinciosi in religia voastra? Pentru ca ea va lasa sa va faceti cap, cu alte cuvinte. Preotii vostri va asigura ca orice ortodox ajune in Rai, cununa persoane care au trait in curvie, iarta pacate in schimbul banilor, etc. Cum sa nu va fie bine si cum sa nu va placa 'religia' voastra, daca se mai poate numi astfel in cazul asta? Si daca tot conteaza atata vechimea religiei pentru tine, stii ca apostolii nu au avut religia ortodoxa? Deci nu va puteti identifica in religia lasata de Domnul Isus pe Pamant, pentru ca ati scos ce ati vrut din Biblie si ati adaugat ce v-a placut voua.
Cat despre sinoadele ecumenice, a m auzit, dar sincera sa fiu, pentru mine nu au importanta. Important este ceea ce are cu adevarat valoare: Cuvantul lui Dumnezeu care este suficient si care nu are nevoie sa fie completat de orice ar spune traditia voastra sau cine stie ce 'sfant'.

| RainbowCat a răspuns:

Nu au voie sa faca avorturi,femeile trebuie sa poarte o bentita sau batic pe cap,trebuie sa poarte fuste (femeile),la Fecioara Maria ii zic doar Maria,Nu au cruce,nu au voie cu alcool sau muzica, Nu au Sfinti sau Sarbatori decat ziua lor de nastere, Nu au icoane, Cred in miracole, apar din America, Vorbesc in limbi diferite.Atata stiu eu de la o colega care este de Religie Pendiconstala. Sper ca te-am ajutat.Bye

| frumoasa661 a răspuns:

Religile nusunt false copile gandesti tu poate esti ortodox religia ortodoxa exista poate nu crezi in Dumnezeu

| LARA26 a răspuns:

2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor. Asta este a doua porunca din cele 10 porunci date de Dumnezeu in religia Crestin Ortodox.