| crysstyann a întrebat:

Cum sa inteleg cuvintele din evanghelie:Cine tine la sufletul lui il va pierde iar cine-si pierde sufletul lui pentru mine il va gasi

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Aici se refera la cei care Il iubesc pe Dumnezeu pana chiar la moarte, vor castiga viata vesnica.Dar cei care-si iubesc viata aceasta mai mult decat pe Dumnezeu, vor pierde viata vesnica.

8 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Am putea dezvolta pagini intregi dupa mai multe religii si dupa mai multi iluminati dar nu cred ca ai timp.Du-te la o bere caci eu abia am scapat de o apucatura de stomac de la sifonul rece de la munca.

| wales a răspuns:

Domnul Isus a spus în repetate rânduri că acest pământ și toată lumea e stăpânită de păcat. A pune viaţa ta și aceasta lume mai presus de Dumnezeu înseamnă a iubii păcatul. Apostolul Ioan a spus:

'' Nu iubiți lumea, nici lucrurile din lume. Dacă iubește cineva lumea, dragostea Tatălui nu este în el. '' 1 Ioan 2:15.
Cine se leagă cu sufletul de lucruri trecătoare va pieri odată cu ele, și-a însușit singur răsplata.
Domnul Isus asta a vrut să ne spună, în Matei 16:25 '' Pentru că oricine va vrea să-și scape viața o va pierde; dar oricine își va pierde viața pentru Mine o va câștiga.''
Nu poți sluji la doi stăpâni '' Matei 6:24 '', pentru că tot ce e rău în acest univers vine de la diavol, iar cine iubește lumea cu toate lucrurile ei înseamnă că-l iubește pe diavol și-l îndepărtează pe Dumnezeu, iar Dumnezeu respectă alegerile noastre.

| miradoniz a răspuns:

hee hee frazele de genul asta pe mine ma ajuta cel mai mult la rugăciunehee hee știi poate,cât de dificil este când începi sa te rogi din toata inima pentru ceva,cum îți vin o mulțime de gânduri care îți pot întrerupe rugăciunea,atât sunt de "importante","urgente","bune"...și unele dintre ele chiar sunt, dar nu neapărat atuncihee hee de asta, mi se pare ca Mt 10:37-39 este un ajutor neprețuit în acele momentehee hee

| blondissima a răspuns:

Nu poti sa "traiesti" pentru ceilalti daca nu "mori" pentru tine.

| tsevaoth a răspuns:

Ca sa ai un raspuns bazat tot pe Sfintele Scripturi citeste Faptele Apostolilor din Biblie.Ai sa vezi din viata lor ce inseamna intrebarea ta si cum si-au trait viata si cum au murit pentru Cristos.O sa inveti multe!

| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

Cred ca se refera la iubirea de sine.Sa nu fim ingamfati si sa punem binele nostru inaintea binelui altora,ci sa ne jerfim chiar propriul suflet,la fel ca mielul de demult, pentru a arata cerurilor si lumii, ca adevarata divinitate se gaseste peste tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ce de puscarie au in cap jidanii astia, e vorba cu dus si-ntors, tu vezi-ti de drumul tau in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se refera la viata aceasta si viata vesnica. daca tii la sufletul tau in spiritul lumii asteia,traind si cautand slava lumii asteia iti vei pierde sufletul in iad. urmand pe Iisus, si traind pentru viata vesnica, aparent netraind in spiritul lumii asteia iti pierzi cei 70-80 de ani de viata pamanteasca, dar castigi vesnicia.am spus aparent fiindca sant multi care sant credinciosi nefacand pacate,neiubind banii si placerile lumii,sant fericiti si vii, plini de viata, bunatate si intelegere.