| Plolice a întrebat:

Cum se calculeaza masa moleculara si molul unei substante? de ex Cl2.

8 răspunsuri:
| LotusRadioactiv a răspuns:

Este cumva o intrebare existentiala sau care necesita cautari complexe pe Google?

| ARF a răspuns:

NU ai voie sa faci teme pe TPU!

| Wehrmacht a răspuns (pentru ARF):

Dar de unde sti ca este o tema? Poate este vorba doar despre informare.

| 78buc a răspuns:

Mr(Cl2)=Ar(Cl) *2= respectiv cu masa Cl luata din tabel *2
Adica Mr este egala cu numarul indicilor inmultit cu masa atomica relativa a substantei respecite
Molul este cantitatea de substante care cuprinde atitea particule citi atomi sa gasesc.
1 mol de Cl2=70 g
2 mol Cl2=140 g
0, 5 mol Cl2=35 g

| roberta1998 a răspuns:

M(masa moleculara)=2*A(de cl)=2*35,5=71

| roberta1998 a răspuns:

M(masa moleculara)=2*A(de cl)=2*35,5=71

| roberta1998 a răspuns:

M(masa moleculara)=2*A(de cl)=2*35,5=71
Nr de moli=m/masa molara

| roberta1998 a răspuns:

Scuze ca ti-am scris de prea multe ori. Nu imi mergea.