| SG1995 a întrebat:

Cum se certifică existența unor personaje istorice având în vedere că ele numai există?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Pentru o clipa am crezut ca "Trivia/Amuzante" si-a schimbat locul... laughing
De unde scot astia astfel de raspunsuri?

Pentru a identifica/data/ o civilizatie, Istoria foloseste arheologia, studiul ceramicii si arheometria, cea mai importanta disciplina fiind studierea ceramicii.

Pentru personaje este putin mai complicat, se folosesc Izvoarele istorice, si aici intra (cu descrieri pe scurt caci domeniul este imens):
Izvoare epigrafice: (scrieri pe monumente, vase ceramice, metalice, coloane, morminte, caramizi, etc).
Izvoare numismatice: (semnele de pe etaloanele monetare, inscriptii si imagini de pe monede)
Izvoarele literare:
(sunt cele mai importante): acte, decrete, cronici, etc.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ce dovada avem ca tu existi? Adica da ai scris cate ceva pe un site dar de unde stim ca esti tu sau ca nu e de fapt un bot?

| RAY a răspuns:

Prin test adn sau prin unele scrieri lasate in urma lui

| Sn4k3 a răspuns:

Prin faptul ca au ramas in istorie prin ceva, de aia sunt si personaje istorice.

| SG1995 explică (pentru Sn4k3):

Hai să o luăm așa Socrate ce dovadă avem că a existat?

| Jesussss a răspuns:

EXEMPLU: Religia : Un preot nebun a inventat totul
Si gen la personaje istorice Tot la fel Un Om nebun a inventat totul