| anonim_4396 a întrebat:

Avand vedere ca existenta omului e fara sens ce rost mai are sa traiesti?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Viaţa noastră nu ar avea niciun sens dacă am fi produsul întâmplării oarbe deoarece doar despre un lucru creat se poate spune că a venit în existenţă cu un scop anume.
Cei ce-şi fac timp să înveţe mai mult despre Creator, găsesc şi sensul vieţii şi înţeleg care este rostul lor pe pământ.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pai atunci care e scopul animalelor? ele dc mai traiesc?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Cel cu care le-a creat Dumezeu, să aducă folos omenirii. Spre deosebire de noi, animalele nu au raţiune şi nici nu se pot gândi la astfel de întrebări.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Daca tu spui ca evolutia este o intamplare oarba gresesti mult, daca ai 25 de interveriati si doar 5 sunt mai buni ca ceilanti este o intamplare oarba?

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

2 daca scopul vostru al crestinilor este credinta de ce pacatuiti pls fara nu putem fi ca dumnezeu eu vb de Romania o tara plina de crestini

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Citeste-i pe Sartre si Camus. Google absurdism. Oare de ce toti naivii considera ca viata ar trebui sa aiba un scop exterior siesi?

| Daavidd a răspuns:

Este foarte important să găseşti scopul pentru care ai fost născut şi vrei să trăieşti! Dumnezeu ne dă un scop, acela de a trăi pentru El chiar şi aici pe pământ îţi recomand o carte VIATA CONDUSĂ DE SCOPURI RICK WARREN.

| Nucreeed a răspuns:

Asa e, ma! N'are rost sa traiestirolling on the floor Omoara'te,'te draq!

| RAY a răspuns:

Eu cred ca fiecare om isi creaza un scop care prin vointa si ambitie il duce la indeplinire tocmai pentru ca traim o singura viata apoi numai vom exista niciodata trebuie sa luptam pentru cea ce ne dorim pana la moarte, eu nu vad sensul, rostul unei vietii vesnice pe mine ma multumeste viata asta scurta si bucuria ca am avut ocazia sa o traiesc, sebasu mie moartea imi da ambitie, vointa sa merg inainte poate frica de ea nu stiu

| milan9 a răspuns:

Dar existența omului nu este fără sens. Este absurd să creadă cineva acet lucru.

Cred că ai vrut să spui "DACĂ existența ar fi fără sens... ". DAR EA NU ESTE FĂRĂ SENS! Cred asta poate doar cei lipsiți de credință...

| milan9 a răspuns:

Putem constata fiecare o mică MARE diferenţă între oameni şi animale... În privinţa unei chemări şi relaţii personale cu Divinul, sau în privinţa responsabilităţilor morale.

Scopul amândurora este bine definit în Scriptură!

| Lizzu a răspuns:

CHIAR! ce sens?

| Lizzu a răspuns:

Spune-ne tu happy!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il vei afla, ori poate iti vei implini destinul fara sa observi, dar il vei constientiza pe parcurs.pentru a se naste un viitor urmas al tau care va revolutiona lumea si o va scoate din intunerec peste vreo500 de ani,trebuie sa traiesti tu acuma, si urmasii tai pana la respectivul. Dumnezeu il stie.tu habar nu ai ca nu te duce mintea, dar asta e rolul tau. Dumnezeu il poate face pe respectivul instantaneu.dar ceilalti, de dinaintea lui si de dupa el nu au dreptul si ei la viata? maiales ca omlul nu are numai un tel, ci mai multe.ca daca maicata avea gandurile astea, isi baga degetele in priza si adio sebasu si urmasii sai.si tot ce ar fi putut face ei pe fata pamantului.tu cata sa nu faci umbra pamantului degeaba cat ai de trait.

| BlackSulphur a răspuns:

Ma, daca chiar te plictiseste in halul asta viata, poti sa te sinucizi. Daca crezi ca merita sa profiti de faptul ca existi, atunci fa-o. Cam asta-i scopul omului, sa profite de existenta lui. Odata ce are libertate, poate s-o faca cum vrea.

| Mikhtarian a răspuns:

Caci daca Dumnezeu nu e adaugat in trecutul, prezentul si viitorul vietii tale, esti un sarman om care s-a nascut din nimic, si va muri din nimic.
Dumnezeu e viata.

| DiamondEyes a răspuns:

Traiesti pentru a vedea nonsensul.

| anonim_4396 explică (pentru DiamondEyes):

Nimic mai real.

| Neberius13 a răspuns:

Nu are rost, o faci din placere, iar cand te-ai saturat nu are nimeni cum sa te opreasca sa-i pui capat

| andreiush25 a răspuns:

Evolution you're doing it wrong!

| TPUajutor a răspuns:

Existenta omului are sens