| Dalmore a întrebat:

Cum se dezvoltă simțul umorului?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prin dezvoltarea inteligentei.

Umorul este paradoxul realitatii.
Ca urmare, trebuie sa fii capabil sa poti identifica situatiile care - prin manifestarile prezumptive - sa fie ridicole.
Asta se poate doar daca citesti mult, traiesti o paleta mare de situatii si ai o experienta de conexiuni normale, cu care sa fii capabil identifici si sa compari situatiile umoristice, cat mai rapid.

| RAY a răspuns:

E ceva spontan, eu cand incerc sa glumesc sau sa ma gandesc la glume nu reusesc, pe moment iti vine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Umorul este o modaliate de descărcare a tensiunilor psihice mai specială, care conduce la râs.
O tensiune psihică rezultă din lupta pentru viață sub toate formele ei.
Această tensiune determină să acționezi, să faci ceva.
Exemplu dictaturii lui Ceaușescu. Orice act individual de contestare a politicii regimului era primejdios, puteai pierde libertatea, serviciul, să fii internat la nebuni. Deci acțiunea politică era exclusă. Ce mai rămânea pentru descărcarea tensiunii? Bătaia de joc. Personajul principal, Ceaușescu era vizat.
Se creau mici istorioare care ironizau regimul și astfel se putea râde. Asta necesita creativitate intelectuală izvorâte din această nevoie de descărcare.
Un exemplu. Se spunea oficial că trăim o epocă minunată, deosebită.
Atunci ce au creat cei cu simțul umorului.
I-au spus acestei epoci ( în privat bine înțeles), La Belle Epoque.
Dar pronunțau astfel. Labele poc.
Sau de ce nu se ceartă Lenuța ( Elena Ceaușescu) cu soțul?
Pentru că evită. Se pronunța E vită.
Deci simțul umorului constă în
Să ai motive, ceva să te sâcăie.
Să nu poți să te descarci altfel.
Să îți dezvolți creativitatea încât să transformi situația încât aspectele ei să se transforme în ridicol, bătaia de joc care se poate descărca motor prin hohote de râs.
Una istorică de la curtea regală din Franța sau alt castel nobiliar.
Un nobil, ofițer în acelaș timp, echivalentul unui general de azi își surprinde soția într-o relație intimă cu un prelat religios. Ar fi putut să devină violent, dar s-a gândit că nu merită și a procedat cu simțul umorului. A deschis fereastra, care dădea spre curtea castelului și fiind ziua, a început să binecuvânteze făcând cu mâna, cu gesturi religioase, mulțimea din curte. Când a întrebat de ce face asta a răspuns. Monseniorul X. mi-a luat meseria ( armelor) i-am luat-o și eu pe a lui ( aceea de popă). Monseniorul X, a ajuns astfel bătaia de joc al celor din curte, care abia așteptau un prilej să râdă de un popă.
Așa se dezvoltă simțul umorului. Motiv, creativitate, exercițiu.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu am citit atâtea bancuri, încât cu greu mă mai faci să râzi, sau râd când sunt obosită la lucruri plictisitoare. Nu știu, și eu aș vrea să-l dezvolt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma indoiesc ca l-ai putea dezvolta, eventual poate descoperi. Din nou, ma indoiesc ca cineva s-ar putea naste fara simt al umorului, dar la multa lume poate varia simtul. Mai aprofundat, mai putin, pe anumite subiecte sau anumite forme etc.

Incearca sa vezi, sa auzi, sa te uiti, sa te gandesti, fa multiple lucruri care ar putea parea amuzante si vezi ce ti se pare mai aprofundator.

| Rihhana1 a răspuns:

Exersand si urmarind filme amuzante.

| comyne a răspuns:

Nu cred ca se poate dezvolta insa nu am de unde sti.
Asa ca uite ce iti recomand eu:
-incearca sa citesti carti sau sa te uiti la filme/seriale de comedie
-incearca sa faci cat mai multe glume si stand up
-poti citi bancuri, povesti si meme-uri amuzante

| LapteMiere a răspuns:

Chiar se dezvolta! Am mai cautat pe wikihow.com how to develop your sence of humor di am gasit https://de.m. wikihow.com/Einen-guten-Humor-entwickeln. daca cauti pe internet gasesti mai multe...
Trebuie sa "cauti" glume in timpul zilei, sa consumi materiale comice etcetera.