| Adina_4189 a întrebat:

Cum iti poti dezvolta simtul umorului?

6 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Teoretic e usor, practica ne omoara pe toti.Si totusi, necesita timp si mult antrenament.Si sa stii sa si accepti rateurile tongue

| gigiro a răspuns:

Daca in familie, la scoala (cu colegii) sau in cercul de prieteni nu poti sa inveti sa putin sau exersa e foarte greu. E o stare de spirit care se invata si se educa in timp. Der aceea nu toti actorii pot juca comedii.Vezi intai ce te amuza cat de cat, sa spunem o femeie cu mustati, creeaza_ti mai multe imagini de acest fel si incearca sa razi cu toata inima. Eu cred ca rasul, rasul adevarat e cheia catre succes. Invata sa fii autoironic, incearca sa te imaginezi cu burta sau cracanat, chestii din astea. Si mai ales nu uita sa citesti carti de umor, comedii si ai sa reusesti. Mi-a venit in minte o scena din Ms. Been, cea din avion cu un copil tare suparat. Ai vazut? Sunt oameni care numai prin simpla lor prezenta sunt caraghiosi.sau cand fac diferite activitati.Cu simtul umorului, e mai complicat pentru ca presupune si un pic de psihologie, cultura.etc.Nu ma refer aici la umorul vulgar, care este de prost gust si de scurta durata.

| Marii a răspuns:

@°º•★Md★•º° : mai usor cu google`u ca il obosesti. laughing
Iti trebuie mult timp sa inveti, unii nu pot invata deloc, alti au noroc. happy

| miauu a răspuns:

Multi sunt convinsi ca simtul umorului face parte din zestrea noastra genetica, precum culoarea ochilor sau a parului. In realitate, lucrurile nu stau asa Simtul umorului este o calitate care se invata si nu ceva cu care ne nastem sau nu. Totusi, ce este umorul? Este ceva ce te amuza, iar simtul umorului este abilitatea de a recunoaste acest ceva. O persoana care are un simt al umorului bine dezvoltat nu doar ca recunoaste usor ce este amuzant, dar are si abilitatea de a-i distra pe ceilalti. Efecte fizice si psihice A rade impreuna cu copilul este nu doar o modalitate de comunicare, ci si o "terapiei. Rasul ii ajuta pe copii sa fie mai destepti, mai sanatosi, capabili sa faca fata provocarilor. Un copil care are simtul umorului va avea numai de castigat. Studiile au demonstrat ca micutii care au un simt al umorului dezvoltat sunt mai fericiti, mai optimisti, au incredere in fortele proprii, gestioneaza mai bine problemele cu care se confrunta. Simtul umorului ii ajuta pe copii nu doar din punct de vedere emotional, ci si fizic. Sunt mai rezistenti la boli, au o digestie mai buna, prezinta un risc scazut de a suferi de stres sau depresie. Dar, inainte de toate, simtul umorului este cel care iti descreteste fruntea, te ajuta sa iei viata mai usor. Putine placeri pot rivaliza cu aceea pe care o simti in momentele in care te distrezi cu copilul tau, nu-i asa? Fiecare varsta cu... hazul ei Copilul isi poate dezvolta simtul umorului inca de la varsta frageda. Insa ceea ce este amuzant pentru un copil de 3 ani nu mai este amuzant si pentru un adolescent. Ca sa-l inveti ce inseamna simtul umorului si cum poate dobandi aceasta calitate, este important sa stii ce anume il amuza pe copil, tinand seama de varsta lui. Bebelusul nu intelege cu adevarat umorul, dar stie sa zambeasca atunci cand e fericit, cand se simte bine, cand i se acorda atentie. De exemplu, fata i se lumineaza de cel mai frumos zambet stirb atunci cand stai aplecata deasupra lui si te strambi sau scoti sunete haioase, iar apoi zambesti sau razi. El simte bucuria ta si te imita. De asemenea, raspunde in acelasi mod si la stimulii fizici, ca de exemplu gadilaturile. Intre 9 si 15 luni, stie deja suficient de multe despre lumea inconjuratoare pentru a se amuza de "copilarealai celor mari, de exemplu cand macani ca o rata, iti pui perna in cap, te joci "cucu-baui etc. Apoi, pana la varsta de 3 ani (si nu doar pana atunci), va aprecia umorul fizic, in special cel care include elemente-surpriza (il arunci in aer, va jucati de-a v-ati ascunselea). Pe masura ce i se dezvolta abilitatile lingvistice, incep sa-l distreze cuvintele sau rimele care suna haios. Nu sunt putini copiii care incearca deja sa-si faca parintii sa rada: isi pun papucii tatalui si defileaza tantosi, imita personaje din desene animate etc. Dupa varsta de 3 ani, copiii descopera umorul si in imaginile care ilustreaza lucruri neobisnuite: un pui de ursulet care bea lapte din biberon, un iepuras cu ochelari etc. De asemenea, il amuza si neconcordanta dintre sunete si imagini: de exemplu, un porcusor care latra, o rata care face "muuui. La varsta de 5-8 ani, devin amuzante exagerarile, jocurile de cuvinte. Mai mult, incep sa descopere placerea de a spune glume, pe care, constatand ca ii amuza pe cei din jur, le repeta mereu si mereu. Copiii mai mari stapanesc mai bine intelesul cuvintelor si le pot folosi cu mai multa abilitate, asa incat sursa lor principala de amuzament sunt jocurile de cuvinte, dar si umorul de situatie, pornind de la "abaterilei de la normal privind comportamentul, imbracamintea, infatisarea. De acum inainte inteleg si umorul subtil, utilizeaza sarcasmul si sunt capabili sa depaseasca o situatie dificila folosindu-se de umor. Asa parinte, asa copil! Nu este niciodata prea tarziu pentru a incepe sa dezvolti simtul umorului la un copil. Este important insa, pe masura ce trec anii, sa-l incurajezi sa-si cultive aceasta calitate. Cand te joci sau glumesti cu el, cand va prostiti si radeti, il poti ajuta sa se deprinda sa adopte o atitudine relaxata, optimista vizavi de viata si de situatiile de zi cu zi. Cu alte cuvinte, sa nu ia lucrurile prea in serios. * Fii chiar tu un model pentru el. Fa glume, amuzati-va impreuna, relateaza-i povestiri amuzante din copilaria ta, faceti haz de micile stangacii cum ar fi varsarea paharului cu suc. * Ia-i umorul in serios, chiar daca gluma pe care o spune nu este atat de amuzanta si chiar daca desenul sau care se voia o parodie nu este chiar reusit. Incurajeaza-i orice incercare de a fi amuzant si lauda-l ori de cate ori reuseste. * Spune-i ca si copiii pot fi amuzati, asemeni adultilor. Straduieste-te ca distractia sa faca parte din viata sa de zi cu zi si invata-l sa foloseasca umorul si in relatiile cu ceilalti: sa impartaseasca atat cu adultii, cat si cu prietenii de varsta sa lucrurile sau situatiile care i se pare amuzante. * Creeaza-i un mediu care sa-i faciliteze contactul cu umorul: cumparati-i carti cu povesti, ghicitori si imagini amuzante, benzi desenate, CD-uri cu filme de comedie etc.

| MoreTime a răspuns:

Mie sincer, simtul umorului imi vine dupa ce ascult o melodie mai "dezghetata", vorbesc pe mess si realizez ca incep sa debitez niste texte destul de amuzantelaughing. Simtul umorului il capeti construindu-ti o imaginatie bogata. Ex.: un castravete intristat ca ridichea nu-l mai iubeste a mers la doamna pruna sa se planga si i-a dat cadou un suport de pepene. laughing
Incearca sa vizualizezi o continuare a unei scene, facand-o amuzanta. Alt ex. La o nunta arunca mireasa peste cap un buchet de flori, florile ajung intr-un candelabru, si cade candelabru iar toti o iau la fuga big grin (asta e oleaca mai sadic)
Doar incearca sa-ti imaginezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simtul umorului il detine fiecare, doar trebuie' dezvoltat. Cand cineva incearca sa faca ceva amuzant, i'l iau din mana, aruncandu'l mult mai departe decat el ar fi facut'o, dar asta foarte rar... de cele mai multe ori nu am inspiratie sau sunt emotionat si nu reactionez.