| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formează noi nume de familie?

Răspuns Câştigător
| alexandru303 a răspuns:

Mai demult se formau dupa meseria lor, porecla, etc. Sau altii care au fost soldati isi pun numele Dorobantu, etc. Sunt multe cazuri. Daca vrei sa ai alt nume de familie/prenume, doar schimbați-l si pruncul tau acel nume de familie il va avea. Funda?laughing

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Acum din pacate nu mai e "mai demult".

Poti cere schimbarea numelui sau prenumelui doar pe baza legislatiei in vigoare.

https://legestart.ro/cand-poti-cere-schimbarea-numelui-sau-a-prenumelui/

Daca presedintele Consiliului Judetean nu gaseste motivul intemeiat, va respinge cererea.

Cateva cazuri sunt des intalnite:
preluarea numelui de familie al sotului/sotiei la casatorie, (sau un nume compus din ambele nume de familie),
preluarea numelui de dinainte de casatorie in cazul unui divort
sau atunci cand numele sau prenumele este obscen/indecent, e aluzie la un sacrilegiu, etc.

| Lioana a răspuns:

Singura metoda prin care poate aparea un nume de familie nou este prin schimbarea numelui prin cerere facuta la Serviciul de Stare Civila. Cererea se aproba numai pentru motive bine intemeiate, nu doar pentru ca asa are chef titularul.
Exemple de motive pentru care se poate schimba numele sau prenumele gasesti in Ordonanta Guv. nr.31/2003.
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/41539