| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Cum se numeste cea mai apropiata stea de Pamant in afara de Soare? Adica, era un nume putintel cam complicat si...mi-l trebuie.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Proxima Centauri, din sistemul solar Alpha Centauri.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nearest_stars

16 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Alpha Centauri, cunoscut si ca Proxima Centauri. Este de fapt o stea binara ( un sistem format din doua stele) Oricum ai face, nu o vei putea vedea in emisfera nordica. poftim o poza
http://imageshack.us/photo/my-images/716/alphacentauri.jpg/

| Alexaaandraaa a răspuns:

Proxima Centauri, din sistemul solar Alpha Centauri. Pup!:*

| Beretta a răspuns:

Alpha centauri era parca

| ThePathWalker a răspuns:

Proxima centauri

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Proxima Centauri aflata la 4, 23 de ani-lumina

| GrigorieMas a răspuns:

Ce chestie cu astrologia, adica aproximativ toate stelele pe care le vedem noi pe cer, sunt planete, nu sorii, si tu intrebi de cea mai apropiata stea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru GrigorieMas):

Ce spui acolo ma? Pe cer se vad in noptile senine mii de stele, noi avem alte 8 planete in Sistemul Solar, dintre care nu stiu daca vedem mai mult de 4 cu ochiul liber...Cum sa fie toate miile de stele planete?laughing

| GrigorieMas a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ori ai probleme cu vederea, ori ai probleme cu creierul, din 2 una sigur e, daca nu stii sa faci distinctia intre aproximativ, si toate, e problema ta

| Thunderstruck a răspuns (pentru GrigorieMas):

Cred ca nu-ti cunosti limba, la tine aproximativ inseamna cateva probabil... Aproximativ toate = aproape toate.Din moment ce pe cer vedem doar in jur de 4-5 planete, din cateva mii de stele, asta inseamna aproximativ toate?

| GrigorieMas a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pana acum eram in dubii, ca ai probleme cu vederea, acum insa m-ai lamurit, nu ai probleme cu vederea, problama este ca ai probleme cu creierul, iti sugerez sa faci niste cercetari asupra stelelor, si o sa aflii si tu mai multe, nu o sa mai vorbesti in necunostinta de cauza

| Thunderstruck a răspuns (pentru GrigorieMas):

Acel moment cand gresesti si ii faci pe altii tampiti ca nu-s de aceeasi parere cu tine...O sa-ti demonstrez frumos ca gresesti, printr-un rationament simplu. Daca din Sistemul Solar vedem doar cateva planete (cu ochiul liber, desigur), acestea fiind cele din imediata noastra apropiere, crezi ca putem vedea planete aflate mai departe de Sistemul Solar? Deci, nici macar din Sistemul Solar nu le vedem pe toate, gandeste-te cum am putea vedea din alt Sistem...

| GrigorieMas a răspuns (pentru Thunderstruck):

Cum ti-am zis, informeaza-te mai bine, acum nu vreau sa fac eu pe buricul pamantului, dar tu ai vazut Calea Lactee vazuta din exterior?

| Ganimede a răspuns:

Cea mai apropiată stea de sistemul nostru solar este Proxima Centauri, una din cele trei stele ale Alpha Centauri, și care se află la 4, 22 ani lumină de soarele nostru.