| BubbleA a întrebat:

Cum se poate determina volumul adevărat al unui corp poros?
De exemplu piatra ponce

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Nu este chiar asa simplu cum crede "anonimu' ", caci nimic nu garanteaza ca toate "bulele" pot fi invadate de apa.In cazul pietrei ponce, lava vulcanica (obsidianul) racita rapid da aceasta structura poroasa (datorita bulelor de CO2 si nu numai); racita lent, aceeasi lava cristalizeaza dind "obsidianul"(piatra dura, sticloasa). Este mult mai exact sa aflam "volumul adevarat" din relatia densitatii: ro=m/V. Deci putem cauta (eventual calcula) valoare lui "ro" pentru obsidian, putem cintari obiectul., apoi putem afla V=m/ro

4 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Bagi in apa.

| georgesur a răspuns:

@Tipul_Verde, s-ar putea daca se accepta metoda distructiva(macinarea), dar nici in cazul asta nu e foarte exacta metoda decit daca se si preseaza pulberea(cine stabileste forta cu care sa se preseze?)

| TipulVerde a răspuns:

Macini piatra pana se face praf. Asa ai un obiect regulat. Punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o cantitate de apa de ex. a carei volum il stii si scufunzi obiectul poros. in timp ce obiectul este in apa masori volumul apei.tot ce mai ai de facut este sa scazi din volumul apei initiall, volumul apei pe care il are cu obiectul inauntrutongue