| Liviu_Cristea_1990 a întrebat:

Cum procedăm pentru a determina volumul unui corp de dimensiuni mici avand la dispoziţie un dinamometru si un vas cu apa?

3 răspunsuri:
| NakaTaka a răspuns:

Poti folosi volumul de apa dislocuit.

| JackDanielTime a răspuns:

Fii atent frate cum poți determina volumul acelui corp.Vasul de apă îl considerăm liber, fără nicio gradație pe el deci nu ne putem folosi de volumul deslocuit... Buuun, prima dată măsori ce greutate are vasul cu apă cu ajutorul dinamometrului.A doua oară introduci în ace vas cu apa 100 de astfel de corpuir mici.Calculezi din nou greutatea iar apoi, din greutatea mai mare scazi pe cea mică şi obții greutatea a 100 de astfel de corpuri.Această greutate o împarți la 1000(zic 1000 deorece 100 o dată ca să afli greutatea şi din nou 10 pentru a afla masa iar 100×10=1000) şi vei obține masa corpului ăla mic.
Sper că ți-am fost de folos

| RomaNM a răspuns:

Il pui in apa iar cita apa a curs acela este volumul obiectului tau